ILUSTRACE: PPM

Nejcitlivější případ současnosti uvnitř policie. Muž s prostřelenou hlavou, který toho věděl příliš a spolupracoval i s Kroupou

Publicista Erik Best upozornil, že „Kroupa se stal čelným podporovatelem reorganizace“.

Každoročně se setkáváme s případy sebevražd policistů. Píše se o nich, respektive vyskytují se, pomalu už tak často jako případy, kdy naopak policisté sebevrahům zachrání život. To je krajně znepokojivé.

POLICIE
Analytická rubrika Policie. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Naposledy bylo před Vánocemi nalezeno tělo policisty ve Frýdku-Místku. O důvodech smrti se spekuluje. Podivnější a doposud zahalená tajemstvím je však smrt plukovníka Davida Záhorského (†43). Ten spáchal sebevraždu koncem roku 2017.

Až několik měsíců po Záhorského smrti (plukovníka našli s prostřelenou hlavou) se tématu chopily sdělovací prostředky, přičemž na světlo vyplouvaly znepokojivé informace. Ani po několika měsících od chvíle, kdy se Záhorský zastřelil (měl zastřelit), policie případ neuzavřela. Neřekla jednoznačně, šlo-li o sebevraždu.

GIBS: My to neděláme. Praha: My také ne

Současná mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Nguyenová přislíbila ppmagazínu.com, že zjistí, bylo-li již vyšetřování uzavřeno a s jakými výsledky. „Zjištění vás nepotěší,“ uvedla. „Třebaže se psalo, že případ vyšetřuje GIBS, tak je v šetření Krajského ředitelství policie Hlavního města Prahy.“

Vedoucí tamního tiskového oddělení Andrea Zoulová ale ppmagazínu.com řekla: „Slyším prvně, že bychom měli vyšetřování smrti pana plukovníka Záhorského v kompetenci my. Tohle dělá GIBS.“

Motiv plukovníkova činu je tak doposud veřejnosti neznámý. Ale lze se dopátrat, že Záhorského aktivity mohly být leckomu – zejména jeho policejním kolegům, na obtíž; Záhorský je mohl ohrožovat.

Zvláštní vztahy s novináři

Příčinou smrti byla střelba osobní zbraní. Lékaři nezjistili, že by plukovník požil alkohol. Nenašel se dopis na rozloučenou. V domě za Prahou nenasvědčovalo nic tomu, že by Záhorský ukončení života plánoval. Lednice byla naplněná jídlem, uvnitř domu se sušily čerstvě nasbírané houby. Manželka a tři děti trávily tou dobou dovolenou s prarodiči; Záhorský se s partnerkou domluvil, že zůstane doma. O rodinných potížích však není známo nic, stejně jako jim nic nenasvědčovalo, jak jsme na místě zjišťovali.

Redakce ppmagazínu.com disponuje písemným prohlášením vysokých policejních důstojníků a důkazy (například jde o audionahrávky), že Záhorský na ně poskytoval telefony a citlivé kontakty novináři ČRo Janku Kroupovi, a to – podle jejich slov – i za účelem kompromitace dalších lidí. „V jednom případě Kroupa přemlouval kolegu Záhorského, aby vypovídal proti jinému plukovníkovi,” uvedl někdejší vysoce postavený policejní důstojník.

Kroupa, který dle svých vyjádření, pracuje objektivně, je sice nositelem několika novinářských cen, ale současně byl za své působení v kauze Jana Moravy kritizován pro porušení novinářské etiky a jeho postup vyvolal širší diskuzi o ní.

Záhorský však nebyl „zdrojem“ či „informátorem“ pouze Kroupy, ale i dalších žurnalistů (kupříkladu z jednoho celostátního deníku vydávaného mediálním domem Mafra); jména redaktorů ppmagazín.com zná; mimo jiné informovali o citlivých kauzách, které poslední dobou rezonovaly v médiích.

Za odměnu do záloh

Netvrdíme, že Záhorského smrt mohla nějak souviset se vztahy, jež s žurnalisty udržoval, nicméně je třeba vzít je v potaz. Důležitá je pak poznámka, jak se Záhorský dostal do vedoucí funkce. Jak známo, pracoval na Policejním prezidiu u tehdejšího architekta policejní reorganizace – náměstka Zdeňka Laubeho.

Nejprve se však podívejme, v jakém světle o kontroverzním sloučení ÚOOZ s ÚOKFK informoval právě Kroupa.

Publicista Erik Best upozornil, že „Kroupa se stal čelným podporovatelem reorganizace,“ s tím, že ta nikoho z investigativních novinářů nepřiměla k činu „podívat se na zločinné spiknutí zahrnující právníky-lobbisty ČSSD, politiky, nejvyšší policejní, hlavouny‘ a tak dále.“

„Laube – když už po reorganizaci věděl, že půjde za odměnu na Českou poštu – dal zase za odměnu Záhorského účelově do záloh. Tímto se obešlo případné výběrové řízení do Kriminalistického ústavu, kam byl vzápětí Záhorský, jenž měl úzké vazby i na jednoho prorektora Policejní akademie, ustanoven do vedoucí funkce,” doplňují kolegové Záhorského z Kriminalistického ústavu i prezidia.

Před nástupem na Policejní prezidium pracoval přitom Záhorský společně s Laubem v Útvaru speciálních činností; ten se věnuje například ochraně svědků, kterým hrozí nebezpečí, anebo nasazování agentů do kriminálního prostředí. Znali se tedy dlouho.

Obava ze Šlachty

Investigativní novinář Jan Hrbáček shromáždil k Záhorského záhadné smrti řadu informací, zejména o jeho zdrojích nebo kontaktu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Během svého pátrání zjistil, že u plukovníka Záhorského se scházely vysoce citlivé informace. Přestože po odchodu z prezídia působil v kriminalistickém ústavu, ještě pár dní před smrtí rozebíral s kolegy závažné případy. A byl v kontaktu s elitními policejními útvary a Generální inspekcí bezpečnostních sborů, kterým předával informace získané v rámci své policejní činnosti.

„Pro někoho mohl být velice nebezpečný, věděl toho příliš mnoho,“ řekl Hrbáčkovi policista, který se Záhorským stýkal do posledních dnů. „Dostávaly se k němu informace nejen o hodně podivných věcech v rámci policie, ale i z podsvětí,“ pokračoval. „Při zjišťování poznatků stál v první linii a neuvědomoval si, že se mu to může vymstít,“ dodal Hrbáčkův zdroj. 

Faktem také je, že když detektivové z dnes neexistujícího ÚOOZ spustili akci s názvem Beretta, jež mířila na citlivá místa v policii i mimo ni, byl Záhorský jedním z těch, o které se rovněž zajímali. ÚOOZ zjistil, že byl v kontaktu s několika lidmi, kteří v kauze přímo figurovali.

ÚOOZ vedený Robertem Šlachtou kauzu popsal jako dlouhodobé obchodování s policejními informacemi. V případu jde také o vyrábění kompromitujících materiálů na vlivného pražského právníka Karla Muzikáře.

Hrbáček citoval Záhorského výpověď. Podle ní Šlachta Laubeho upozornil, že pokud se Záhorský bude dál setkávat s lidmi, které jeho detektivové sledují, může se do případu také zamotat: doslova řekl, že ho Šlachtovi lidé „seberou“ a Laube bude mít ostudu.

Bradáčová nereagovala

Při výslechu k Berettě Záhorský také zmínil podle informací ppmagazínu.com jméno bývalého policisty Petra Bacovského, vyšetřovatele kauzy vytunelovaných CS Fondů. Bacovský u policie skončil před delším časem a Záhorskému podle jeho slov předával informace o některých aktérech kauzy Beretta.

Do případu, pojmenovaného po italské značce pistole, ale osobně zasáhl i sám Záhorský. 11. ledna 2016 poslal vrchní žalobkyni Lence Bradáčové SMS zprávu, ve které popisal část aktivit několika obviněných ve zmiňované kauze; šlo prý o údajnou výrobu zmíněných kompromitujícího materiálu na Muzikáře.

„Bradáčová nereagovala,“ uvedl zdroj ppmagazínu.com.

Záhorský byl v kontaktu i s někdejším vysokým policistou, dnes soukromým detektivem Liborem Gregorem; ten inicioval vyšetřování případu středočeského hejtmana Davida Ratha.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Nejcitlivější případ současnosti uvnitř policie. Muž s prostřelenou hlavou, který toho věděl příliš a spolupracoval i s Kroupou
Hodnocení čtenářů6 Hlasů
61
61
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.