Nyní čtete
Nejen BIS, ČT přepsala brutálně dějiny jako první a zahlazovala stopy

Reklama

Nejen BIS, ČT přepsala brutálně dějiny jako první a zahlazovala stopy

Diskuse o nesouhlasu BIS se současným pojetím výuky dějepisu mi hořce připomněla jednu více než čtyři roky starou reportáž České televize.

Dnes je už dávno zapomenutá, ale v mé paměti zůstala, protože pro mne osobně znamenala definitivní ztrátu důvěry v Českou televizi jako zdroj informací. 

Zpráva začínala takto: „Polsko si připomnělo 75 let od ruské invaze. Akce, která se odehrála 17. září 1939, zahájila druhou světovou válku v Evropě…“

Znění reportáže tehdy někdo podchytil a zveřejnil na YouTube. Viz úvodní video.

Tak jako se z fotografií komunistických prezidentů vymazávali následně nepohodlní spolupracovníci, i tato reportáž se v archivu ČT nachází v pozměněné podobě (čas 34:28):

Chce se mi věřit, že to bylo jen přeřeknutí, nikoliv záměr (a následný zásah v archivu byl vyvolán nutností napravit chybu, nikoliv zahladit stopy). Jenomže když si to dám do kontextu se současnou diskusí, nevěřím tomu.

Tam, kde býval Clementis, je jen prázdná zeď paláce. Z Clementise zbyla jen čepice na Gottwaldově hlavě.
MILAN KUNDERA: Kniha smíchu a zapomnění

BIS možná není první instituce, která by upřednostnila méně proruský, zato „korektnější“ výklad dějin. Nakonec, je nějaký důvod připomínat, že válku začalo Německo přepadením Polska? Proč dělat prostým lidem zmatek v hlavách ohledně našich věčných spojenců a věčných nepřátel? Některé věci je zkrátka lepší přejít taktním mlčením. Nebo si je trochu poupravit.

  • Za začátek druhé světové války je tradičně považována invaze nacistického Německa do Polska 1. září 1939. Přesto, pokud budeme klást začátek války před či za toto datum, zcela jistě nelze považovat za začátek druhé světové války sovětskou (nikoli ruskou) invazi do Polska 17. září 1939.

Ukázka: Kniha smíchu a zapomnění

V únoru 1948 vystoupil komunistický vůdce Klement Gottwald na balkón pražského barokního paláce, aby promluvil ke statisícům občanů zaplnivším Staroměstské náměstí. To byla historická chvíle v dějinách Čech. Osudová chvíle, jaké přicházejí jednou, dvakrát za tisíciletí. 

Také čtěte

Gottwald byl obklopen svými soudruhy a těsně vedle něho stál Clementis. Poletoval sníh, bylo chladno a Gottwald byl prostovlasý. Starostlivý Clementis sundal svou kožešinovou čepici a posadil ji Gottwaldovi na hlavu. 

Propagační oddělení rozmnožilo ve statisících exemplářích fotografii balkónu, na němž Gottwald, s beranicí na hlavě a soudruhy po boku, mluví k národu. Na tom balkóně začaly dějiny komunistických Čech. Tu fotografii znalo z plakátů, učebnic a museí každé dítě. 

O čtyři roky později Clementise obžalovali ze zrady a pověsili. Propagační oddělení ho okamžitě vyškrábalo z dějin a ovšem i ze všech fotografií. Od té doby stojí už Gottwald na balkóně sám. Tam, kde býval Clementis, je jen prázdná zeď paláce. Z Clementise zbyla jen čepice na Gottwaldově hlavě.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
1
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru