Nyní čtete
Nejlepší mateřská a základní škola v Čechách? Jednoznačně B-ENGLISH Barbory Novotné
 
 

Nejlepší mateřská a základní škola v Čechách? Jednoznačně B-ENGLISH Barbory Novotné

 • Barboře Novotné se podařilo něco výjimečného – vytvořit školu, kam se děti těší, zatímco rodiče jsou šťastní, kolik se toho jejich ratolesti naučí a jak dobře se o ně postarají.
+3
Prohlédněte si galerii

Přestože je výuka angličtiny ve školách pro 90 procent dětí povinná, ne všechny se cizím jazykem domluví. Angličtinu se děti začínají většinou učit ve třetí třídě na základní škole. Někde i dříve. V sedmé třídě jim pak přibývá další cizí jazyk. Předat žákům základy cizí řeči v míře potřebné k běžnému dorozumění ale zatím většina českých škol nedokáže.

Chybí totiž kvalifikovaní učitelé, což však není problém, který by se týkal ojedinělé základní a mateřské školy B-ENGLISH v Králově Dvoře nedaleko Prahy. Tamním žákům rozhodně nedostatek sebedůvěry a motivace domluvit se i jinak než mateřštinou nechybí.

Tuto bariéru dokázala odbourat i „přímá metoda výuky“, kdy kvalifikovaný učitel mluví jen anglicky, a pokud něčemu dítě nerozumí, vysvětlí to pomocí jednodušších slov nebo to „zahraje“. Během krátké doby tak získá žák sebevědomí a konverzace ho začne bavit. Melodie a rytmus cizího jazyka se totiž musí naposlouchat.

Stejně jako škola je ojedinělá i její ředitelka Barbora Novotná (30). Už jenom tím, co v tak mladém věku dokázala. B-ENGLISH vyhrála v roce 2011 projekt Rozjezdy pro začínající podnikatele.

Na začátku 12 dětí. Dnes už 105

„V roce 2011 jsem založila Mateřskou školu B-ENGLISH – školku s výukou anglického jazyka. Byla v nájmu v centru Berouna a pro 12 dětí. Na tomto místě fungovala do roku 2014. Během těchto let se mi podařilo získat pro školku akreditaci ministerstva školství,“ líčí začátky svého úspěšného podnikání Barbora Novotná.

V roce 2012 založila další školku, tentokrát na Zličíně, kterou později prodala, aby se mohla plně zaměřit na budoucí stavbu vlastní MŠ a ZŠ.

„Pozemky jsem našla v Berouně – vstoupilo se v jednání, ale proti záměru se mimo jiné odvolalo tolik lidí, že jsem se rozhodla projekt přemístit. Podporu jsem našla ve starostovi vedlejšího Králova Dvora – tam jsem koupila dva pozemky, postavila přízemní školské zařízení a v září 2014 otevřela novou mateřskou školu s vyšší kapacitou a dvě třídy základní školy,“ popisuje ředitelka Barbora Novotná.

A protože škola opět zanedlouho nestačila kapacitně, přistavila tedy ředitelka Novotná patro a v září 2017 otevřela další tři třídy – má tedy již kompletní první stupeň. „Zároveň jsem v té době koupila několik dalších pozemků kolem školy. Aktuálně dokončuji stavbu další budovy – druhý stupeň, jídelnu, kuchyň, knihovnu, cvičebnu. Součástí bude rozlehlá zahrada či venkovní třídy,“ doplňuje Barbora Novotná. 

Barbora Novotná (*1989) vystudovala Střední pedagogickou školu v Berouně a dále studovala na Západočeské univerzitě v Plzni (Pedagogické fakultě) a na Metropolitní univerzitě mezinárodní vztahy. Při studiu si přivydělávala doučováním angličtiny a v noci lítala jako letuška, tehdy pro společnosti SkyEurope Airlines. Mezi lety 2009-2011 působila jako učitelka ve státní škole.

A jak výuka ve škole B-ENGLISH vypadá?

Od první třídy vyučují učitelé děti některé předměty v anglickém jazyce. Ve třídě je patnáct žáků. Škola nabízí i širokou škálu kroužků a aktivit v rámci odpolední družiny, taktéž svoz školním minibusem. V rámci svého školního programu má mnoho aktivit – tenis, předškolní přípravu, sportovní kroužek, tanec a dramatickou výchovu či třeba plavání.

Kde se informovat?

Barbora Novotná vlastní i Nadační fond na podporu nadaných dětí ze sociálně znevýhodněných rodin a začíná se angažovat v Českomoravské asociaci podnikatelek a manažerek. Na mnoho fotografií školy včetně snímků z výuky a aktivit pro děti se můžete podívat zde. A mnoho zajímavých informací naleznete i na stránkách mateřské, základní a jazykové školy B-ENGLISH.

20 pedagogů na plný úvazek

Aktuálně celé zařízení navštěvuje 105 dětí a žáků a Barbora Novotná zaměstnává dvacet pedagogů na plný pracovní úvazek i externisty. „Školu vedu i provozuji sama, nikdy jsem neměla žádné společníky ani investory. Peníze jsem si půjčila u bankovního ústavu,“ konstatuje Barbora Novotná.

Také čtěte

Reference

Ve školce B-ENGLISH velmi oceňujeme, že se v ní anglicky neučí, ale mluví. Děti se naučí vnímat melodii cizího jazyka a začínají používat slovíčka, která jim pak přicházejí přirozeně. Oceňujeme, že ve školce je přítomna i rodilá mluvčí, u které děti ví, že česky se nedomluví a tím neztrácejí motivaci mluvit anglicky. Spolupráce B-English s rodiči je velmi dobrá. Rodiče mají k dispozici metodické plány, programy, rozvrhy akcí a výletů. Děti jsou pravidelně hodnoceny. Školka jezdí na zimní i letní “školku v přírodě”, které se mohou zúčastnit i rodiče – což je velmi pozitivní.. Prostředí ve školce je přátelské a rodinné.Paní učitelky nás ráno vždy vítají a odpoledne se loučí s úsměvem. Oceňuji záměr zřídit první stupeň ZŠ v návaznosti na školku, protože tři roky ve školce utečou jako voda a možnost pokračování zvoleného vzdělávacího systému stejného zřizovatele je ideální. Úroveň péče i kvalita učitelů jsou na vysoké úrovni.

Profil žáka

Škola je zaměřena zaměřena na celkový rozvoj osobnosti dítěte zahrnující sociální, fyzické, emocionální a kulturní potřeby. Žák:

 • Hledá a objevuje. Je zvídavý, vytrvalý v hledání řešení, rád se učí nové věci.
 • Kriticky myslí. Přemýšlí o přijímaných informacích. Dokáže vidět věci z více úhlů. Rozhoduje se v řešení konkrétních problémů.
 • Ptá se a odpovídá. S jistotou vyjadřuje své myšlenky. Dokáže naslouchat druhým.
 • Nemá strach. Nebojí se vyjádřit myšlenky, názory, postoje, kterým věří. Nachází nová řešení a nebojí se je prosazovat. Přijímá sebevědomě nové a neznámé situace. Má morální hodnoty.
 • Je zásadový, poctivý a upřímný. Má smysl pro čestnost a spravedlnost.
 • Je starostlivý, citlivý k potřebám druhých. Empatický.
 • Je otevřený. Respektuje názory, tradice a hodnoty.
 • Je vyrovnaný. Uvědomuje si důležitost fyzické a duševní rovnováhy. Uplatňuje ve svém životě principy rovnováhy.

Charakteristika ZŠ B-ENGLISH

Učení musí mít pro žáky smysl. Cílem vzdělávání není pouze memorování informací, ale osvojování si znalostí a dovedností, jejich propojování a navazování na již existující znalosti žáků. To vše na B-ENGLISH hravě zvládnou.

Soukromá Základní škola B-English je česká základní škola s výrazně rozšířenou výukou anglického jazyka. Cílem základní školy je, aby žák přišel do kontaktu s anglickým jazykem, ale neztratil při tom kontakt s českým prostředím, kulturou a vzděláním. B-English učí děti v českém jazyce, učí české reálie a kulturu

Z tohoto důvodu nemusí mít dítě při nástupu do školy žádné znalosti anglického jazyka. Český jazyk obzvláště na počátku studia jednoznačně dominuje. Předmět Anglický jazyk se vyučuje od první třídy.

S angličtinou se budou žáci setkávat také při hodinách tělesné a výtvarné výchovy. Dotace hodin anglického jazyka se zvyšuje pozvolna tak, aby šestileté děti nebyly přetěžovány v období, kdy si utvářejí vztah ke vzdělávání. Základní škola pracuje se Školním vzdělávacím plánem pro ZV.

20

Počet učitelů

1O5

Počet žáků

15

Děti ve třídě

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
21
2/Dobré
1
3/Průměr
0
4/Nic moc
2
5/Katastrofa
3
Prohlédněte si komentáře (1)
 • V Česku se má učit prvořadě česky, což ví každý dobrý učitel, že v mateřském jazyce toho žák tak nějak příjme mnohem více. Navíc už žijeme v době rozsáhlé digitalizace a elektronické online překladače jsou běžné skoro jako chytré mobil s internetem, což v ČR používá skoro každý.
  Věřím, že zde máme spoustu dobrých učitelů, kteří to berou jako poslání a nedělají to na kšeft jako ti dnes stávkující, co se jim za 5 let platy už zdvojnásobily a stále hrabou. Nepřidával bych jim nic, naopak, tady by bylo na místě stejně jako před léty u PČR platy o 10% dočasně snížit a byl by klid.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru