Demonstrace na Václavském náměstí | FOTO: ČTK (úprava PressPort Magazín)

Nejsme zboží. Zeman vlastizrádce! Chvilkaři protestovali proti příklonu prezidenta k Rusku

Předseda spolku na demonstraci řekl, že Zeman nynějšími kroky hazarduje s bezpečností země

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

V Praze se v podvečer sešlo několik tisíc lidí na protestu spolku Milion chvilek proti příklonu prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku. Demonstranti na Václavském náměstí dodrželi hygienická opatření jako rozestupy či nošení respirátorů. Šéf spolku Benjamin Roll v projevu vyzval senátory, aby navrhli ústavní žalobu na Zemana pro velezradu kvůli výrokům v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Demonstrace spolku se konaly i v dalších městech v zemi.

Účastníci  protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici. Podle pořadatelů přišlo nejméně několik tisíc lidí a policie na twitteru uváděla krátce po začátku akce, že je účastníků kolem 10 000. Lidé s sebou měli vlajky České republiky i Evropské unie. Někteří si přinesli i transparenty, například s nápisy: Spolu patříme na západ, Zeman vlastizrádce nebo Nejsme Rusko, nejsme zboží.

Prezidenta Zemana sněmovní opoziční politici i další osobnosti kritizovali za nedělní projev, v němž uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO) ale tento týden zopakovali, že existuje jedna vyšetřovací verze, a to ta spojená s podílem příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu. 

Roll: Velezrada

Předseda spolku Milion chvilek Roll na demonstraci řekl, že Zeman nynějšími kroky hazarduje s bezpečností země. „Všechno, co po dobu svého mandátu Miloš Zeman ve vztahu k Rusku dělal, a zejména jak i nyní po vrbětickém odhalení pokračuje v lince dezinformací a zpochybňování českých bezpečnostních služeb, má jednoznačné pojmenování – velezrada,“ prohlásil Roll. Vyzval pak senátory, aby zahájili cestu k odvolání Zemana z prezidentského úřadu návrhem ústavní žaloby na prezidenta.

Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb přečetl otevřený dopis s výzvou senátorům, aby podali ústavní žalobu na Zemana. Prezident podle něj pronesl projev k Vrběticím opožděně, zpochybnil výsledky vyšetřování a zachoval se jako obhájce Ruské federace, a ne hlava českého státu. Kocáb pak vyzval protestující, aby výzvu také podepsali. 

Na demonstraci promluvila i zástupkyně v Česku žijících Rusů ve vládní radě pro národnostní menšiny Eugenie Číhalová. „Vyzýváme všechny včetně toho, kdo sedí na Hradě, aby se zamysleli nad svým jednáním. Zastupujete Českou republiku, a ne Ruskou federaci, která je pokračovatelem Sovětského svazu,“ řekla. Protestující její slova odměnili potleskem.

Kritika Babišova střet zájmů

K rozkladu České republiky podle Milionu chvilek přispívá i Babišův střet zájmů. Spolek připomněl závěrečnou auditní zprávu Evropské komise, podle které premiér spolurozhoduje o směřování dotací EU a současně ovládá holding Agrofert.

Milion chvilek před akcí vyzval účastníky, aby dodržovali protikoronavirová hygienická opatření a doporučení. Na Václavském náměstí byly vyznačeny dvoumetrové rozestupy a účastníci také měli mít podle organizátorů negativní testy na nemoc covid-19.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí.

Proti ruskému vlivu i v Brně

V Brně se na demonstraci proti ruskému vlivu v Česku, politice prezidenta Zemana a premiéra Andreje Babiše podle odhadu zpravodaje ČTK sešlo asi 800 lidí. S rozestupy zaplnili Dominikánské náměstí před Novou radnicí. Měli evropské i české vlajky a transparenty kritizující premiéra i prezidenta. 

Shromáždění Milionu chvilek pro demokracii a dalších iniciativ se konala na různých místech v Česku. Skoro 300 lidí se sešlo v centru Plzně, 200 demonstrantů bylo v Opavě a zhruba stovka protestujících se sešla ve Zlíně u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Řečníci na brněnské demonstraci, mezi nimi například bývalý senátor Zdeněk Papoušek, varovali před „obracením kormidla“ na východ a vyzývali k obraně České televize před politickými tlaky.

V jihomoravské metropoli se na pořádání podílí iniciativa Společně Brno. Pražský hrad se podle organizátorů ocitl za hranou a republika je v ohrožení, řečníci proto vybízeli k účasti v podzimních volbách a podpoře opozičních demokratických stran.

Situaci kolem České televize a její rady kritizoval divadelník Břetislav Rychlík. „Nechat rozložit televizi před volbami je to nejhorší, co by se mohlo stát. Navíc v době pandemie plní důležitou službu veřejnosti,“ zdůraznil Rychlík.

Dejte si Zemana vedle Lenina

Demonstranti přišli s transparenty „Dejte si Zemana vedle Lenina“ nebo „Otevřete školy, zavřete Babiše“. Některé transparenty také Zemana označovaly za velezrádce.

V Královéhradeckém kraji se dnešního protestu „Hrad za hranou, republika v ohrožení!” zúčastnily stovky lidí. V Hradci Králové u Lavičky Václava Havla u městské knihovny se jich sešlo asi 250, v Trutnově okolo 70 a v dalších městech v počtu mezi 30 až 70, sdělila mluvčí krajské policie Eliška Majerová. Problémy podle ní nebyly.

Na centrálním plzeňském náměstí Republiky se sešly necelé tři stovky lidí. Akci Hrad za hranou pořádalo místní hnutí ProHnutí se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři uvedli, že po roční prodlevě zaviněné pandemií koronaviru budou od května plzeňské demonstrace pokračovat.

„Za rok se stala spousta věcí, které by stály za samostatné demonstrace,“ zaznělo na plzeňské demonstraci. Česko podle řečníků směřuje rozpadu právního státu a snaží se ho stále silněji ovládnout oligarchové. Lidé by měli jít k volbám a pomoci situaci změnit i účastí na podobných protestech. „Miloš Zeman je agentem Ruska, není prezidentem České republiky. Napněme všechny síly, abychom republiku nasměrovali k Západu, k našim spojencům, a ne na Východ a Sibiř,“ řekl například z pódia mladý podnikatel Lukáš Hilpert.

Stovky lidí jinde

Na Horním náměstí v Opavě sešlo téměř 200 lidí s vlajkami a transparenty. Kromě projevů si poslechli i hudební vystoupení. Protest byl klidný, řečníci kritizovali Zemanovy postoje a vyzývali lidi, aby šli k volbám, a rozhodli tak o změně vlády. Protest skončil před 19:00 společným zpěvem hymny.

Zhruba stovka lidí se sešla ve Zlíně. Na začátku akce lidé drželi minutu ticha za oběti výbuchu v muničních areálech ve Vrběticích na Zlínsku. Pořadatel Ziggy Horváth mluvil o tajných službách, vlivu komunistů i Ruska, také o prezidentu Zemanovi. Nechyběly transparenty s hesly „Stop Zemanovi“, „Stop totalitě“, „Stop Babišovi“, „Díky podpoře z Hradu vládnu, lžu a kradu!“. Lidé dodržovali rozestupy a měli nasazené respirátory.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Nejsme zboží. Zeman vlastizrádce! Chvilkaři protestovali proti příklonu prezidenta k Rusku
Hodnocení čtenářů1 Hlas
94
94
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.