Nejstarší žijící osoba na světě Kane Tanakaová by se měla stát členkou olympijské štafety. Japonce je 117 let a její úsek je naplánovaný na 11. května 2021. To jí bude 118 let a 129 dní. Plánuje jet na vozíčku za doprovodu pečovatelky.
Vše ale bude záviset na jejím aktuálním zdravotním stavu i počasí, přičemž Tanakaová měla být ve štafetě s olympijským ohněm už letos. Po odložení her kvůli koronaviru ale tuto šanci nedostala. Roční čekání je vzhledem k jejímu rekordnímu věku ošemetné, ale pokud opravdu ponese olympijský oheň, její vnuk Eidži by to považoval za symbolické.
„Budeme šťastní, když si lidé, kteří ji uvidí nést pochodeň a vypadat u toho dobře, budou moci pomyslet, že je naděje žít dál,“ řekl Kjúšú News.
Tanakaovou, která jako devítiletá zažila premiérovou účast japonských sportovců na olympijských hrách, do štafety nominovala životní pojišťovna patřící ke sponzorům her. Japonka se kvůli pandemii koronaviru nemůže setkávat s příbuznými, ale podle personálu jejího pečovatelského domova zůstává v dobrém fyzickém stavu.
Pokud se skutečně do olympijské štafety zapojí, bude jejím nejstarším účastníkem v historii. Dosud tento primát měla Aida Mendesová, které bylo při štafetě před OH 2016 v Riu de Janeiro 106 let.
Japonská dlouhověkost
Kane Tanakaová se narodila 2. ledna 1903 ve vesnici Kazuki v japonské prefektuře Fukuoka. Během druhé světové války pracovala v krámku, kde společně se svým manželem Hideem prodávala rýžové koláče. Manžel paní Tanakaové se konce války nedožil a ona sama v krámku vydržela až do svých 63 let.
Žezlo nejstaršího žijícího člověka Kane převzala po své krajance Čijo Mijakové, která zemřela ve věku 117 let loni v létě. Oficiální titul stvrzený záznamem v Guinessově knize rekordů ale Kane získala až teprve nyní. A jaký je její recept na dlouhověkost?
Tajemství dlouhého života prý tkví hlavně v rodině, dobrém spánku a životním optimismu. Přestože se ve svých 103 letech potýkala s vážnou nemocí, těší se dnes dobrému zdraví a volný čas vyplňuje řešením hlavolamů a kaligrafií. Ráda si pochutná na polévce, rybách, rýži, nevyhýbá se ale ani sladkostem a kávě.
Japonsko je v dlouhověkosti velmocí. Japonci patří i oficiálně uznaný titul nejstaršího muže všech dob. Džiroemon Kimura zemřel v červnu 2013 ve věku 116 let a 54 dnů.