Maya Gabeira | VIDEO: Pedro Miranda

Největší vlnu letos zdolala brazilská surfařka Maya Gabeira

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Každý rok se útesy podél Nazaré, portugalského rybářského přístavu severně od Lisabonu, stávají tribunou pro diváky sledující, jak odvážní surfaři doslova padají do nejvyšších vln na Zemi.

Jak aktuálně upozornil nejen deník New York Times, ale i další celosvětová média, letos v březnu byli svědky dalšího světového rekordu – obří vlny, na které bravurně jezdila a s lehkostí ji sjížděla třiatřicetiletá brazilská surfařka Maya Gabeira. Ta s přehledem překoná mužskou konkurenci, když každoročně do proslulého Nazaré dorazí vlny velké jako domy a je třeba je pokořit, a patří tak mezi nejvlivnější světové surfařky.

Gabeira a její vlečný partner – Němec Sebastian Steudtner, byli v Portugalsku, aby se zúčastnili akce mužského týmu na Nazaré Tow Surfing Challenge. Výška vlny činila téměř 74 stop (zhruba třiadvacet metrů).

Dvakrát se potkala se se smrtí

Celebrita surfařského světa Maya Gabeira se ale setkala už i se smrtí. Při akci v Portugalsku na obřích vlnách došlo v roce 2013 k nehodě a tehdy šestadvacetiletou dívku nemohli záchranáři vůbec najít.

Tehdy již čtyřnásobná vítězka prestižních Billabong XXL Awards Maya spolu s Carlosem Burlem a Garrettem McNamarou čekala v Portugalsku na monstrózní vlnu. K nehodě došlo brzy ráno na North Beach, kdy Maya Gabeira zůstala pod vodou. Záchranářům se nakonec podařilo vytáhnout její bezvládné tělo, úspěšně ji resuscitovat a převézt do místní nemocnice, kde se zotavila – svými slovy – z obrovského šoku.

Bylo to již podruhé, kdy ji její láska k Big Surfingu málem stála život. V roce 2011 se málem zabila na legendárním spotu Teahupoo na Tahiti.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Největší vlnu letos zdolala brazilská surfařka Maya Gabeira
Hodnocení čtenářů9 Hlasů
87
91
Naše hodnocení
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.