SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Odposlechy & šmírování | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Nejvyšší soud: Odposlechy v kauze Nečasové byly nezákonné

Otázkou je, jaký dopad to bude mít na další kauzy Nečasové

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Nejvyšší soud označil odposlechy v kauze Jany Nečasové (dříve Nagyové) za nezákonné. Nepoužitelné jsou podle soudu i odposlechy dalších lidí z kauzy, kterou spustil policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013 a která přispěla k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS).

Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček ČTK potvrdil, že rozhodnutí, které se týká odposlechů Nečasové, padlo koncem května.

Žalobce by měl posoudit, jestli kromě uší má i nějaké jiné důkazy a vystavěl na nich obžalobu. Jinak by měl buď sám zastavit stíhání, nebo to udělá soud.

Jan Hrbáček | reportér, dlouhodobě se zabývající případem

Nečasová podala k Nejvyššímu soudu dovolání poté, co jí loni pražský městský soud uložil tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. ČT uvedla, že podle Nejvyššího soudu bylo nezákonné to, že odposlechy byly u soudů použity u posuzování jiné trestné činnosti, než ke které byly ostravským soudem povoleny.

Robert Šlachta | FOTO_ upravená fotografie deníku Právo

Spis podle ČT zůstane na Nejvyšším soudu, který ještě rozhodne o samotném dovolání někdejší šéfky Nečasova kabinetu. Obhájci Nečasové ale nyní mají možnost stáhnout dovolání a žádat o obnovu procesu, uvedla televize.

Mluvčí Nejvyššího soudu nechtěl komentovat, jak soud rozhodl. Teprve ve středu totiž začal soud rozesílat své rozhodnutí účastníkům řízení. Rozhodnutí padlo v senátu Jiřího Pácala, potvrdil Tomíček.

Petr Nečas | FOTO: ČRo

Rozhodnutí Nejvyššího soudu hned vzbudilo vášnivé debaty na sociálních sítích, zejména mezi novináři, kdy například redaktor Jan Hrbáček uvedl: „A teď jsem zvědav, kdy bude žalobcům a detektivům kolem Roberta Šlachty sděleno obvinění pro zneužití pravomoci. Mimochodem, všechny soudy jdou tímto rozhodnutím Nejvyššího soudu velmi pravděpodobně do kopru.“

Nečasová podle žalobců zneužila Vojenské zpravodajství ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. Spolu s Nečasovou byli v kauze obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek. Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni tři podali dovolání.

Nečasová čelí obžalobě také v dalších kauzách. V případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS), v níž policie obvinila také lobbistu Ivo Rittiga, loni v listopadu pražský městský soud oba nepravomocně obžaloby zprostil. Obžalována byla také z krácení daně kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala.

Pro PressPort Magazín Jan Hrbáček dodal: „Obhájci Nečasové pravděpodobně stáhnou dovolání. A taky podají žádost o obnovu řízení. Protože se konstatováním nezákonnosti odposlechů objevily jednoznačně nové skutečnosti, měla by být povolena. Žalobce by měl posoudit, jestli kromě uší má i nějaké jiné důkazy a vystavěl na nich obžalobu. Jinak by měl buď sám zastavit stíhání, nebo to udělá soud. Nemyslím, že kromě odposlechů mají něco třaskavého, jak ten spis znám.“

Městský soud zatím nebude rozhodnutí komentovat. „V tuto chvíli se k rozhodnutí Nejvyššího soudu nebudeme vyjadřovat,“ sdělila ČTK mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. „Vzali jsme toto rozhodnutí Nejvyššího soudu, respektive senátu doktora Pácala, na vědomí s tím, že má na věc odlišný názor než soudci a soudy nejrůznějších instancí, které se touto kauzou v minulosti zabývaly,“ řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Právě žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci kauzu zpravodajství dozorovali.

Nejvyšší soud: Odposlechy v kauze Nečasové byly nezákonné
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Konec Kalouska? Jen další kalouskovina