Nejvyšší žalobce Zeman: Výbuch ve Vrběticích není prověřován jako teroristický útok

Trestní zákoník také nezná pojem státní terorismus, uvedl také nejvyšší státní zástupce

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Výbuch muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku z roku 2014 není podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana z právního hlediska prověřován jako trestný čin teroristického útoku.

Trestní zákoník také nezná pojem státní terorismus. Zeman to uvedl na Twitteru. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu ve Vrběticích byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU (celý název zní Hlavní správa generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace).

„Z právního hlediska není věc prověřována jako trestný čin teroristického útoku, neboť nebyl v dané věci porušen chráněný zájem spočívající v poškození ústavního zřízení nebo obranyschopnosti České republiky ve smyslu paragrafu 311 odstavce 1 trestního zákoníku. Trestní zákoník nezná pojem státní terorismus. Je čistě na politické reprezentaci, jak toto jednání v politické a mediální rovině označí,“ sdělil Zeman.

Nejvyšší státní zástupce v pondělí po jednání vlády novinářům také řekl, že vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že nešlo o akt státního terorismu. Dodal, že Rusko neútočilo na Českou republiku, ale na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, za což sklidil ostrou kritiku opozice.

Opozice: Babišův výrok je skandální

Podle opozice je totiž takový výrok skandální. Někteří se ptají, nechce-li se Babiš Rusku ještě omluvit. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Babiš musí skončit. Politici reagovali na svých twitterových účtech.

Například šéf lidovců Marian Jurečka uvedl, že Babiš snad takový výrok nemohl myslet vážně. „Takže podle pana premiéra nešlo o teroristický útok na Českou republiku?! Co to teda bylo? Pár ruských agentů šel na výlet a omylem zapomněli v našem vojenském skladu bombu? Neomluvíme se jim ještě, že to bouchlo moc brzy?“ vzkázal Jurečka.

„Podle Andreje Babiše nešlo o terorismus, ale o útok na zboží. A to jsem si myslel, že větší nehoráznost než týdenní mlčení prezidenta už v této kauze nepřichází v úvahu,“ napsal místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.

Úmyslné obecné ohrožení

Babiš činnost agentů ruské zpravodajské služby GRU v Česku současně označil za nepřijatelnou a vyjádřil lítost na smrtí dvou českých občanů, kteří při výbuchu zahynuli.

Policie výbuch vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Poskytování informací v případu si vyhradilo Krajské státní zastupitelství v Brně. Jeho mluvčí Hynek Olma na dotaz ČTK, zda přichází v úvahu například změna kvalifikace vyšetřovaného činu, uvedl, že věc nebude nijak komentovat.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Nejvyšší žalobce Zeman: Výbuch ve Vrběticích není prověřován jako teroristický útok
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
96
96
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.