Nemáme hrobníky, řekl stát. Firmě nadělil stamilióny, aby je „vyrobila“

PRAHA – A tak si jednoho dne stát řekl, že v Čechách máme málo hrobníků. A věci se daly do pohybu: ne desítky, leč stovky miliónů se roztočily. Jenže bylo nebylo a po několika letech úřady práce hlásí, že hrobníků je stále nedostatek.

Podívejme se podrobněji na dva projekty realizované z unijních peněz ministerstvem školství a ministerstvem práce: za 1) na Národní soustavu kvalifikací a za 2) na Národní soustavu povolání.

Oba vznikly s bohulibým záměrem pomoct nezaměstnaným s hledáním nového uplatnění – například v hrobařině. Ve skutečnosti však posloužily spíš jako důl na peníze komerční firmě.

Takže co se týká bodu č. I – Národní soustavy kvalifikací, zlínská firma Trexima zbudovala za obří dotační podpory (více než 650 miliónů korun) veřejně přístupný registr všech kvalifikací na aktuálním trhu práce.

Odpovědnost za zadavatele projektu – někdejší státní Národní ústav odborného vzdělávání, nesl jeho šéf Miroslav Procházka.

„Vše, co člověk dělá, má dělat pořádně. Ale nemusí se brát vážně!“ zní Procházkovo životní krédo, „leitmotiv”, kterým se prezentuje na sociální síti; s žurnalisty nekomunikuje.

Rakvičky, zákusky a zmrzlina

Trexima de facto jednotlivé kvalifikace rozkouskovala na jakési minikvalifikace: poptávané hrobníky na kopáče, nosiče, exhumátory…

Pokud z těchto minikvalifikací člověk složí potřebné zkoušky (z výkopu místa posledního odpočinku, hygienických pravidel či náležitého ukládání rakve), může nakonec získat podle zákona výuční list (úředně potvrzenou kvalifikaci), aniž by kdy navštěvoval učiliště.

Trexima de facto jednotlivé kvalifikace rozkouskovala na jakési minikvalifikace: poptávané hrobníky na kopáče, nosiče, exhumátory… | FOTO: archiv

„Tyto zkoušky z kvalifikací lépe odpovídají tomu, co se na trhu práce skutečně děje, a jsou určeny spíše dospělým,“ chlubil se nedávno zástupce hlavního manažera projektu Jan Peška z úřadu pod ministerstvem školství.

Ovšem jaká je skutečnost? Projekt má dodnes řadu nedostatků a hrobníků nepřibývá. Ministerstvo školství podle nepříliš starého šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) „informovalo o mnohonásobně vyšším počtu držitelů osvědčení“, jenže skutečný dopad je sporadický, ne-li mizivý. Hřbitovy proto hledají hrobníky už i prostřednictvím Facebooku.

„Národní soustava kvalifikací obsahuje 679 kvalifikací. Dvě třetiny držitelů osvědčení (z celkového počtu osmi tisíc) se přitom přihlásilo k pouhým čtyřem kvalifikacím, největší zájem byl o pozici strážný,“ poukázal NKÚ.

Téměř polovina zpracovaných a schválených kvalifikací není podle NKÚ navíc využitelná, protože je nedostatek osob autorizovaných ke zkoušení uchazečů. Na své si tak přišla pouze Trexima, kam Procházka vyhozený z Národního ústavu odborného vzdělávání, záhy přestoupil.

22 tisíc za noticku

Nyní k bodu č. II: „Národní soustava kvalifikací vychází z Národní soustavy povolání,“ vysvětlila expertka na andragogiku a vzdělávání seniorů Naděžda Špatenková. A to je právě podobná zakázka, kterou Trexima dostala od ministerstva práce.

Zatímco Národní soustava kvalifikací skončila spíše fiaskem, neboť nikomu a ničemu příliš neslouží, o rok mladší projekt rezortu práce (z roku 2007) s názvem Národní soustava povolání je už vysloveně šedá zóna. 

Dozvíme se, že kupříkladu popelář vysypává odpadové nádoby. Že k jeho práci je potřebný buď výuční list, anebo „základní vzdělání v oboru základní škola“.

Popis povolání má 127 slov a za tento jediný text utratilo ministerstvo 22 tisíc korun. Stejně jako za hrobníka anebo cukráře, jenž vyrábí zákusky, a za dalších zhruba dva tisíce položek. Celkem za webový projekt Národní soustavy povolání zaplatil rezort 150 miliónů korun ( pro ilustraci trojnásobně vyšší dotace než u farmy Čapí hnízdo).

A smysl? Výsledek má pomoci nezaměstnaným, aby se lépe zorientovali na trhu práce, což je v době, kdy v Česku panuje nejnižší nezaměstnanost v historii a kdy by tyto informace měly poskytovat úřady práce, poněkud  (řečeno kulantně) nadstandardní služba.

Připomínajíc kolovrátek se každá nová vláda odvolává na eurofondy. Nejen jako na spásu, chlubí se také bohulibými záměry ve školství, zdravotnictví či na trhu práce, které díky miliardovým dotacím uskuteční. Mlčí však o tom, že zmatky kolem čerpání mohou vést až k arbitrážím proti státu anebo že mnoho projektů je více nákladných, než by bylo zdrávo, a méně smysluplných, než by si občané ve skutečnosti zasloužili. Anebo rovnou úplně zbytečných.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Nejnovější | vše >>

Czech CS English EN