SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (podle motivů Eleanor Shakespeare)

Jako u infarktu: 80 procent pacientů s covidem má poškození srdce

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

Podle lékařů, kteří zkoumali nemoc covid-19, není jasné, jak dlouho trvá rekonvalescence. Může to být půlroku, ale také dva, pět nebo deset let, anebo se už zdravotní stav nezlepší nikdy.

Důležité je, že výzkumy upozorňují, že nízké číslo smrtnosti není jediným důležitým údajem o pandemii: i kdyby nemoc přežilo 99,99 procenta nakažených, je nutné studovat s jakými dlouhodobými následky.

Předpokladů, že SARS-CoV2 má negativní dopad na zdraví člověka i po vyléčení, existuje přitom celá řada.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Německá studie z konce července uvádí, že u zhruba osmdesáti procent zkoumaných pacientů (těch bylo na 150) došlo k poškození srdce. Vědci zkoumali pacienty, kteří přežili nákazu, přičemž 33 procent z nich se léčilo v nemocnici, zbytek doma.

Též známky zánětu

76 procent lidí vykazovalo podle studie známky poškození typické pro prodělaný infarkt a 60 vykazovalo známky zánětu. Jednalo se přitom o jinak zdravé lidi, z nichž množí se vrátili z lyžařské dovolené a nikoho z nich nenapadlo, že by mohli mít jakékoliv potíže kardiologického charakteru.

Trpělo-li 78 procent ‚uzdravených‘ pacientů srdečním poškozením, znamená to, že je srdce postiženo u většiny.

MUDr. Valentina O. Puntmann, PhD | Vedoucí studie

„Pokud trpělo 78 procent ‚uzdravených‘ pacientů srdečním poškozením, znamená to, že je srdce postiženo u většiny pacientů i v případě, že se choroba covid-19 neprojevuje příznaky, jako je například bolest na prsou,“ zmínila vedoucí výzkumného týmu lékařka Valentina Puntmann.

Nebývalá slabost

Závěry studie podporují i zkušenosti dalších lékařů, kteří hovoří o nebývalé slabosti u jinak zdravých pacientů včetně těch mladých.

„Přicházejí mi do ordinace lidé s tím, že je jim 31, běhali, a pokud jde o fyzickou kondici, neměli jakoukoliv potíž. Teď jim ale dělá problém přejít ulici nebo vyjít do druhého patra,“ cituje server Boston.com Matthewa Tomeyho z lékařské univerzity Mount Sinai v New Yorku.

Kardiolog Marc Pfeffer z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu hovoří o tom, že pacienti po prodělání covidu-19 mohou přijít o kondiční rezervu, která jim bude později chybět. „Víme o tom, že koronavirus srdce nešetří. Budeme mít mnoho lidí, kteří se zotaví z akutní fáze nemoci covid-19, ale dlouhodobě zaplatí,“ řekl.

Odlišné názory na léčbu

Nemoc covid-19 neznamená podle lékaře Martina Balíka, který se staral v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) o nejvážnější případy, automaticky cytokinovou bouři. Tato nepřiměřená reakce imunity člověka na nákazu podle něj není tak častá, aby bylo nutné pacientům preventivně podávat léky potlačující imunitu. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

Při cytokinové bouři tělo produkuje imunitní buňky a proteiny, které mohou zničit jiné orgány.

„Od začátku jsme podávali remdesivir, který dáváme dál. To je asi to hlavní, co máme,“ řekl Balík. Ve VFN byl koncem dubna experimentální americký lék podán prvnímu českému pacientovi, pražskému taxikáři. Velká očekávání, která ale podle Balíka nikdy nemohla být naplněna, byla od léčby pacientů s covidem-19 ve vážném stavu různými druhy antirevmatik, například hydroxychlorochinem.

„Nevěřím, že koronavirus je cytokinová bouře. Naopak si myslím, že se jedná o lidi se zásadním způsobem potlačenou imunitou. A podávat jim léky na potlačení imunitní odpovědi paušálním způsobem je extrémně nebezpečné,“ dodal. Ve VFN se naopak těmto pacientům snaží imunitu podpořit. Výsledky, byť na malých počtech pacientů, podle Balíka ukazují, že tento postup je správný.

„Ve světě stále někdo mluví o nebezpečné cytokinové bouři, ale jsou to typicky lidé, kteří vůbec intenzivní medicínu nedělají, nebo dokonce ani klinickou medicínu,“ uvedl.

„Kdyby k tomu došlo, tak to budu léčit. Ale rozhodně s tím nebudu pracovat jako s hlavním nosným prvkem mojí terapie, protože je to velice vzácná situace,“ dodal.

Jako u infarktu: 80 procent pacientů s covidem má poškození srdce
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Cichanouská vyzvala EU, aby jí pomohla převzít moc. Putin ve střehu