Luboš Rosí | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Newsroom ČT 24 dostal od RRTV sedm dní na nápravu svého nevyváženého zpravodajství

Pořad Newsroom ČT 24 se snaží mentorovat ostatní média v zemi, jak se má správně dělat žurnalistika, upozorňují Novinky.cz

Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornila Českou televizi, že se počátkem dubna v pořadu Newsroom ČT24 dopustila porušení zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Pořad Newsroom se snaží mentorovat ostatní média v zemi, jak se má správně dělat žurnalistika, upozorňují Novinky.cz. Vede ho redaktor Luboš Rosí.

V pořadu se 5. dubna objevil příspěvek nazvaný Nejvýraznější čeští dezinformátoři v době pandemie. Podle RRTV byly tehdy zveřejněné žebříčky osob, které vycházely z analýz Bezpečnostního centra Evropské hodnoty prezentovány jednostranně. Rada na konto příspěvku konstatovala, že v něm nezazněly „názory odborníků, kteří v dané otázce zastávají odlišná stanoviska“.

„Provozovatel (ČT) tím divákům neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ uvádí usnesení z jednání, které se konalo 5. května. Česká televize dostala sedm dní na nápravu.

V příspěvku se v žebříčcích osob šířících fake news o nemoci COVID-19 objevila jména představitelů SPD v čele s europoslancem Ivanem Davidem, šéfem strany Tomio Okamurou a předsedou poslaneckého klubu Radimem Fialou. Doplňoval je poslanec Radek Rozvoral a další zákonodárce Lubomír Volný, který hnutí opustil a založil si vlastní uskupení Volný blok.

Vedle politiků se v pořadu prezentoval i seznam celebrit, v němž se objevili zpěváci Janek Ledecký a Daniel Landa, následovaní Ilonou Csákovou, Danem Hůlkou a Bárou Basikovou.

Zatímco Ledecký nabádal k „zastavení hysterické marketingové kampaně farmaceutických firem“, Csákové autoři připomněli, že epidemii spojovala se scénáři připravenými zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem a Světovou zdravotnickou organizací.

Kritika spolku Evropské hodnoty

Jak upozornily Parlamentní listy, proti tvrzení Bezpečnostního centra Evropské hodnoty se ohradil i Ledecký. Z veřejně přístupného rejstříku zjistil, že účelem spolku je podporovat svobodu, odpovědnost a důstojnost. Také rovnoprávnost a aktivní občanskou společnost. A nakonec také tržní ekonomiku, demokracii a právní stát. „Takže bych čekal, že když by někdo napadl právo na názor a jeho zveřejnění, tak se právě tahle organizace za něj bude bít do roztrhání těla. Ale to jsem se splet,“ rýpl si Ledecký.

Nad pojetím žebříčku dezinformátorů se pozastavil i publicista Čestmír Strakatý z Reflexu. „Není to trochu hloupý?“ ptal se. Tomáš Jirsa z Info.cz mluvil o zoufalství a zakladatel serveru Voxpot Vojtěch Boháč konstatoval, že už je načase si přiznat, že Evropské hodnoty jsou pochybný zdroj. Metodika analýzy taktéž vyvolává otázky, Evropské hodnoty se zřejmě řídí tím, kolikrát o celebritě psaly tzv. dezinformační weby. Ale na soud jsou prý připraveny.

Jakub Janda z Evropských hodnot prezentoval tyto umělce jako nebezpečné tragédy. „Toto není hudební hitparáda, ale tablo nejvýznamnějších zoufalých šiřitelů zdravotně nebezpečných dezinformací mezi celebritami,“ napsal na svůj Facebook.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Newsroom ČT 24 dostal od RRTV sedm dní na nápravu svého nevyváženého zpravodajství
Hodnocení čtenářů1 Hlas
96
96
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.