Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) upozornila Českou televizi, že se počátkem dubna v pořadu Newsroom ČT24 dopustila porušení zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Pořad Newsroom se snaží mentorovat ostatní média v zemi, jak se má správně dělat žurnalistika, upozorňují Novinky.cz. Vede ho redaktor Luboš Rosí.
V pořadu se 5. dubna objevil příspěvek nazvaný Nejvýraznější čeští dezinformátoři v době pandemie. Podle RRTV byly tehdy zveřejněné žebříčky osob, které vycházely z analýz Bezpečnostního centra Evropské hodnoty prezentovány jednostranně. Rada na konto příspěvku konstatovala, že v něm nezazněly „názory odborníků, kteří v dané otázce zastávají odlišná stanoviska“.
„Provozovatel (ČT) tím divákům neposkytl objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ uvádí usnesení z jednání, které se konalo 5. května. Česká televize dostala sedm dní na nápravu.
V příspěvku se v žebříčcích osob šířících fake news o nemoci COVID-19 objevila jména představitelů SPD v čele s europoslancem Ivanem Davidem, šéfem strany Tomio Okamurou a předsedou poslaneckého klubu Radimem Fialou. Doplňoval je poslanec Radek Rozvoral a další zákonodárce Lubomír Volný, který hnutí opustil a založil si vlastní uskupení Volný blok.
Vedle politiků se v pořadu prezentoval i seznam celebrit, v němž se objevili zpěváci Janek Ledecký a Daniel Landa, následovaní Ilonou Csákovou, Danem Hůlkou a Bárou Basikovou.
Zatímco Ledecký nabádal k „zastavení hysterické marketingové kampaně farmaceutických firem“, Csákové autoři připomněli, že epidemii spojovala se scénáři připravenými zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem a Světovou zdravotnickou organizací.
Kritika spolku Evropské hodnoty
Jak upozornily Parlamentní listy, proti tvrzení Bezpečnostního centra Evropské hodnoty se ohradil i Ledecký. Z veřejně přístupného rejstříku zjistil, že účelem spolku je podporovat svobodu, odpovědnost a důstojnost. Také rovnoprávnost a aktivní občanskou společnost. A nakonec také tržní ekonomiku, demokracii a právní stát. „Takže bych čekal, že když by někdo napadl právo na názor a jeho zveřejnění, tak se právě tahle organizace za něj bude bít do roztrhání těla. Ale to jsem se splet,“ rýpl si Ledecký.
Nad pojetím žebříčku dezinformátorů se pozastavil i publicista Čestmír Strakatý z Reflexu. „Není to trochu hloupý?“ ptal se. Tomáš Jirsa z Info.cz mluvil o zoufalství a zakladatel serveru Voxpot Vojtěch Boháč konstatoval, že už je načase si přiznat, že Evropské hodnoty jsou pochybný zdroj. Metodika analýzy taktéž vyvolává otázky, Evropské hodnoty se zřejmě řídí tím, kolikrát o celebritě psaly tzv. dezinformační weby. Ale na soud jsou prý připraveny.
Jakub Janda z Evropských hodnot prezentoval tyto umělce jako nebezpečné tragédy. „Toto není hudební hitparáda, ale tablo nejvýznamnějších zoufalých šiřitelů zdravotně nebezpečných dezinformací mezi celebritami,“ napsal na svůj Facebook.