SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare

Nová léčba v USA: Krevní plazma od lidí, kteří přestáli covid

Objednávky na ruskou vakcínu prý poslalo 20 zemí

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil k mimořádnému použití k léčbě pacientů s covidem-19 krevní plazmu lidí, kteří už nemoc přestáli. Podle oznámení úřadu „známý přínos této látky převažuje nad jejím známým potenciálním rizikem“. Podle nedělního oznámení FDA dostalo plazmu rekonvalescentů už 70 000 pacientů.

O rozhodnutí informoval v neděli na briefingu v Bílém domě prezident Donald Trump. „S potěšením zveřejňuji toto historické oznámení o našem boji proti čínskému viru. Zachrání nespočet životů, dramaticky zvýší dostupnost této léčby,“ řekl Trump, který před nedávnem prohlásil, že FDA nedává povolení k mimořádnému použití plazmy z politických důvodů. 

Dosud se této léčbě podrobilo několik desítek tisíc lidí.

Podle agentury AP si zástupci Bílého domu stěžovali, že z téhož důvodu FDA oddaluje schválení vakcíny a dalších druhů léčby, protože by to zvýšilo Trumpovu šanci na znovuzvolení v podzimních volbách.

Podle stanice CNN prověřil FDA nové údaje z výzkumů. AP píše, že nové rozhodnutí sice zvyšuje naději některých pacientů získat tento druh léčby, avšak nejde o plnohodnotné schválení ze strany FDA.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Plazma, bohatá na protilátky, se získává z krve lidí, kteří se z covidu-19 vyléčili. FDA na konci března pověřil vědce, aby zkoumali vliv plazmy na pacienty s covidem. 

Dosud se této léčbě podrobilo několik desítek tisíc lidí. CNN upozorňuje, že plazma stejně jako krev pochází jen od dárců a ačkoli některé studie přinášejí slibné výsledky, nejsou zatím k dispozici klinické výsledky náhodné studie vlivu plazmy na léčbu lidí s covidem-19, i když několik těchto výzkumů už běží.

Šéfka výzkumu FDA Denise Hintonová v materiálu k mimořádnému povolení napsala, že použití „plazmy pro pacienty s covidem-19 by nemělo být považováno za novou běžně používanou metodu léčby, jelikož se v příštích měsících budou z dalších analýz a klinických testů získávat nové poznatky“.

V USA se koronavirem nakazilo přes 5,7 milionu lidí a s covidem-19 tam zemřelo přes 176 800 pacientů.

Rusko chce vyrábět milióny dávek vakcíny měsíčně

Naproti tomu Rusko předpokládá, že vakcíny proti onemocnění covid-19, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, bude koncem roku vyrábět 1,5 až dva milióny dávek měsíčně. Postupně chce výrobu zvýšit až na šest milionů dávek za měsíc. S odkazem na nedělní vyjádření ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova to napsala agentura RIA Novosti. Rozsáhlé testování vakcíny, kterou vyvinul moskevský Ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji, chce pak Rusko spustit příští týden. Prověřit by se očkovací látka měla na 40 000 lidech.

Schválení vakcíny Sputnik V ruským ministerstvem zdravotnictví jako světové prvenství ohlásil ruský prezident Vladimir Putin 11. srpna. Podle šéfa Kremlu vakcínu na sobě vyzkoušela i jedna z jeho dcer. Vakcína prošla dvěma fázemi klinických zkoušek, rozsah a dostatečnost testů ale zpochybnili západní experti. Rusko nicméně tvrdí, že již obdrželo objednávky ze dvou desítek zemí na miliardu dávek.

Rusové sami ovšem o vakcínu příliš velký zájem nejeví. Očkovat se jí podle státní agentury pro zjišťování veřejného mínění VCIOM chce nechat méně než polovina z nich.

Nová léčba v USA: Krevní plazma od lidí, kteří přestáli covid
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Aktualizováno: Vojtěch míří na testy. Hlavní hygienička má covid