SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: The Guardian

Roušky budou na vnitřních akcích povinné

Aktualizace:
Vše o koronaviru
Statistiky, spolehlivé články
SPECIÁL PRESSPORT MAGAZÍNU

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V Česku v posledních dnech výrazně roste počet nových případů. V úterý přibylo 212 pozitivně testovaných a ve středu 247. Více než 200 nových nemocných za den bylo naposledy na konci června. Aktuálně nakažených je přes 5000 lidí, což je zatím nejvíc od prvních případů v březnu. Podle ministra může jít ale o chybu v datech, kdy se z nich nemažou všichni vyléčení.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

„Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ řekl Vojtěch. Na vnitřních akcích bude podle něj možné vytvořit až pět stavebně oddělených sektorů pro 500 návštěvníků s vlastními vchody, kde se návštěvníci nebudou míchat.

„Existuje riziko komunitního šíření,“ vysvětlil ministr, proč se vláda rozhodla některá nařízení znovu zavést. „Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky,“ dodal. 

„Roušky by měly být znovu povinné v uzavřených prostorách nad 100 lidí. Zvažuje se také, jestli se v Praze a Ostravě obnoví povinnost nosit roušky v hromadné dopravě,“ řekl už odpoledne iDNES.cz premiér Andrej Babiš. Dodal, že epidemiologové také řeší, zda povinnost nevrátí i na některé venkovní akce nad určitý počet lidí.

„Musíme reagovat na ten vývoj a apelovat na to, aby lidi byli odpovědní. Pan ministr původně chtěl, aby opatření platila až od pondělí, ale myslím, že je potřeba rychle sdělit veřejnosti, co chceme zrealizovat. Jasně jsem mu řekl, že nemůžeme čekat do pondělí a musí to zveřejnit dnes. Je v zájmu lidí, abychom se nedostali z jednoho extrému do druhého. Byli jsme velice disciplinovaní, možná nejvíce na světě, dokonce všichni šili roušky a fungovalo to perfektně a teď máme pocit, že se nám nemůže nic stát,“ řekl také Babiš. 

„Čísla nakažených nemocí covid jsou alarmující. Ukazuje se, že situace se postupně zhoršuje, a je potřeba, aby naši občané jasně věděli, jaký je plán do budoucna. Chci požádat občany, aby používali roušky, když se pohybují v MHD a uzavřených prostorách. Masivním nošením roušek jsme zabránili šíření nákazy. Je to to nejjednodušší, co můžeme udělat. Můžeme zabránit škodám, které přišly na jaře,“ prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček.

Nárůst nakažených a celkově nejvíce covid pozitivních osob od začátku vypuknutí pandemie v Česku znamená, že budeme některými zeměmi vyškrtnuti ze seznamu bezpečných zemí. Jako první státy o tom podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) uvažují Lotyšsko a Estonsko. Při cestě tam budete muset zřejmě strávit 14 dnů v karanténě.

Připravujeme další podrobnosti.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Vláda podpořila návrh na ústavní právo bránit se zbraní