SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Škola | KRESBA: archiv PressPort Magazínu

Novák: Extáze ve školách přibývá. Děti si drogu prodávají

Na Zlínsku mi to potvrdila policie, tvrdí poslanec

Aktualizace:
SponzorovánoXTV.cz
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

„Extáze ve školách přibývá. Na Zlínsku mi to potvrdila policie. Děti si drogu prodávají mezi sebou. Mohou ji získat doma od závislých rodičů. Největší prodejní místa jsou v parcích,“ říká poslanec Marek Novák (ANO), člen Výboru pro bezpečnost.

Jaké sám vyzkoušel drogy? „Z těch legálních je to tabák a alkohol. Jsem kuřák, takže přiznávám, že mám závislost na legální droze,“ říká nejprve poslanec Marek Novák. „Z těch nelegálních jsem v patnácti šestnácti letech zkusil marihuanu. Jenom jednou. Nechutnalo mi to. Považuji to v mém případě za štěstí, jelikož kdybych pokračoval, nedopadlo by to zřejmě dobře. Mohlo by se stát, že bych si vybudoval závislost a nemusel bych se s ní úplně dobře vypořádat. Můj život by pak směřoval úplně někam jinam než dnes.“

Jaká droga je dnes v Česku takzvaně trendy? „Opět to rozdělím na legální a nelegální. Alkohol se považuje za drogu a budujeme si na něm závislost, takže nejvíc trendy je u nás pivo. Česko a pivo, to patří k sobě. Pokud přejdeme k narkotikům, respektive k nelegálním drogám, tak vede marihuana a pak pervitin,“ odpovídá Marek Novák, jenž nedávno prohlásil, že ve školách na Zlínsku přibývá extáze, přičemž policie nic neví.

„Ano, jsou to má slova, nicméně ono policie nic neví, už ne. To jsou slova redaktora, který se následně dotazoval na Policii ČR. Já komunikuji s policií, která řeší problematiku ohledně drog. A od nich mám informace, že nárůst extáze ve Zlínském kraji je. Oni ty záchyty mají,“ konstatuje poslanec Marek Novák.

A dodává: „Když stojí dealer před školou, tak ačkoli to nezní dobře, tak je to pořád nejlepší varianta, protože je to jeden člověk, kterého si policie vytipuje, najde, odchytí. Nejhorší je, že si to ty děti začínají prodávat mezi sebou. Zde to zachytit a zarazit není jednoduché.“

A jak děti drogy získají? „Nelegálně a jsou to různé formy. Mohou to klidně získat doma od závislých rodičů. Největší prodejní místa jsou pak v parcích, kdy se v komunitě ví kdy kde kdo.“

Euforie. Pocit, že máte nevyčerpatelnou zásobu energie. Jste vyrovnaní a odpočatí. Všichni jsou vaši přátelé, žijete v čarokrásném světě. Nemáte zábrany. Snadno se vyjadřujete, seznamujete, rozumíte pocitům ostatních a vnímáte je. Máte chuť všechny objímat a dotýkat se jich. Zostří se vám smysly. Život je intenzivnější.

To všechno jsou pocity, které navozuje syntetická droga MDMA neboli extáze. Změněný stav vědomí může trvat až šest hodin. Po něm následuje tzv. dojezd. Je to pocit totálního vyčerpání. Většinou ho provází i silná žízeň, protože dokud droga účinkuje, pocit žízně tlumí.

Hlavním účinkem MDMA na lidský organismus je ovlivnění CNS, konkrétně vylučování neurotransmiterů serotoninu, dopaminu a noradrelinu.

Extáze byla jako účinná látka patentována v roce 1912 jako lék na hubnutí, nikdy však neměla prokazatelné využití. V 50. letech byla resyntetizována a prokazatelně užívána v psychoterapii, kde byla vnímána velmi pozitivně. Zlepšovala především schopnost komunikace mezi lidmi. Využívala se např. v partnerských terapiích, nebo jako prostředek, který prohluboval vztah mezi pacienty a terapeuty.

Kvůli pochybnostem o nestálých účincích a prokázané neurotoxicitě, bylo legální využití MDMA zakázáno. Užívání MDMA jako taneční drogy se začalo objevovat v 70. letech v USA, dále se šířilo do Velké Británie a ostatních zemí Evropy. Dnes patří extáze do skupiny nejrozšířenějších drog na světě.

Podle Nováka je protidrogová prevence ve školách nedostatečná. Již v minulosti prohlásil, že si mezi studenty zlínských škol udělal soukromý průzkum. „Pěti studentům středních škol, se kterými si důvěřuji, jsem položil otázku, zdali vědí, kde ve škole seženou tvrdé drogy. Čtyři odpověděli ano a pátý ví, koho se zeptat. To mi rozhodně nepřijde normální. Překvapil mě také stav v oblasti informovanosti veřejnosti. Starší generace žije v předsudcích a mladší naopak v mnoha případech vnímá drogy jako běžnou věc,“ uvedl poslanec.

Novák: Extáze ve školách přibývá. Děti si drogu prodávají
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Česko-ruské vztahy: dopis historika a signatáře Charty 77 Jana Tesaře