Nové armádní zakázky. Parkanová už chystá pro ministry manuál

PRAHA – Ministerstvo obrany koupí od společnosti Tatra Trucks do tří let 71 nákladních automobilů. Za vozy T-815 a T-810 zaplatí 467,5 miliónu korun. Informaci o zakázce má dnes předložit vládě šéf obrany Lubomír Metnar (ANO).

A protože kabinet zároveň v pondělí probere mimo jiné miliardovou zakázku na letecký výcvik armádních pilotů v letech 2019 až 2025, jde o výbornou příležitost podívat se na zoubek armádním zakázkám.

Připomeňme, že v prosinci loňského roku začal Obvodní soud pro Prahu 6 znovu projednávat kauzu údajně předraženého nákupu letounů CASA. V případu jsou hlavními obžalovanými bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová a někdejší ředitel sekce vyzbrojování resortu Jiří Staněk. Obžaloba oba viní z toho, že zneužili pravomoci veřejného činitele a porušili povinnosti při správě cizího majetku. Pokud je soud shledá vinnými, hrozí jim až desetileté vězení. 

Kdo nese odpovědnost?

Kdo nese odpovědnost za to, že stát podle všeho koupil letouny CASA o více než půl miliardy korun dráže, než musel? Šlo o neschopnost exministryně obrany Parkanové? Anebo o podvod, při němž někteří lidé geniálně využili děr v systému vyzbrojování, které zároveň pomohli vytvořit, a na Parkanovou ušili boudu? 

Výběr letounů CASA pro českou armádu byl nevýhodný, uvedl loni v prosinci u soudu bývalý pilot a expert na vojenskou techniku Karel Daňhel – klíčový svědek obžaloby.

Stroje podle jeho slov neodpovídaly některými specifikacemi zadání, přesto se rozhodlo o jejich pořízení. Nevýhodným nákupem měla podle žalobce Parkanová způsobit státu škodu více než 818 miliónů korun. Tolik aktuální dění, vraťme se nyní do roku 2013. 

Střet s policií 

Parkanová (TOP 09) tehdy zveřejnila výslechy svědků a obviněných v kauze CASA. Proč, to nevysvětlila. Řekla jen: „Materiály jsou výmluvné i bez mého vyjádření.“ Její krok doběla rozčílil policii. 

Parkanová byla po Davidu Rathovi další velkou rybou, na niž si policisté brousili zuby. Kauza se týká, jak bylo shora uvedeno a jak je známo, nákupu vojenských letounů, údajně předražených. 

Exministryně obrany Vlasta Parkanová. | FOTO: ministerstvo obrany

Policisté tehdy zaslali žádosti o právní pomoc do zahraničí, například polské straně; ta si letadla CASA rovněž pořídila. „Myslím, že se stěží najde ve světě stát, který by byl ochoten se s někým nahlas bavit o tom, za kolik pořídil vojenská letadla,“ podotkl však právní zástupce Parkanové Tomáš Sokol. Dodal, že policie jeho klientku vyzvala, aby upustila od zveřejňování výslechů, což vyvolalo ostrý střet. 

Policejní rada někdejšího a již zrušeného Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jiří Mazánek Parkanové v dopise napsal: „Můžete mařit objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení.“ Zároveň podal podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Parkanová prostřednictvím Sokola odpověděla rázně: „Postup policejního orgánu je velice neobvyklý, v podstatě jde o exces, neboť zcela bezdůvodně vyvíjí nátlak na klientku, aby se zdržela informování o svém případu – tedy realizace svých ústavních práv.“ 

Že má každý z nich nějaké své ministerstvo, je u nás jen takovým zvykem.
TOMÁŠ SOKOL, ADVOKÁT

Obhajoba Parkanové byla už tehdy podle všeho postavena na tvrzení o její neschopnosti. Tedy důstojněji řečeno, že byla až posledním článkem, který podepisoval klíčové dokumenty, za jejichž správnost ručili její podřízení – odborný aparát ministerstva obrany, referenty počínaje. 

⇣ Psali jsme:

CASA: Parkanová jako Kalouskova a Topolánkova hračka na dálkové ovládání

⇣ Psali jsme:

Sokol k tomu řekl, že odpovědnost ministrů je vázána pouze na jejich rozhodování ve vládě. „Že má každý z nich nějaké své ministerstvo, je u nás jen takovým zvykem,“ poznamenal. Jestliže by u soudu uspěl, znamenalo by to ovšem průlom v kauzách typu Opencard či Pandury, v nichž se může policie rovněž domnívat, že odpovědnost nesli konkrétní politici.

Dokonalý manuál pro dnešní politiky…

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

Doposud žádné komentáře

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN