ILUSTRACE: Kancelář architekta města Brna (úprava PressPort Magazín)

Nové brněnské nádraží: architektura je umění, myšlenka zachycená v hmotě

Už na první pohled má být zjevné, že Česko je moderní, kultivovaná, solidní země

Umění
Rubrika Umění PressPort Magazínu se snaží zprostředkovat věci, které unikají hlavnímu mediálnímu proudu.

Brno vybralo vítězný návrh na nové nádraží. Věřím, že byla vybrána dobrá práce. Není to Nouvel, ateliér Hadid, Ingels, Libeskin, Gehry, Foster nebo jiný světový architekt či ateliér, jejichž úžasné práce mě trvale baví a inspirují. Nicméně, tahle věc bude dobrá. 

Co k tomu říct? Je dobře, když se města a jejich reprezentace začínají chovat civilizovaněji, kultivovaněji a sebevědoměji. Potřebujeme mít zemi v kontextu nejlepších a nejmodernějších států na světě. Už na první pohled má být zjevné, že Česko je moderní, kultivovaná, solidní země. 

Architektura má schopnost takový potenciál země a místa vyjádřit. Dokáže posunout hodnotová měřítka. Ve velkém rozsahu povzbudit myšlení a odvahu k modernímu životu. 

Architektura je umění, myšlenka zachycená v hmotě. Ale zároveň je to vizitka města a státu a v případě důležitého dopravního uzlu rovnou i otevřená brána k budoucímu rozvoji.

Takže na tomhle velmi záleží.

Vítězní architekti, Jan Benthem a Mels Crouwel, jsou zkušenými tvůrci. Když se podíváte na jejich práce – RAI Amsterdam Convention Center, Ziggo Dome, Rotterdam central Station – je jasné, že jsou schopni vytvořit zajímavý a zároveň funkční prostor, který dopravní uzel vyžaduje.

Nádraží by mohlo být počátkem změny.

Jejich práce nepatří k těm ikonicky výrazným. Spíše je vnímám jako solidní a účelné tvůrce. Mají zkušenosti, značné – projektovali letiště, nádraží (Utrecht), získali řadu nejvýznamnějších cen. Takže se dá očekávat, že projekt dopadne dobře. A Brno si konečně oddychne od strašidelného (a zbytného) zápasu o to, má-li se postavit nové centrální nádraží. 

Podle mě má Brno usilovat o reurbanizaci, usilovat o nové silné výzvy. Jde o to, aby naplnilo status druhého největšího města České republiky. Sídla vědy, technologií a univerzit.

V žádném případě nemá být podělanou provinční dírou, kterou pro jistotu oblétávají obloukem i vládní speciály prezidentů.

(A ano, viděl jsem novináře Standu Bilera, zoufale pobíhajícího kolem autobusáku, a ano, má pravdu, aktuálně je stav např. autobusáku takový, jaký je pro Brno symptomatický. Prostě stav Brno.)

Já ale věřím. Nádraží by mohlo být počátkem změny. Žádná extratřída, ale slušná práce. Město na trase mezi Prahou, Bratislavou, Vídní, Budapeští a Ostravou – poloha jej přímo předurčuje k tomu stát se jedním z nejvýznamnějších a přitom přirozeným centrem byznysu, vědy a inovací příští silné a prosperující V4.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Nové brněnské nádraží: architektura je umění, myšlenka zachycená v hmotě
Hodnocení čtenářů1 Hlas
100
100
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.