Studovna
KOLÁŽ: PPM

Paranoidní schizofrenie: Vraždy, sex se studentem i bezbranná společnost

Podle zjištění PPMagazínu, které se potvrdilo, mezi schizofreniky právě ani ne třicetiletý pachatel z Letňan patří.

V Česku narůstá počet vražd, které spáchají na veřejných místech paranoidní schizofrenici. Lze podobným případům zabránit? Nikoli. A obětí můžete být právě vy.

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví se zabývá nejenom systémovými změnami, ale i ryze zdravotnickými tématy.

Odborníci se shodují v tom, že takovým útokům nelze dokonce ani předcházet. Pracovníci ostrahy v obchodních centrech, tedy lidé, na něž prvoplánově padá vina, protože zde schizofrenici často útočí, za nic nemohou, shodují se experti. Na vině je celkový systém léčby pacientů – nedostatečná kontrola po propuštění z psychiatrických nemocnic.

Možná ještě vzpomínáte, jak v roce 2016 Michelle Sudků, „vražedkyně ze Smíchova“, jednu ženu zabila a u druhé se o to pokusila. Další tragédie, mediálně velmi pokrytá, se odehrála předloni v dubnu v Obchodním centru Letňany: ani ne třicetiletý muž si šel do obchodu s oděvy koupit oblek, pak ale ubodal prodavačku; z pokladny ukradl peníze a ve zkoušeném obleku z prodejny odešel.

Podle zjištění PPMagazínu, které se potvrdilo, mezi schizofreniky právě ani ne třicetiletý pachatel z Letňan patří, a jak známo, psychiatrickému onemocnění čelila i smíchovská vražedkyně. Když letňanského vraha policie po několikahodinovém pátrání zadržela, skončil v psychiatrické nemocnici stejně jako předtím ona.

„Ten muž evidentně trpí paranoidní schizofrenií, kdy se odvolává na hlasy v hlavě, které ho k vraždě donutily,“ uvedl tehdy důvěryhodný zdroj z lékařského prostředí s tím, že pachatel je zcela mimo realitu. Policie to komentovat nechtěla. Dnes je mladík uzavřen v psychiatrické nemocnici (v režimu detence), jelikož byla nařízena ochranná psychiatrická léčba ústavní formou, přičemž lékaři mu dávají i určitou šanci na vyléčení.

„Ta nemoc u něj propukla na pomezí věku 19 až 20 let. Důvod vraždy, kterou spáchal, je fakt, že přestal brát léky, nicméně to mohla způsobit ta nemoc. Je to možná kruté, co řeknu, ale za svůj čin kvůli nemoci nenese přímou odpovědnost. Je to takový vrah nevrah,“ dodal dnes zdroj, lékař seznámený detailně s případem.

„Je mi to líto. Bylo to tím, že jsem nejedl léky. Chtěl bych vrátit čas,“ lituje činu mladý pachatel, který již dnes vypadá bezproblémově. Až do tragického excesu neměl také problémy se zákonem. Tento stavební dělník nespáchal dokonce ani žádný přestupek. V inkriminovaný den jednal pod vlivem bludů, kdy se v něm podle jeho slov svářili bůh a ďábel. Za 23 let by se mohl ocitnou opět na svobodě.

Smutné je, že rodinní příslušníci oběti, které samozřejmě schizofrenie pachatele nemusí vůbec zajímat, neměli kvůli vyhaslému životu nevinné prodavačky nárok na jakékoli odškodnění; pachatel prostě nic nemá – žádný majetek.

Systémová chyba

Tento problém se přitom týká každého. Dnes totiž nikdo pořádně ani neuhlídá, ani nehlídá, zdali po propuštění z psychiatrické nemocnice berou tito lidé léky, bez nichž se z některých stávají vraždící monstra. „V systému při propouštění takto nebezpečných pacientů jsou velmi výrazné nedostatky, které mohou vést k podobným fatálním následkům,“ upozornil advokát Jaroslav Svejkovský.

„Jestliže se pacient léčí v nemocnici a později je zaléčený propuštěn, ambulantní lékař, k němuž tento pacient dochází, nemůže hlídat, zdali bere doma opravdu léky a zdali přijde na kontrolu. To by si za tímto účelem musel najmout detektivní agenturu,“ doplnila psychiatrička A. Č. s tím, že i u vražedkyně ze Smíchova se projevilo psychiatrické onemocnění.

Má-li pacient stanovenou ochrannou ambulantní léčbu a na kontrolu se nedostaví, lékař je povinen informovat policii. „Je pak na ní, aby takového člověka zajistila, to obvykle trvá nějakou chvíli, jelikož policie bývá bohužel v těchto případech laxní. A právě tehdy tito lidé vraždí,“ dodala psychiatrička.

Ochrana neexistuje

Podle psychiatrů před agresivními schizofreniky neexistuje žádná ochrana. „Podobným útokům nemůžeme předejít, protože duševně choří byli, jsou a budou. Kdokoli z nich může při záchvatu agresivně zaútočit zejména proti členům domácnosti, blízkým osobám, ale také proti naprosto neznámým lidem. Společnost opravdu není chráněná,“ sdělil ppmagazínu.com docent psychiatrie Karel Hynek s odkazem na případ ve Žďáru nad Sázavou, kde také vraždila schizofrenička, jež ubodala studenta.

Podle odborníků tvoří ve společnosti schizofrenici jedno procento populace. A u kolika z nich hrozí, že by mohlo dojít k agresivnímu záchvatu, kdy mohou i vraždit? „To je pouze zlomek z nich, ale my psychiatři to ještě nedovedeme předvídat. Například pokud si dají marihuanu, tak ta velmi urychlí psychotické příznaky. Člověk, který o sobě neví, že má schizofrenii, se o tom může přesvědčit právě tím, že ji začne kouřit a pak se to projeví. Takové pacienty jsem měl opakovaně. Po marihuaně se schizofrenie rozjede. Ti lidé nemají stabilní program, jsou na okraji společnosti, nemají práci, zázemí, mají spousty existenčních problémů. Mají poruchy osobnosti, snadno se tak dostávají k užívání drog,“ uvádějí často psychiatři. Stát by se měl tudíž zamýšlet nad tím, jak zajistit, aby paranoidní schizofrenici chodili na kontroly a jak je co nejrychleji zajistit, pokud se k lékaři nedostaví. Ve hře mohou být například i náramky s GPS lokátorem, jde-li o extrémně nebezpečné jedince. Pak by se nemusely objevovat ve sdělovacích prostředcích zprávy jako ta z loňska, že schizofrenik Jan Heidinger, který si nyní říká Reitinger (před sedmi lety zavraždil svou matku a otčíma) tři roky strávil v léčebně, pak byl ale propuštěn. Na nařízenou ambulantní léčbu však přestal docházet. Je velmi nebezpečný, poněvadž nebere léky.

Ale tito lidé jenom nevraždí. Dokáží uškodit i sami sobě a stanou se terčem senzacechtivých sdělovacích prostředků. Takový dojem v poslední době vyvolalo několik ostře sledovaných případů. Symptomatické pro ně přitom bylo to, že jejich hlavní protagonistky byly „kamenovány“ ještě dřív, než se vůbec prošetřilo, zda vůbec a čím přesně se provinily. 

Pravda se často ukrývá jinde než mezi řádky nejprodávanějších tiskovin. Ukazuje to mimo jiné tragický příběh kantorky ze Znojma, která dostala před deseti lety nelichotivou nálepku „pornoučitelka“. Odsoudili ji politici i veřejnost. Vzpomínáte, jak byla bezhlavě lynčována, když se v roce 2009 objevilo na internetu video natočené na mobil patnáctiletým žákem zachycující soulož pedagožky s devatenáctiletým mladíkem?

Po veřejném pranýři se učitelce angličtiny Miroslavě P. zhroutil svět. Její chování vyvolalo pobouření ministerstva školství, Jihomoravského kraje i veřejnosti. „Do školství ať se nevrací!“ hřímal tehdejší sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek.

Ve školních letech prospívala s vyznamenáním, nepila, nebrala drogy. Jakmile byla rozpoznána v choulostivých pozicích na síti, musela podat výpověď. Krátce nato (v březnu 2009) ji přivezla záchranka do nemocnice. Vyhrožovala sebevraždou. Diagnóza zněla nemilosrdně: paranoidní schizofrenie.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Paranoidní schizofrenie: Vraždy, sex se studentem i bezbranná společnost
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
93
93
Redaktorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.