SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také

ILUSTRACE: archiv PressPort magazínu
Aktualizace:
Janek Kroupa
Informace o novináři Janku Kroupovi.

V lednu letošního roku jsem zveřejnila podrobné informace k případu, který veřejně pošpinil mé jméno. Za vším stáli veřejnoprávní redaktor Janek Kroupa a moje bývalá zaměstnankyně. Jak to dopadlo? Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 de facto připustilo, že novináři mohou lhát, když dezinformace šíří i politici.

Lživá investigativní novinářská činnost nemůže být podle státního zastupitelství v žádném případě považována za maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty. 

Podstata případu

Připomeňme nejprve podstatu případu: má asistentka mi zcizila citlivé právní dokumenty a předala je novináři Kroupovi. Ten na jejich základě vytvořil reportáž, která mi zničila politickou kariéru. Nedávno byla asistentka pravomocně odsouzena a já podala na Kroupu a Český rozhlas oznámení pro řadu trestných činů. Děsí mne, že Kroupa vypustil do éteru reportáž, k níž získal dokumenty na základě trestného činu.

Trvalo až do 25. května loňského roku, kdy paní Jaroslava Machová, má bývalá asistentka, byla shledána vinnou. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 byl potvrzen pravomocným usnesením Městského soudu v Praze 13. listopadu 2018. Trvalo 4, 5 roku, než to došlo k tomuto cíli.

Kroupa musel vědět, že jsou dokumenty kradené. Asistentku usvědčila policie díky upravené nahrávce puštěné v jeho reportáži. Soudní znalec pak potvrdil, že šlo o Machovou.

Jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od mé tehdejší asistentky, reportáž, veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu. Na této reportáži je zajímavých několik věcí. Kroupa se kvůli mému stanovisku vetřel do mé domácnosti, kdy mi sdělil, že má prekérní rodinnou situaci a potřebuje moji právní pomoc. Naprosto v bláhovém přesvědčení jsem přijala syna mého přítele Daniela Kroupy v neděli večer u sebe doma. Dál už jsem se nestačila divit. Rozbalil na mě záležitost, z níž bylo zřejmé, že z mé advokátní kanceláře byly ukradeny dokumenty. Upozornila jsem ho, že jsem vázáná mlčenlivostí.

Aféra, kdy novinář Kroupa uvedl, že jsem podvedla Českou spořitelnu, vypukla 6. května 2014 – před volbami do Evropského parlamentu, kam jsem kandidovala. Banka nicméně konstatovala, že jí žádná škoda nevznikla Zůstala jsem já s pošpiněným jménem. Nedůvěryhodná zlodějka – advokátka. Stálo mě to politickou kariéru.

Státní zastupitelství však mé trestní oznámení na Kroupu zamítlo.

„Europarlament není zákonodárný sbor“

Konkrétně dne 3. dubna mi přišlo obsáhlé odmítnutí trestního oznámení na Janka Kroupu.

Pozoruhodné je stanovisko žalobce, kdy tvrdí: „Jakkoli mám za to, že Evropský parlament nelze považovat za zákonodárný sbor ve smyslu výše uvedeného ustanovení, protože by se jednalo o rozšiřující výklad v trestním právu hmotném nepřípustný, nemůže být zveřejnění předmětné reportáže kvalifikováno podle tohoto ustanovení již proto, že investigativní novinářská činnost nemůže být v žádném případě považována za hrubé maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty.“

Mařením přípravy a průběhu voleb hrubým způsobem se podle trestního zákoníku, uvádí státní návladní, rozumí „úmyslné nesprávné sečtení hlasů, úmyslné porušení tajnosti hlasování a jednání svou závažností obdobné, tedy jednání přímo fyzicky zasahující do přípravy.“

Přečtěte si vyrozumění.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také
Hodnocení čtenářů2 Hlasování
89
89

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Případ českého Hannibala Lectera: stále může chodit mezi námi