KOLÁŽ: PPM

Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také

Jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od mé tehdejší asistentky, reportáž, veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu.

V lednu letošního roku jsem zveřejnila podrobné informace k případu, který veřejně pošpinil mé jméno. Za vším stáli veřejnoprávní redaktor Janek Kroupa a moje bývalá zaměstnankyně. Jak to dopadlo? Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 de facto připustilo, že novináři mohou lhát, když dezinformace šíří i politici.

média
Rubrika Média mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Lživá investigativní novinářská činnost nemůže být podle státního zastupitelství v žádném případě považována za maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty jednotlivých stran. 

Podstata případu

Připomeňme nejprve podstatu případu: má asistentka mi zcizila citlivé právní dokumenty a předala je novináři Kroupovi. Ten na jejich základě vytvořil reportáž, která mi zničila politickou kariéru. Nedávno byla asistentka pravomocně odsouzena a já podala na Kroupu a Český rozhlas oznámení pro řadu trestných činů. Děsí mne, že Kroupa vypustil do éteru reportáž, k níž získal dokumenty na základě trestného činu.

Trvalo až do 25. května loňského roku, kdy paní Jaroslava Machová, má bývalá asistentka, byla shledána vinnou. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 byl potvrzen pravomocným usnesením Městského soudu v Praze 13. listopadu 2018. Trvalo 4, 5 roku, než to došlo k tomuto cíli.

Kroupa musel vědět, že jsou dokumenty kradené. Asistentku usvědčila policie díky upravené nahrávce puštěné v jeho reportáži. Soudní znalec pak potvrdil, že šlo o Machovou.

Jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od mé tehdejší asistentky, reportáž, veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu. Na této reportáži je zajímavých několik věcí. Kroupa se kvůli mému stanovisku vetřel do mé domácnosti, kdy mi sdělil, že má prekérní rodinnou situaci a potřebuje moji právní pomoc. Naprosto v bláhovém přesvědčení jsem přijala syna mého přítele Daniela Kroupy v neděli večer u sebe doma. Dál už jsem se nestačila divit. Rozbalil na mě záležitost, z níž bylo zřejmé, že z mé advokátní kanceláře byly ukradeny dokumenty. Upozornila jsem ho, že jsem vázána mlčenlivostí.

Aféra, kdy novinář Kroupa uvedl, že jsem podvedla Českou spořitelnu, vypukla 6. května 2014 – před volbami do Evropského parlamentu, kam jsem kandidovala. Banka nicméně konstatovala, že jí žádná škoda nevznikla. Zůstala jsem já s pošpiněným jménem. Nedůvěryhodná zlodějka – advokátka. Stálo mě to politickou kariéru.

„Europarlament není zákonodárný sbor“

Státní zastupitelství však mé trestní oznámení na Kroupu zamítlo. Konkrétně dne 3. dubna mi přišlo obsáhlé odmítnutí trestního oznámení na Janka Kroupu.

Pozoruhodné je stanovisko žalobce, kdy tvrdí: „Jakkoli mám za to, že Evropský parlament nelze považovat za zákonodárný sbor ve smyslu výše uvedeného ustanovení, protože by se jednalo o rozšiřující výklad v trestním právu hmotném nepřípustný, nemůže být zveřejnění předmětné reportáže kvalifikováno podle tohoto ustanovení již proto, že investigativní novinářská činnost nemůže být v žádném případě považována za hrubé maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty.“

Mařením přípravy a průběhu voleb hrubým způsobem se podle trestního zákoníku, uvádí státní návladní, rozumí „úmyslné nesprávné sečtení hlasů, úmyslné porušení tajnosti hlasování a jednání svou závažností obdobné, tedy jednání přímo fyzicky zasahující do přípravy.“

Přečtěte si vyrozumění.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
92
92

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.