Nyní čtete
Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také

Reklama

Novináři mohou beztrestně lhát, usneslo se státní zastupitelství. Politici přece lžou také

Prohlédněte si galerii

Advokátka Klára Samková zveřejnila v lednu letošního roku podrobné informace k případu, který veřejně pošpinil její jméno. Za vším podle ní „stáli“ veřejnoprávní redaktor Janek Kroupa a bývalá zaměstnankyně Samkové. Jak to dopadlo? Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 de facto připustilo, že novináři mohou lhát, když dezinformace šíří i politici.

Lživá investigativní novinářská činnost nemůže být podle státního zastupitelství v žádném případě považována za maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty. 

Podstata případu

Připomeňme nejprve podstatu případu: asistentka advokátce Samkové zcizila citlivé právní dokumenty a předala je novináři Kroupovi. Ten na jejich základě vytvořil reportáž, která jí zničila politickou kariéru. Nedávno byla asistentka pravomocně odsouzena a advokátka Samková podala na Kroupu a Český rozhlas oznámení pro řadu trestných činů. Děsí ji, že Kroupa vypustil do éteru reportáž, k níž získal dokumenty na základě trestného činu.

„Trvalo až do 25. května loňského roku, kdy paní Jaroslava Machová, má bývalá asistentka, byla shledána vinnou. Tento rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 2 byl potvrzen pravomocným usnesením Městského soudu v Praze 13. listopadu 2018. Trvalo 4, 5 roku, než to došlo k tomuto cíli,“ uvedla Samková. Kroupa podle ní musel vědět, že jsou dokumenty kradené. Její asistentku usvědčila policie díky upravené nahrávce puštěné v jeho reportáži. Soudní znalec pak potvrdil, že šlo o Machovou.

Advokátka zdůraznila, že jestliže Kroupa sestavil na základě odcizených právních dokumentů, které získal od její tehdejší asistentky, reportáž, „veřejnoprávní rozhlas jednal na základě trestného činu.“ A dodala: „Na této reportáži je zajímavých několik věcí. Kroupa se kvůli mému stanovisku vetřel do mé domácnosti, kdy mi sdělil, že má prekérní rodinnou situaci a potřebuje moji právní pomoc. Naprosto v bláhovém přesvědčení jsem přijala syna mého přítele Daniela Kroupy v neděli večer u sebe doma. Dál už jsem se nestačila divit. Rozbalil na mě záležitost, z níž bylo zřejmé, že z mé advokátní kanceláře byly ukradeny dokumenty. Upozornila jsem ho, že jsem vázáná mlčenlivostí.“ | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Aféra, kdy novinář Kroupa uvedl, že advokátka Samková podvedla Českou spořitelnu, vypukla 6. května 2014 – před volbami do Evropského parlamentu, kam Samková kandidovala. Banka nicméně konstatovala, že jí žádná škoda nevznikla „Zůstala jsem já s pošpiněným jménem. Nedůvěryhodná zlodějka – advokátka. Stálo mě to politickou kariéru,“ sdělila Samková.

O sporu advokátky s ČRo jsme v rámci projektu ppmagazínu.com vydaly několik článků. Dnes projekt uzavíráme, jelikož státní zastupitelství advokátčino trestní oznámení na Kroupu zamítlo.

„Europarlament není zákonodárný sbor“

„Dne 3. dubna mi přišlo obsáhlé odmítnutí trestního oznámení na Janka kroupu,“ sdělila Samková.

Také čtěte

Pozoruhodné je podle ní stanovisko žalobce, kdy tvrdí: „Jakkoli mám za to, že Evropský parlament nelze považovat za zákonodárný sbor ve smyslu výše uvedeného ustanovení, protože by se jednalo o rozšiřující výklad v trestním právu hmotném nepřípustný, nemůže být zveřejnění předmětné reportáže kvalifikováno podle tohoto ustanovení již proto, že investigativní novinářská činnost nemůže být v žádném případě považována za hrubé maření přípravy nebo průběhu voleb, nejsou-li takto kvalifikovány ani dezinformace šířené v předvolební kampani samotnými politickými kandidáty.“

Mařením přípravy a průběhu voleb hrubým způsobem se podle trestního zákoníku, uvádí státní návladní, rozumí „úmyslné nesprávné sečtení hlasů, úmyslné porušení tajnosti hlasování a jednání svou závažností obdobné, tedy jednání přímo fyzicky zasahující do přípravy.“

⇣ Psali jsme k tématu:

O sporu advokátky Kláry Samkové s ČRo jsme do této chvíle publikovali tyto články:

⇣ Psali jsme k tématu:
Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
2
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru