Aktivistický žurnalista | KOLÁŽ: PPM

Novinářům jsme vydáni na milost a nemilost. Kdokoliv může napsat cokoliv

Nikdo z nás není v bezpečí, nikdo není chráněn.

Nad kauzou Seznam Zprávy kontra Jan Hamáček jsem se nejdříve lehce bavila.

média
Rubrika Média mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.

Novináři se berou strašně vážně, se zachmuřenými výrazy spekulují o výměnném obchodu, na základě jednoho nepodloženého článku spustí opozice povyk, konají se mimořádné schůze Sněmovny, a nakonec se dozvíme, že nemají v ruce nic. A že nevadí, že nikdo nic nepotvrdil, když to přece nevyvrátil.

Panoptikum. Prostě k smíchu. Ale uvědomila jsem si nad tímto smutným mediálním příběhem jednu věc. Jsme novinářům vydáni na milost a nemilost. 

Stačí, aby se kdokoliv z nás k něčemu nemilému přimotal – a zdaleka nemusí jít jen o trestnou činnost, jak vidíme – nebo se jednoduše nějakému novináři znelíbil, a je zle. Mohou si napsat v podstatě co chtějí. Nikdo z nás není v bezpečí, nikdo není chráněn.

Jistě, lze podat trestní oznámení pro pomluvu; přitom já bych byla určitě pro vyškrtnutí pomluvy z trestního zákoníku. Lze se soudit; jenomže občanskoprávní spor tohoto typu bude trvat celé roky.

A co má potom dělat obyčejný občan nebo méně významný politik, který se ocitne v hledáčku mediálních lovců senzací?

Pravda, dotčený občan se může bránit i mediálně. Například zveřejní své stanovisko, někde, kde mu ho publikují. Třeba bude mít štěstí a trefí se do média, které není na seznamu těch dezinformačních… Protože naše média se dělí na seriózní a dezinformační; potíž je bohužel v tom, že označení o ničem nevypovídá. Tzv. seriózní médium klidně otiskne nepodložené spekulace a tzv. dezinformační web vydá normální rozhovor se zajímavým odborníkem, na kterém nezmění v respondentových odpovědích ani čárku. Pak se v tom má někdo vyznat.

Novinářům svědčí nejen svoboda slova, ale i právo chránit své zdroje. S obojím souhlasím, jsem rozhodně pro zachování tohoto privilegia. Ale je jejich smyslem tvořit štít, za který lze schovat kdejakou nedoloženou pomluvu? Neměla by se s těmito výsadami pojit nějaká odpovědnost? 

A kde zůstala novinářská odpovědnost třeba v případě nařčení ministra vnitra z kupčení s informacemi a vakcínami? Lze odstřelit politika naprosto nepotvrzenou spekulací? Může si skutečně kdokoliv dovolit napsat cokoliv? Kde to skončí? A kdo je na řadě příště?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Novinářům jsme vydáni na milost a nemilost. Kdokoliv může napsat cokoliv
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
96
96

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.