KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím fragmentů ilustrací časopisu The New Yorker)

Novinářům jsme vydáni na milost a nemilost. Kdokoliv může napsat cokoliv

Nikdo z nás není v bezpečí, nikdo není chráněn

Monika Čírtková Komentátorka
Aktualizace:
Média
Rubrika Média PressPort Magazínu mapuje dění ve sdělovacích prostředcích.
Naše hodnocení článku
0

Nad kauzou Seznam Zprávy kontra Jan Hamáček jsem se nejdříve lehce bavila.

Novináři se berou strašně vážně, se zachmuřenými výrazy spekulují o výměnném obchodu, na základě jednoho nepodloženého článku spustí opozice povyk, konají se mimořádné schůze Sněmovny, a nakonec se dozvíme, že nemají v ruce nic. A že nevadí, že nikdo nic nepotvrdil, když to přece nevyvrátil. Panoptikum. Prostě k smíchu.

Ale uvědomila jsem si nad tímto smutným mediálním příběhem jednu věc. Jsme novinářům vydáni na milost a nemilost. 

Stačí, aby se kdokoliv z nás k něčemu nemilému přimotal – a zdaleka nemusí jít jen o trestnou činnost, jak vidíme – nebo se jednoduše nějakému novináři znelíbil, a je zle. Mohou si napsat v podstatě co chtějí. Nikdo z nás není v bezpečí, nikdo není chráněn.

Jistě, lze podat trestní oznámení pro pomluvu; přitom já bych byla určitě pro vyškrtnutí pomluvy z trestního zákoníku. Lze se soudit; jenomže občanskoprávní spor tohoto typu bude trvat celé roky.

A co má potom dělat obyčejný občan nebo méně významný politik, který se ocitne v hledáčku mediálních lovců senzací?

Tzv. seriózní médium klidně otiskne nepodložené spekulace a tzv. dezinformační web vydá normální rozhovor se zajímavým odborníkem, na kterém nezmění v respondentových odpovědích ani čárku.

Pravda, dotčený občan se může bránit i mediálně. Například zveřejní své stanovisko, někde, kde mu ho publikují. Třeba bude mít štěstí a trefí se do média, které není na seznamu těch dezinformačních… Protože naše média se dělí na seriózní a dezinformační; potíž je bohužel v tom, že označení o ničem nevypovídá. Tzv. seriózní médium klidně otiskne nepodložené spekulace a tzv. dezinformační web vydá normální rozhovor se zajímavým odborníkem, na kterém nezmění v respondentových odpovědích ani čárku. Pak se v tom má někdo vyznat.

Novinářům svědčí nejen svoboda slova, ale i právo chránit své zdroje. S obojím souhlasím, jsem rozhodně pro zachování tohoto privilegia. Ale je jejich smyslem tvořit štít, za který lze schovat kdejakou nedoloženou pomluvu? Neměla by se s těmito výsadami pojit nějaká odpovědnost? 

A kde zůstala novinářská odpovědnost třeba v případě nařčení ministra vnitra z kupčení s informacemi a vakcínami? Lze odstřelit politika naprosto nepotvrzenou spekulací? Může si skutečně kdokoliv dovolit napsat cokoliv? Kde to skončí? A kdo je na řadě příště?

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Novinářům jsme vydáni na milost a nemilost. Kdokoliv může napsat cokoliv
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
99

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>