Mars | KOLÁŽ: PressPort Magazín

Novinky od Elona Muska aneb Mars je daleko, tak tedy vzhůru na Měsíc!

Měsíc je blíž. Tam se dá doletět v pohodě, zvládli to už naši dávní předkové před padesáti lety, a to tehdy neměli ani Twitter

Glosy
Publicistická rubrika Glosy sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.

Část mé sociální bubliny – a to virtuální i reálné – zachvátilo nadšení nad rozhodnutím NASA udělit kontrakt na vývoj lunárního přistávacího modulu společnosti SpaceX Elona Muska. Nyní se podíváme, jak tuto zprávu správně číst.

Elon pořád sliboval let na Mars, který prý bude už brzy. Pak ale zjistil, že Mars je přece jenom daleko, doletět tam trvá dlouho, navíc by si museli astronauti (a astronautky, samozřejmě, vystřelit lidi někam teď není jen tak, na lodi bude muset být diverzita) v kufru vézt krámy na dva roky pobytu, a to včetně vzduchu, který budou dýchat. 

Kdyby cestu na Mars sliboval, jako je obvyklé, za dvacet let, což dělá každý, kdo ji slibuje, už od roku 1969, nemá problém. Jenomže on ji sliboval dříve. Podávat nějaké testovatelné předpovědi v oboru pozemské kosmonautiky je nanejvýš ošidné, což už Elon Musk asi zjistil. Kdyby se mne zeptal, řekla jsem mu to rovnou.

Nuže, na Mars je to daleko, ale Elon se rozhlédl a co nevidí? Měsíc je blíž. Tam se dá doletět v pohodě, zvládli to už naši dávní předkové před padesáti lety, a to tehdy neměli ani Twitter. Na Měsíc by se tedy doletět mohlo.

Přínosy akce pro Elona Muska jsou zjevné. Především bude jasné, že teď se na Mars letět nemůže, protože musíme soustředit všechnu pozornost na měsíční kontrakt, to se nedá nic dělat. Na Mars poletíme hned potom, asi tak za dvacet let. Financování lunárního projektu zajistí alespoň částečně veřejné zdroje a Elon se může dál vyhřívat na výsluní průkopníka kosmonautiky.

A k čemu to celé bude? Inu, k ničemu. 

Co bychom na tom Měsíci asi dělali? Není tam o nic přívětivější prostředí než na Marsu, je tam jenom kamení, není tam voda ani vzduch, ani nic jiného, z čeho by měl člověk potěšení kromě průkopnického pocitu, když tedy pomineme, že Armstrong už tam byl, takže zase nic.

Jinak se na Měsíci nedá dělat nic, nic tam neroste a obecně to tam moc nežije, dovézt tam něco je strašně drahé, přivézt něco zpět ještě dražší. Nemluvě o tom, že v té raketě opravdu budou muset letět ženy, což trochu kazí vyhlídku na to, že tam bude aspoň klid.

Ale co naděláme. Mars je daleko, tak tedy vzhůru na Měsíc. Za dvacet let…

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Novinky od Elona Muska aneb Mars je daleko, tak tedy vzhůru na Měsíc!
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.