SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Vzdělávání | KOLÁŽ: PressPort Magazín

O vzdělávání se Zdeňkou Šíp Staňkovou

Jak je možné kriticky přemýšlet o státním monopolu (nejen ve školství)

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

Jak se může mladý člověk naučit budovat vztahy jako rovný s rovným, když jediné, co mu v útlém věku ukážeme, jsou vztahy v podřízené roli? Proč je vzdělání měřeno jen podle míry osvojení balíku znalostí, když život je daleko více než to? Divíme se, že jsou lidé tak devótní vůči (zejména politickým) autoritám a chovají se (třeba u voleb) jako stádo, ačkoliv je předtím přesně tomu ve škole naučíme a trestáme každého, kdo se nepodřídí? A jak je možné kriticky přemýšlet o státním monopolu (nejen ve školství), když nás (právě stát) nejprve naučí ho uctívat?

Po dohodě s tvůrci pořadu, lékařkou Terezou Urzovou a Urzou, začíná PressPort Magazín publikovat debaty z takřečeného Studia Svobodného přístavu, které vzbuzují různorodé reakce, ale každopádně jsou vždy podnětné, ať již s argumenty souhlasíte, či nikoli.

Dnešní téma zní: O vzdělávání se Zdeňkou Šíp Staňkovou.

Autoři, tentokrát Urza, téma uvádí slovy: „Zdeňka Šíp Staňková je známou mediální tváří iniciativy Svoboda učení, jejímž jsem též členem, neboť svobodné vzdělávání považuji za asi nejdůležitější předpoklad svobodné společnosti.“

A co vlastně znamená svobodné vzdělávání?

„Především oboustrannou dobrovolnost; což je v ostrém rozporu nejen s povinnou školní docházkou, ale také s celým konceptem státního socialistického školství. Jeho dalekosáhlé důsledky – i pravý opak, tedy sebeřízené vzdělávání – budeme se Zdeňkou rozebírat a přitom odpovídat na vaše dotazy,“ dodává Urza.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
O vzdělávání se Zdeňkou Šíp Staňkovou
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
95

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Když se kácí sochy a padají památníky