SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
KOLÁŽ: PressPort Magazín (s využitím několika ilustrací z týdeníku The New York Times)

Obezitolog Martin Matoulek: Obézní člověk je vlastně vrcholový sportovec. Klíčová je chůze

Během lockdownu Češi přibrali 2-3 kila, dodává lékař

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

Obezita a nadváha jsou vděčným tématem jak v literatuře, tak v médiích. Na trhu existuje velké množství různých doplňků stravy, návody na zázračné metody hubnutí a mnoho samozvaných odborníků. Neúspěch v hubnutí na základě mnohdy pochybných rad ovšem vede často k nedůvěře k dalším postupům. Klíčovou roli tedy nepochybně hraje přenos správných informací od zdravotníků směrem k pacientům.

Jako například od Martina Matoulka, což je obezitolog, endokrinolog, tělovýchovný lékař a současně docent na 3. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha. „Bez pohybové aktivity kila dolů nepůjdou,“ říká.

Diety lékař příliš neřeší

Obezitolog Matoulek nějaké diety se svými prostorově výraznými pacienty zase tak moc neřeší. Podle něj je úplně nejdůležitější hýbat se, naučit se mít z fyzické námahy radost – což bohužel, jak se ukazuje, jde jen do určitého věku.

„Zásadní je chůze. Ta je klíčová. I v Praze je mnoho míst, kde lze být na čerstvém vzduchu,“ radí Matoulek.

Současně již několikrát řekl, že obezita by nevznikla pouze z jídla, kdyby k tomu člověk neměl vlohy. Schopnost uložit energii do zásob je opravdu geneticky daná. Proto je podle jeho mínění dobré dívat se na rodiče nebo ještě lépe na fotografie předků o dvě tři generace zpátky. „Zjistíte, že jsou prostě obézní rody. A dvě tři generace zpátky, to určitě nebyly doby, kdy bylo tolik a tak snadno dostupného jídla jako dnes. Ti lidé také měli daleko víc fyzické námahy – a přesto dosahovali velké hmotnosti.“

Geny hrají roli z 50 procent

O postavě rozhodují geny zhruba z padesáti procent. „Vy můžete ovlivnit jen těch zbývajících padesát procent,“ míní Matoulek s tím, že tělovýchovné lékařství je obor, který se kromě péče o sportovce stará právě o předpis pohybové aktivity pacientů nemocných a oslabených, tedy i těžce obézních.

Jak to ale s takovými pacienty udělat, aby je lékaři donutili k pohybové aktivitě? „Je to trochu jinak, protože takový člověk s kilogramy, které s sebou nosí, je vlastně vrcholový sportovec. Kdyby se sportovci do takové hmotnosti dovážili, tak by nevydrželi půl dne.“

Na začátku tedy nedostanou příliš přísnou dietu, jelikož by ji nevydrželi. „Potřebujeme zachovat množství svalů, které v sobě mají. Čili rolí tělovýchovného lékaře je zvýšit zdatnost, protože fyzická zdatnost – to, co člověk vydrží – nejlépe predikuje jeho budoucnost. Dietní režim má být takový, aby se člověk dokázal hýbat,“ podotýká docent Matoulek s tím, že během lockdownu Češi přibrali dvě až tři kila.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Obezitolog Martin Matoulek: Obézní člověk je vlastně vrcholový sportovec. Klíčová je chůze
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
98
98

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Promlčeno: Proč je novela trestního zákona bohužel „nedodělek“