Falešný gynekolog | ILUSTRACE: fragment ilustrace Claire Milbrath (úprava PPM)

Oblíbená profese? Falešný gynekolog. Muži léčí vodou i pohlavním stykem. Ale často se i vypracují

Za celou dobu svého působení provedl falešný lékař 101 gynekologických operací a přiváděl děti na svět.

Rakouský soud ve čtvrtek poslal pravomocně na tři roky do vězení muže, který se neoprávněně vydával za ženského lékaře. Osmačtyřicetiletý Vídeňan do roku 2018 pracoval jako pokladní v supermarketu, pak ovšem začal vystupovat jako gynekolog a dopustil se jednání, které soud označil za závažný podvod.

svět
Analytická rubrika Svět. Zabývá se zahraničními tématy.

Podle agentury APA si muž nejprve pořídil masážní pult a z druhé ruky i gynekologické křeslo. Opatřil si veškeré pomůcky nutné pro běžné vyšetření pacientek. Ordinaci si vytvořil v bytě své tehdejší přítelkyně; na dveře vylepil cedulku, kde se prezentoval jako atestovaný lékař. Použil přitom jméno existujícího gynekologa, který však svou praxi provozoval daleko od Vídně. Podvodník si neopomněl ani přes inzerát zajistit uklízečku, kterou po příchodu přesvědčil k lékařskému vyšetření.

Jiná jeho oběť souhlasila s aplikací celkem pěti injekcí, které ji měly každé tři měsíce chránit před nechtěným početím. Jedna dávka, v níž byla ve skutečnosti čistá voda, stála ženu 45 eur (asi 1 170 korun). I ona se od odsouzeného muže nechala vyšetřit. Podle agentury APA „naštěstí neotěhotněla“.

Na stopu falešného gynekologa přivedl vyšetřovatele lékař, za nějž se osmačtyřicetiletý muž vydával. Policistům oznámil, že na jeho jméno kdosi ve Vídni provozuje další lékařskou praxi. Prokuratura původně vinila muže i z trestného činu sexuálního zneužití. Ten se jí však nepodařilo prokázat.

Léčba souloží

Netradiční způsob léčby ženských problémů nabízel nedávno dívkám také falešný gynekolog v sousedním Polsku. Pacientkám tvrdil, že jim od jejich potíží pomůže pohlavním stykem. Za svoji „práci“ od nich žádal peníze.

Tento asi padesátiletý muž si říkal hrabě Zdzislaw Myszkowski. Ženám vyprávěl, že je známý gynekolog a že má vlastní kliniku v Ženevě. Jeho historce uvěřila devatenáctiletá dívka ze Zakopaného, které namluvil, že má nemocné vaječníky. Zachránit ji podle něho mohla nákladná operace. Myszkowski ale pacientce nabídl i jinou variantu léčby – pohlavní styk. Dívka za tento „zákrok“ falešnému lékaři zaplatila 1300 zlotých (téměř 8400 korun).

Cinknutý diplom

Touha po práci gynekologa přivedla současně předloni na scestí i muže v Praze. Opatřil si falzifikát lékařského diplomu a ucházel se o místo na klinice. Tohoto původním povoláním třiačtyřicetiletého zdravotnického záchranáře, který se nejprve marně snažil ve státní tiskárně cenin získat originál lékařského diplomu v oboru gynekologie, policisté později obvinili z padělání. Tiskárna měla diplom vyrobit podle originálu, který muž ukradl své přítelkyni.

Prvotní neúspěch ale dotyčného nezastavil a lékařský diplom si nakonec sám vyrobil na počítači. Následně odpověděl na nabídku práce ve zdravotní instituci, které falešné dokumenty zaslal elektronicky. Jenže dokumenty i uchazeč vypadali podezřele, a tak zaměstnavatel kontaktoval policisty. Ti muže při pracovním pohovoru zadrželi.

Gynekolog v Mnichově byl uznávaný

Lidí, nabízejících služby, ke kterým nemají oprávnění, je přitom nespočet. Může jít o falešné lékaře, lékárníky, advokáty nebo daňové poradce. Na podvodníky, tedy takzvané vinkláře, si stěžují i profesní organizace stomatologů, lékárníků nebo veterinářů. O desítkách až stovkách případů falešných právníků ročně mluví i Česká advokátní komora. Podvodníci většinou radí přes internet za podezřele nízké ceny.

Leckteří se ale časem skutečně vypracují. Vrátíme-li se k medicíně, není tomu tak dlouho, co soud v Mnichově uložil dvouletý podmíněný trest a peněžní pokutu falešnému gynekologovi, který osm let úspěšně léčil pacientky na státní klinice v Bavorsku. Muž neměl ukončené studium, i když během praxe neudělal jedinou odbornou chybu. Za celou dobu svého působení provedl 101 gynekologických operací a přiváděl děti na svět.

Tehdy šestačtyřicetiletý muž kdysi vystudoval 12 semestrů medicíny, ale nakonec ztroskotal při státních zkouškách. Jeho částečný úvazek na jedné univerzitní klinice ho v roce 1990 přivedl na myšlenku padělat nezbytné dokumenty a opatřit je potřebnými razítky.

Falešný lékař se nedopustil jediné chyby, uvedla soudní expertíza. „Léčba byla bez problémů,“ konstatovala také jedna z pacientek, které nakonec lékaře žalovaly. „Přesto se ale cítím podvedena, protože mne řezal někdo, kdo nesměl,“ zněla hlavní výhrada.

Letitá praxe se prozradila, až když si falešný doktor zažádal u lékařské komory o povolení rentgenovat ve své nové soukromé praxi v bavorském městečku Schongau. Komora si ověřovala kopie předložených dokumentů, ale originály nikde nenašla.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Oblíbená profese? Falešný gynekolog. Muži léčí vodou i pohlavním stykem. Ale často se i vypracují
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
97
97
Redaktorka | překladatelka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.