Na veletrhu umění v Coloradu zvítězil v kategorii digitální umění obraz, který vytvořila umělá inteligence. Porotci soutěže o tom ale nevěděli.
Veletrhu se mohou zúčastnit jak začínající, tak profesionální umělci. Jednou z kategorií je digitální umění. Právě do té přihlásil své výtvory Jason Allen. A jeden z jeho obrazů s názvem Théâtre D’opéra Spatial si od porotců vysloužil první místo.
Jenže Allen obraz nenamaloval. Pouze napsal důmyslné zadání, které svěřil umělé inteligenci Midjourney – a ta na jeho základě scénu poskládala. Poté obraz vytiskl na plátno.
„Mým cílem bylo ukázat, že AI generátor Midjourney dokáže obstát v umělecké soutěži!“ raduje se Allen, který na diskuzním kanálu uživatelů Midjourney vystupuje pod přezdívkou Sincarnate. Od dalších uživatelů celkem pochopitelně sklidil nadšené reakce.
Jiní tvůrci se již nyní bouří, jelikož pokrok hrozí tím, že jejich práci snadno zastoupí stroj. Ne každý totiž ocení přidanou hodnotu živého umělce.
Systémy jako Midjourney, Stable Diffusion nebo DALL-E jsou založeny na umělých neuronových sítích. Uživatel vloží požadavek ve formě textu a strojové učení „vygeneruje“ obrázek, který vyhovuje zadání. Neuronové sítě jsou natrénované na milionech ručně i automaticky popsaných obrazů vytvořených lidmi. Díky tomu umí napodobovat různé styly i vytvářet jejich zcela nové kombinace.
Zatímco schopný výtvarník by tvorbou obrazu strávil desítky minut, nebo dokonce hodin, software za první minutu vytvoří desítky variant obrazů, ze kterých si člověk může vybrat.
„Někdy může být užitečné hrát si s tím modelem a zkoušet různé varianty,“ popisuje jednu možnost využití výzkumník Prafulla Dhariwal z firmy OpenAI. „Můžete iterovat ve smyčce zpětné vazby. Vygenerujete obrázek a pak výzvu upravíte, nebo zvolíte jiný styl.“
Počítačové programy dokázaly už v 60. letech generovat jednoduché variace melodií. V poslední době strojové učení neuvěřitelně dobře překládá cizí jazyky, a dokonce umí psát vlastní věty a odstavce.