SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Zkáza Bejrútu | FOTO: Reuters, Profimedia (6x)

Obří exploze zničily část Bejrútu. Tisíce zraněných a nejméně 154 mrtvých

Aktualizace:
PODPOŘTE
PressPort Magazín a jeho autory
DĚKUJEME

Libanonskou metropolí Bejrút v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které podle agentury Reuters nepřežilo nejméně deset lidí. Agentura se odvolala na libanonské bezpečností a zdravotnické zdroje.

Podle zdravotníků byla do nemocnic převezena těla deseti mrtvých. Ministr zdravotnictví Hamád Hasan uvedl, že explodovala loď naložená zábavní pyrotechnikou. Vzápětí se objevily spekulace, že na plavidlo mohl být spáchán raketový útok.

Ministr zdravotnictví Hasan citovaný televizí LBC hovořil předtím o mnoha zraněných a velkých materiálních škodách. List The Daily Star na své webové stránce psal s odvoláním na svědky o zřejmě mnoha mrtvých.

Televizní kamery zachytily kouř nad městem a některá média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť.

Tlaková vlna při výbuších vyrazila okna v mnoha budovách po celém městě a poničila velký počet aut. Výbuchy byly slyšet až 20 kilometrů od Bejrútu. Silnice, která vede podél pobřeží je plná skla z vymlácených oken.

https://twitter.com/SukhbatMN/status/1290690221894283265

Nad městem se zvedl velký oblak kouře.

„Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici,“ citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v noci na středu SELČ vyjádřil soustrast libanonskému lidu a uvedl, že Spojené státy jsou připraveny Libanonu pomoci. „Vypadá to jako strašlivý útok,“ prohlásil šéf Bílého domu. Na dotaz novinářů ohledně tohoto zdůvodnění exploze se Trump odvolal na představitele americké armády.

„Setkal jsem se s některými našimi skvělými generály a oni se domnívají, že nešlo o průmyslovou nehodu. Podle nich se zdá, že to byl atentát, že to byla nějaká bomba,“ řekl prezident.

Událost
Zkáza Bejrútu
Místo
Bejrút
Začátek události
19.00
Status události
Dokončeno
(red.)
(red.)
8. 8. 2020
13:39

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných, zahynulo 154 lidí. Z více než 5000 zraněných je přes sto v kritickém stavu. Oznámil to dnes odpovědný pracovník libanonského ministerstva zdravotnictví.

(red.)
(red.)
6. 8. 2020
14:49

Evropská unie přislíbila 33 milionů eur (téměř 865 milionů Kč) na pomoc libanonskému hlavnímu městu Bejrútu, který se potýká s následky ničivé exploze, při níž přišlo o život nejméně 137 lidí a kolem 5000 bylo zraněno. Po dnešním telefonickém rozhovoru mezi předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou a libanonským premiérem Hasanem Dijábem o tom informoval web EK.

(red.)
(red.)
6. 8. 2020
14:47

Počet obětí ničivé úterní exploze v Bejrútu vystoupil na nejméně 137 mrtvých a více než 5000 zraněných. Desítky lidí se stále pohřešují. S odvoláním na sdělení libanonského ministerstva zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AFP. EU přislíbila 33 milionů eur na pomoc Libanonu. Francouzský prezident Macron chce koordinovat mezinárodní pomoc Libanonu. Nechte nás ošetřit libanonské civilisty, žádají izraelští lékaři.

(red.)
(red.)
5. 8. 2020
14:35

– České ministerstvo zahraničí neinformovalo o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Podle Černínského paláce se na velvyslanectví v ČR v Libanonu obrátil český turista, který je v pořádku a o víkendu by měl odletět ze země.

– Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková v České televizi řekla, že zasažena byla všechna velvyslanectví, která sídlí v centru města. Má informace o zraněných představitelích německé, nizozemské či řecké ambasády. České velvyslanectví sídlí na opačné straně Bejrútu než přístav.

– Česká ambasáda kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku, pro jednu ženu hledají pracovníci velvyslanectví náhradní ubytování, protože její byt byl při explozi zničen. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.

(red.)
(red.)
5. 8. 2020
14:33

– Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce zraněných, se obyvatelé Bejrútu seznamují s rozsahem zkázy, píše agentura AP. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu, kde k výbuchu došlo, dál stoupá kouř.

– Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a poškozených aut. Podle libanonského Červeného kříže si neštěstí vyžádalo nejméně 100 mrtvých a 4000 zraněných. Představitel Červeného kříže George Kettaneh ale upozorňuje, že počty mrtvých mohou být vyšší.

– Mnozí lidé se stále pohřešují a jejich příbuzní na sociální sítích prosí o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání. Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných či pohřešovaných. Mnozí obyvatelé Bejrútu, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

(red.)
(red.)
4. 8. 2020
23:05

Ministr zdravotnictví Libanonu televizní stanici Al Jazeera řekl, že mrtvých už je 67, zraněných pak 3600.

(red.)
(red.)
4. 8. 2020
21:34

Nejméně 2200 zraněných a 25 mrtvých, zemřel i lídr politické strany.

(red.)
(red.)
4. 8. 2020
21:20

„Odehrál se výbuch v hangáru, kde byl sklad s pyrotechnikou a nádrže s dusíkem. Nejdříve vznikl požár ve skladu a od něho pak bouchly dané nádrže,“ řekla k výbuchu v Bejrútu pro Seznam Zprávy česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková, která situaci sleduje z Prahy, ale je v kontaktu s kolegy přímo v Bejrútu.

(red.)
(red.)
4. 8. 2020
20:34

– Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti podle nich zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se v úterý konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie. Lidé se před budovu ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu v sedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.

– Krize v zemi se táhne od roku 2005, kdy byl zabit poslanec Rafik Hariri, který byl tehdy jedním z nejvýznamějších sunnitských politiků. Hariri požadoval stažení vojáků Syrské armády z Libanonu, uvádí britský server BBC. Haririho smrt vedla k masivním protestům a následnému odstoupení pro-syrské vlády. V roce 2007 byla společně s OSN zřízena speciální vyšetřovací skupina, která měla prošetřit bombový atentát na Haririho. Z terorismu byli tehdy obviněni čtyři muži z organizace Hizzballáh. Pátý obviněný, vojenský velitel Hizballáhu Mustafa Amine Badreddine, byl zabit v roce 2016 v Sýrii.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Škola vypsala stipendium na zahálčivost