Žháře z Bohumína přivezla k soudu eskorta | FOTO: ČTK

Obviněný žhář jde do vazby, k soudu přišel v neprůstřelné vestě. Hrozí mu doživotí

POLICIE
Analytická rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Muž, který má na svědomí 11 nevinných lidských životů, přijel v úterý v poledne před Okresní soud v Karviné. Ten rozhodl o jeho vzetí do vazby.

Zdeňka K. přivedli k soudu v pyžamu, neprůstřelné vestě, ruce měl v obvazech, na hlavě helmu. Muž je obviněný z vraždy a obecného ohrožení, hrozí mu doživotí.

„Soud plně vyhověl mému návrhu a vzal obviněného do vazby, a to z obou vazebních důvodů. Odůvodnil to hrozbou vysokého trestu a i obavou z opakování trestné činnosti,“ uvedl dozorující žalobce Michal Król. Policisté útočníka v pondělí obvinili z vraždy a obecného ohrožení.

Okna vyhořelého bytu domu v Bohumíně. (9. srpna 2020) | FOTO: Alexandr Satinský, MAFRA

Zdeněk K. měl kvůli rodinným sporům rozlít na dveře bytu, kde probíhala rodinná oslava, benzin a zapálit jej. Šest lidí, včetně tří dětí, uhořelo, pět se zabilo skokem z 11. patra paneláku v Bohumíně. V době hrůzného činu byl opilý.

„Projevuje lítost, ale upřímně nevím, co si o ní myslet. Tvrdí, že si neuvědomil, co může způsobit,“ uvedl Król. Potvrdil, že za tragédií jsou vyhrocené rodinné spory. „Muž měl letité spory se svým synem. Jako motiv uvádí snahu postrašit manželku a syna, se kterými měl dlouhodobé neshody. Když od něj odešla žena, emocionálně jej vykolejilo, že šla právě k synovi,“ dodal Król. Policii popsal pouze to, že benzin vylil na dveře bytu a pod ně. Víc odmítl. „Inicioval požár. Nedomníváme se, že byl v bytě. Zda vylil hořlavinu do bytu přes pootevřené či zavřené dveře, budou muset posoudit znalecké posudky,“ doplnil Król. Benzín si Zdeněk K. koupil na čerpací stanici.

V bytě bylo 15 lidí, kteří slavili dětské narozeniny. Šest z nich uhořelo, pět se zabilo skokem z 11. patra paneláku, čtyři si zachránili život tím, že přelezli na vedlejší balkon. V nemocnici jsou dvě těžce zranění, dva lehce, jeden by měl být během úterý propuštěn domů.

Lidé zpět nechtějí. Někteří se stěhují

Někteří nájemníci domu v Bohumíně už se do svých bytů nechtějí vrátit. Město jim zajistí náhradní bydlení. Dům by do středy mohl být napojen na vodu i elektřinu. Kompletní oprava ale potrvá několik měsíců. Město očekává, že škody dosáhnou několika milionů korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Bruzl upřesnil, že nájemnice, která byla očitou svědkyní tragédie, už v domě nechce bydlet. „My jsme jí dnešním dnem mimořádně přidělili byt v jiném domě v Bohumíně, začíná si nasmlouvávat služby a bude se přesouvat z tohoto domu,“ řekl. Odstěhovat se zřejmě bude chtít další rodina spojená s tragickou událostí. „Bude chtít jiné bydlení, ale ta to chce řešit v příštím týdnu,“ řekl místostarosta.

Dům je nyní částečně neobyvatelný, nicméně zhruba třetina lidí v bytech zůstávala. Město chce proto co nejdříve připojit dům na sítě. Někteří z nájemníků totiž s návratem zpět vyčkávají právě po napojení elektřiny.

Podle místostarosty Lumíra Macury (ČSSD) zajistí sanaci domu firma specializovaná právě na objekty zasažené požárem. Ve středu dorazí pojišťovací technici, protože jde o majetek města, které má dům pojištěný.

Město pro obyvatele zřídilo krizové centrum, které je stále v provozu. Nájemníci v něm dostanou informace o materiální i psychologické pomoci. Lidem je připraven pomoci i úřad práce, přes který mohou dosáhnout na okamžitou finanční pomoc až do 57 000 korun na jednotlivý byt. Rada města bude v pondělí rovněž řešit slevy z nájmů.

Městu se zatím nepodařilo kontaktovat asi deset procent obyvatel domu. Několika lidem poskytuje náhradní ubytování v městském penzionu.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Obviněný žhář jde do vazby, k soudu přišel v neprůstřelné vestě. Hrozí mu doživotí
Hodnocení čtenářů1 Hlas
65
65
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.