KOLÁŽ: archiv PressPort Magazínu

Očkovací loterie aneb Když chce šéf lékařů dávat za účast na očkování losy

Reklama na humánní léčivé přípravky má svá pravidla, daná zákonem o regulaci reklamy

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Na vlastní uši jsem slyšela v Otázkách Václava Moravce říkat pana Kubka, předsedu České lékařské komory, že očkování by mělo být propagováno třeba i tak, že kdo se nechá očkovat, bude zařazen do nějaké loterie. 

Za dobu pandemie jsem si už zvykla, že i z úst tzv. lékařských kapacit slýcháme různá krajně problematická prohlášení, ale přesto jsem měla dojem, že špatně slyším.

Lékař chce dávat za účast na očkování losy?

Očkování je zdravotní zákrok, jehož cílem má být nějaké preventivní působení. Každý jednotlivec si musí sám pečlivě zvážit přínos i rizika očkování pro svou osobu.

Jde totiž o jeho zdraví, jde o to, aby se on sám chránil před nákazou, ale on také ponese případné nežádoucí následky očkování. 

Je sice hezké, že závažný nežádoucí účinek nastane například (hypoteticky) v jednom promile případů, tj. postihne jednoho z tisíce lidí, kteří se zákroku podrobili. Ale i při takovém výsledku je tu pořád konkrétní člověk, který není na zdraví (a často i kvalitě života) postižen z jedné tisíciny, ale – pokud dojde k nejhoršímu – třeba i stoprocentně. Z tohoto hlediska je bohužel očkování samo o sobě tak trochu loterie, v níž většina vyhraje a výrazná menšina prohraje, ale ty prohry bolí opravdu hodně.

Reklama na humánní léčivé přípravky má svá pravidla, daná zákonem o regulaci reklamy. Naši přední lékaři by si měli tato pravidla osvěžit, než začnou přemýšlet o tom, že očkované lidi budou losovat (!) v nějakém kole štěstí. A předseda ČLK by měl komunikovat s veřejností důvěryhodně a ne jako Bába Tutovka.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Očkovací loterie aneb Když chce šéf lékařů dávat za účast na očkování losy
Hodnocení čtenářů1 Hlas
53
53

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.