Odběrová místa: Nákaza hrozí tam. V Portugalsku infikovanost rapidně klesla, když přestali plošně testovat

Na Slovensku, kde byla malá nakaženost, po zavedení plošných testů rapidně stoupla

ILUSTRACE: Joshua Seong
Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Jedna ze spolupracovnic PressPort Magazínu, která se pracovně pohybuje ve zdravotnictví, poslala redakci příspěvek s přáním, že tentokrát chce zůstat v anonymitě. Popisuje vlastní zkušenost s testováním na COVID-19:

Včera jsem byla na covid testování na odběrovém místě ze seznamu tuzemského ministerstva zdravotnictví. Bylo to – jak to jen říct – šílené. Jestli jste ještě covid nechytli, tak na odběrovém místě máte šanci.

Během podepisování lejster vám vrazí do ruky jedno pero na celý zástup lidí, a když vlezete do budky na odběr, musíte sáhnout na kliku… Není tam jiný mechanismus, jak otevřít dveře. Sterilní gumové rukavice na místě k dispozici nejsou. Když jsem na odběr musela v říjnu, to byla hlava na hlavě, naprostá dezorganizace, jeden s horečkou, druhý bez, všichni si podávali jednu propisku a tiskli se u informačního okénka.

Divím se odběrovým stanicím, že jim tohle nesterilní provedení odběrů nevadí (ještě když na podzim za jeden PCR test chtěli přes dva tisíce korun).

Nejsou bez zajímavosti časové souvislosti. Například nyní z Portugalska – infikovanost jim rapidně klesla, jakmile přestali plošně testovat; ve velkém nyní využívají chytrou karanténu a trasování. Opačná situace je na Slovensku, odkud původně pocházím – v zemi, kde byla malá nakaženost, po zavedení plošných testů rapidně stoupla.

Nechápu, opravdu nechápu, jak je možné testovat bez základního dodržování sterility. Plošné screeningy? Ano, proč ne, ale ať zajistí sterilitu a rozestupy. Moje rada pro ty, kteří musí na odběry – vlastní propiska a vlastní gumové rukavice s sebou. A buďte velmi opatrní.

PS. Dohledala jsem podobný report z Nizozemska. Tamní úřady daly komerčním provozovatelům nůž na krk…Tady se nic neděje…

Autorka si přeje zůstat v anonymitě

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Odběrová místa: Nákaza hrozí tam. V Portugalsku infikovanost rapidně klesla, když přestali plošně testovat
Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.