Velbloudí závody v Ománu (jeden z oceňovaných cestovatelských snímků soutěže časopisu National Geographic v r. 2015) | FOTO: Ahmed Al Toqi

Omán už má v ČR honorárního konzula. Dříve se prý chlubil funkcí neoprávněně. Teď říká: Uděluji víza

Ano, pan Ivo Vaněk je držitelem platného exeqatur, potvrzuje ministerstvo zahraničí

Sponzorováno
svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

Ivo Vaněk je honorárním konzulem Sultanátu Omán v Praze s působností pro Českou republiku. I když se v minulosti kolem jeho působení objevily ve sdělovacích prostředcích nejasnosti, jeho funkci ministerstvo zahraničí nyní potvrdilo.

„Na stránkách ministerstva zatím uveden nejsem, je to dáno koronavirovou krizí. Mělo to tam být uvedeno podle protokolu někdy koncem března, ale vypadá to, že koncem dubna by se to mohlo podařit. Byl jsem jmenován jeho veličenstvem Hajthamem bin Tárik Ál Saíd a mám být oslovován Vaše excelence,“ vysvětluje Ivo Vaněk. A dodává: „Moje služba je služba především ománským občanům, nikoli českým. Mám za povinnost pečovat o jejich blaho v případě jejich pobytu na území České republiky, ať už jde o krátkodobé turistické návštěvy, nebo o dlouhodobý pobyt, což může být pobyt studijní, pracovní a podobně. Musím se postarat o všechny záležitosti, které je mohou potkat počínaje problémy s vízem, překročením zákona, vazbou, s právním zastoupením.“

Souhlas byl podepsán letos v únoru

„Ano, pan Ivo Vaněk je držitelem platného exeqatur – souhlasu s výkonem funkce honorárního konzulárního úředníka, podepsaného 11. února 2021. Lze tedy potvrdit, že se formálně stal honorárním konzulem Sultanátu Omán v ČR,“ sdělil Jakub Augusta z tiskového odboru rezortu zahraničí.

Omán, Maskat. | FOTO: archiv PressPort Magazínu

„Víza uděluji já. Mám opravdu desítky razítek. A to lidem, kteří chtějí letět do Ománu. Do deseti dnů byla však Česká Republika osvobozena od vízové povinnosti,“ upřesňuje Ivo Vaněk s tím, že v Sultanátu Omán by žít dokázal. „Zkuste si otevřít knížku Pohádky tisíce a jedné noci, příběhy Šeherezády. Když vystoupíte z letadla a vstoupíte do letištní haly v Maskatu, tak se začnete štípat do nohy, jestli stále ještě spíte v letadle, anebo už jste v té pohádce. Pobyt v Sultanátu Omán je pobyt v pohádce live – naživo. To jsou tak mimořádní lidé, to je tak mimořádná kultura, která nemá podle mého názoru na světě obdoby.“

V minulosti si prý vymýšlel

Ještě nedávno přitom média informovala, že se Vaněk chlubí diplomatickou hodností neoprávněně, když vedl například podnikatelskou delegaci v Ománu, jíž se zúčastnil také viceprezident Hospodářské komory ČR Bořivoj Minář. „Ve veřejně dostupné prezentaci se Ivo Vaněk opět chlubil svou funkcí. Tu ale přitom ministerstvo zahraničí neeviduje,“ napsaly v roce 2017 například Lidové noviny.

„Pan Ivo Vaněk není evidován jako honorární konzul Ománu v České republice,“ uvedla tehdy Hana Klučarová z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Jak je však zřejmé z aktuálního vyjádření, situace se změnila.

Honorární konzul je čestná funkce v diplomacii, která umožňuje zastupovat stát v místě svého působení. Jedná se obvykle o uznávanou osobnost, která je schopna hradit chod konzulátu z vlastních zdrojů. Jediný jeho příjem může pocházet z poplatků za vyřízení víz či pasů. Ve smyslu mezinárodního práva ovšem není diplomatem, kterého chrání imunita.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Hodnocení čtenářů1 Hlas
97
97
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.