Kulomet MG 34 v ruinách Stalingradu | FOTO: Getty Images

Osmdesáté výročí operace Uran aneb Dějiny se opakují ve spirálách

Nenechme se mýlit pohledem dneška

svět
Analytická rubrika Svět PressPort Magazínu. Zabývá se zahraničními tématy.

V módě jsou úplně jiná výročí, ale já zde dnes připomenu jedno nenápadné, zapadlé v učebnicích dějepisu.

Na 19. listopadu připadlo 80. výročí zahájení operace Uran (19. – 23. listopadu 1942). Jejím cílem bylo obklíčit Paulusovu 6. armádu ve Stalingradu. To se podařilo, Paulus byl uvězněn v kotli, zásobování leteckým mostem zkolabovalo, a operace Uran tak přinesla skutečný zlom ve válce na východní frontě a v Evropě vůbec.

Německá 6. armáda byla zničena v prvních měsících roku 1943, spojenci převzali iniciativu a Němci potom už jen ustupovali.

A kdo tehdy bojoval?

Na jedné straně Sovětský svaz, podporovaný Spojenými státy americkými a Velkou Británií. Na druhé straně Německo; konkrétně u Stalingradu spolu s ním bojovali vojáci z Rumunska, Maďarska, Chorvatska a Itálie.

To je ironie.

Ovšem nenechme se mýlit pohledem dneška.

Stačí, aby pozdvihlo hlavu Zlo, které se skrývá někde tam, daleko, v Říši středu nebo ještě za ní, tam, kde člověk nemá hodnotu ani čísla napsaného na papíře… a během několika málo okamžiků budou z nepřátel zase spojenci.

Dějiny se opakují ve spirálách.

Operace Uran byla vojenská operace Rudé armády za druhé světové války, která proběhla na východní frontě v oblasti Stalingradu. Operace byla naplánována v září 1942 Georgijem Konstantinovičem Žukovem, Alexandrem Vasilevským a Stalinem. Šlo o závěrečnou fázi bitvy u Stalingradu. Zahájena byla dne 19. listopadu 1942 útoky Jihozápadního a Donského frontu severně od Stalingradu na slabé postavení 3. rumunské armády. Hlavním účelem operace bylo osvobodit město a obklíčit silné německé vojenské uskupení ve Stalingradu. Maximální součinnost všech tři frontů (Jihozápadního, Stalingradského a Donského) během této mohutné vojenské operace zajišťovali z titulu své funkce zástupci Hlavního stanu vrchního velení Georgij Konstantinovič Žukov a Alexandr Vasilevskij. O den později se k útoku připojily i jednotky Stalingradského frontu jižně od města, které zaútočily na další rumunský úsek fronty (4. rumunský armádní sbor).

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Osmdesáté výročí operace Uran aneb Dějiny se opakují ve spirálách
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Předchozí
Oko na punčoše

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.