Nyní čtete
Pár střípků v Miliónu chvilek

Reklama

Pár střípků v Miliónu chvilek

Člověk nechce být cynik do morku kostí, jakýsi škarohlíd. Otravuje to život jak jemu, tak jeho blízkým. A také by se nerad zařadil do proudu těch, kteří nedělní demonstraci spolku Milión chvilek bagatelizují.

Ani ne tak v obavách z odsudku okolí, ale s ohledem na skutečnost. Přeci jen: tři sta tisíc lidí není úplně zanedbatelné číslo, a to nezávisle na leckterých projevech, které mohly u kdekoho vzbudit přinejmenším rozpaky. Stejně jako je mohli vzbudit i sami určití řečníci či lépe snad performeři už jenom vzhledem; polonahý slamer (uječený básník obdařený hereckými vlohami, pozn.) Anatol Svahilec byl vskutku třešničkou na dortu.

Ano, člověk nechce být škarohlíd, hledejme dobro a slunce v duši! A nejde teď o souhlas se spolkem Milión chvilek. I když ta či ona osoba zastává odlišné názory nežli Mikuláš Minář, i když není nutně zelená, neomarxisticky smýšlející či snad křesťansky orientovaná, i když nechce vyvlastnit Kellnera, i když se jí příčí dehonestace Marie Benešové, jíž si dlouhodobě považuje, může jej ve skrytu duše těšit, že lidé nejsou lhostejní (jak se dlouhodobě domníval), a to i kdyby dav na Letenské pláni novodobí „věrozvěsti“ z Miliónu chvilek opíjeli rohlíkem.

Až bude skutečně potřeba, napadá tak spokojeně Minářova infantilně naivního oponenta, národ si na pravého diktátora (kdo ví, kdy se zas nějaký šílenec objeví) došlápne.

Ovšem z jiného soudku: pokud je to tak, že člověk naopak nesouzní se stávajícími poměry v zemi, a stal se tudíž z tohoto důvodu účastníkem protestů organizovaných spolkem Milión chvilek, jistě – lze tedy alespoň usuzovat – očekává, že hlavní organizátoři demonstrací nebudou napojeni na aktivní politiky. Anebo s nimi aktivně propojeni.

Zvláště pak na konkurenci pana Babiše (tohoto času ministerského předsedy, co je jádrem sváru této země). Třeba napojeni na pana Kalouska (ono synonymum pro TOP 09), který může být takovému demonstrantovi stejným trnem v oku jako Babiš, i když si to třeba Kalousek nezaslouží; to však nehodnotíme.

Naše otázka zní: Co když po ohromující demonstraci nakonec z veřejných zdrojů takový člověk zjistí, kdo že ti pořadatelé vlastně jsou – že jsou s politiky či partajemi jedna ruka? Klidně třeba se zmíněnou TOP 09, byť by to mohla být i ODS či KSČM, to není podstatné. Možná ho skropí i pár kapek z pomyslné studené sprchy.

Bohužel politická propojení osob z nejužšího týmu spolku Milión chvilek existují. Konkrétně Veronika Vendlová, pomalu snad pravá ruka Mikuláše Mináře, byla v letech 2008 až 2014 ředitelkou hlavní kanceláře politického hnutí Starostové a nezávislí a významně se podílela i na prezidentské „punk“ kampani Karla Schwarzenberga či mnohem později kampani Jiřího Drahoše.

Také čtěte

Pro TOP 09 vykonávala podle vlastních slov „kampaně, organizaci či marketing s komunikací“. Současně dodává, že působila v OSF (viz její webové stránky).

Open Society Fund Praha vznikl, jak známo, v hlavním městě roku 1992 jako součást mezinárodní sítě nadací, kterou založil americký investor a filantrop George Soros. Financuje a realizuje i projekty, které usilují o systémové změny na celostátní úrovni. Více se nehodí toto téma rozpitvávat, protože „méně“ je někdy nikoli výmluvnější, nýbrž korektnější.

Snad jen závěrem dovolme si konstatovat, že na politické propojenosti jedné z hlavních organizátorek protestů (tak je uváděna statutáři spolku) Veroniky Vendlové s opoziční stranou by nebylo nic zlého. Jistě je to počestná žena, dobrá matka i skvělá kuchařka, jakkoli přílišná angažovanost bývá u dam někdy terčem posměšků ze strany nevycválaných dacanů. Jenom o tom měl spolek Milión chvilek veřejně demonstranty informovat. Nic více, nic méně.

Takhle může mít člověk, ať už smířlivý odpůrce, anebo tvrdošíjný kritik Babiše (ale i Kalouska), trochu hořkou slinu na jazyku z oné, slovy spolku, „nejen demonstrace, ale také oslavy života a toho, že se občanská společnost probudila“.

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
5
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
4
2 komentáře
  • 300 tisic demonstrantu v techto vedrech ma vetsi vypovidajici hodnotu jak petkrat tolik volicu strany jedineho muze, kteri mohli prijit k volbam pohodlne doma a v prubehu 2 dnu – to je hotova vec.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru