JIP | ILUSTRATIVNÍ FOTO: iStock

Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob kvůli covidu

Kraj má zcela vyčerpanou lůžkovou kapacitu v nemocnicích, uvedl hejtman

aktuality
Důležité a klíčové události, které PressPort Magazín pravidelně aktualizuje.

Pardubický kraj vyhlásil kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) uvedl, že k tomuto kroku sáhl kraj proto, že má zcela vyčerpanou lůžkovou kapacitu ve svých nemocnicích. 

„Pokud jde o kapacitu lůžek intenzivní péče, tak ta je vyčerpaná zcela. Pokud jde o lůžka standardní péče, tak tam už teď máme pacienty na přistýlkách a nedokážeme ji dále rozšířit,“ řekl Netolický.

Pokud tedy teď do nemocnic v Pardubickém kraji bude potřeba přivézt nového pacienta, bude zařízení podle Netolického žádat o pomoc okolní kraje. Mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová podle ČTK podotkla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem-19. 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

Krize v sokolovské nemocnici

Stejně tak se nezlepšuje situace v přeplněné sokolovské nemocnici, počet nově přijatých pacientů s covidem-19 dál roste. Navíc se zhoršuje jejich zdravotní stav a přibývá mladších pacientů. Zatímco na začátku února měla nemocnice 70 pacientů s koronavirem a byla na hranici možností, v posledních dnech se zdravotníci starají téměř o sto infikovaných. Situaci zhoršuje zejména britská mutace, která postihuje až 80 procent pacientů sokolovské nemocnice, řekl dnes ČTK tamní ředitel Andrej Farkaš. 

„I když jsme si mysleli minulý týden, že je infekce v kraji na ústupu, není to pravda, čísla jsou stále vysoká a stoupají. Snad už jsme na vrcholu epidemie a čekáme na světlo na konci tunelu,“ dodal Farkaš s tím, že z celkového počtu nakažených v sokolovské nemocnici tvoří asi dvě třetiny senioři a jednu třetinu mladší lidé, v průměru okolo 40 let, kteří navíc stále častěji vyžadují intenzivní péči.

Čtyřnásobně vyšší úmrtnost

Šíření koronaviru v takové míře je podle Farkaše zapříčiněno jeho mutací, která je nakažlivější a agresivnější. Podle něj byla do země zavlečena především cestováním a postihuje i mladší lidi.

Úmrtnost pacientů v sokolovské nemocnici je nyní až čtyřnásobně vyšší než v době před epidemií. Stále častěji umírají i mladší pacienti, kteří měli vážný průběh nemoci. „Lidé umírají na zápal plic s přidruženým onemocněním. U mladších lidí se jedná hlavně o diabetiky, hypertoniky a s poruchou imunitního systému,“ uvedl Farkaš.

V Karlovarském kraji zbývají čtyři lůžka 

Nemocnice v Karlovarském kraji dlouhodobě volají o pomoc a možnosti převážet pacienty do sousedního Německa. Z celkových 36 JIP lůžek bylo k 1. březnu obsazeno 32, což odpovídá zaplnění téměř 89 procent dostupných kapacit v kraji. Volná zbývají čtyři.

Podmínkou pro aktivaci zahraniční pomoci, kterou České republice nabízí jak Německo, tak třeba Polsko, je podle nedávného vyjádření náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého pokles kapacit na deset a méně procent volných lůžek.

Nízké počty volných lůžek jsou z pohledu absolutních čísel také v Libereckém (14), Pardubickém (15) či Jihočeském kraji (10).

Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob kvůli covidu
Hodnocení čtenářů0 Hlasů
0
0
Aktuality

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.