SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Člověk vzdorující koronaviru. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Peková nově k viru: Domnívám se, že je uměle vytvořený. Co se zkoumá ve Wu-chanu?

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů5 Hlasování
98
74
NAŠE HODNOCENÍ

Austrálie požaduje, aby nezávislá mezinárodní komise vyšetřila původ a šíření koronaviru. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová řekla, že Čína by měla být ochotná se vyšetřování zúčastnit. „Musí se to stát realitou. Ano, my to podporujeme a očekáváme a věříme, že Čína bude spolupracovat.“ Payneová přiznala, že její znepokojení čínskou netransparentností je na „velmi vysokém bodě“.

Podotkla, že vyšetřování by neměla provádět Světová zdravotnická organizace (WHO), protože by zřejmě nedokázala zajistit nezávislou perspektivu.

Australské kritické poznámky v mnohém připomínají mnohem tvrdší, odsuzující postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten WHO obviňuje, že je „čínocentrická“. Proto se rozhodl stáhnout americký příspěvek.

Americký prezident známý svým vstřícným postojem ke konspiračním teoriím nevyloučil, že virus mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu.

Trump též požaduje důkladnou analýzu původu a rozšíření koronaviru v Číně. Americký prezident známý svým vstřícným postojem ke konspiračním teoriím nevyloučil, že virus mohl vzniknout v laboratoři ve Wu-chanu. Varoval Čínu, že pokud je za nákazu „vědomě odpovědná“, pak ponese následky. Nespecifikoval, o jaké následky by se mělo jednat.

Ale jde o konspirační teorie? Molekulární genetička Soňa Peková již několikrát uvedla, že nový koronavirus byl vytvořen laboratorně, protože tomu odpovídají některé jeho genové charakteristiky, a nedopatřením unikl. „Myslím si to stále,“ konstatovala naposledy pro Reflex. A vysvětlila:

Cihličky, z nichž je stavba genomu postavená, jsou v některých oblastech atypické.

Soňa Peková

„Genom tohoto viru je jasně definován, má své stavební komponenty a na první pohled opravdu vypadá, že je z netopýra. Akorát cihličky, z nichž je stavba genomu postavená, jsou v některých oblastech atypické. Takže dům vypadá architektonicky stejně, ale cihly, jež byly použity na stavbu, jsou v některých důležitých místech jiné, než by člověk očekával. Všichni vědí, že v čínském Wu-chanu pracují s viry netopýrů. Ale teď musíme především zvládnout epidemii a pak můžeme řešit, zda něco uniklo, či neuniklo.“

Naposledy se vyjádřila 22. dubna pro Radiožurnál. To, že je nový koronavirus, který má pocházet z netopýrů, tak zhoubný, považuje za velké překvapení. „Je kolem něj hodně mlhy, nakonec se ale ukáže, kde je pravda. Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ popisuje.

Mezinárodní tým vědců: Vir vznikl přirozeně

Na druhou stranu koronavirus, který se objevil v čínském městě Wu-chan v závěru loňského roku a od té doby způsobil světovou pandemii onemocnění COVID-19, je podle vědeckých výsledků produktem přirozené evoluce. Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů tak nepřinesla žádný důkaz, že by byl virus vyroben v laboratoři či jinak uměle upraven.

Jeho oficiální pojmenování zní SARS-CoV-2, pro jeho podobnost s virem SARS (mají zhruba 80% genetickou shodu), a způsobuje onemocnění s názvem COVID-19. Tento virus se může projevit podobnými příznaky jako chřipka, u někoho se nemusí projevovat dokonce vůbec, ale pro lidi s oslabenou imunitou může být smrtelný. „V podstatě je to verze SARSu, která se rychleji šíří, ale způsobuje méně škod,“ konstatoval australský virolog Ian James. | FOTO: archiv ppmagazínu.com

„Porovnáním genomových sekvencí různých dostupných kmenů koronavirů jsme zjistili, že SARS-CoV-2 je výsledkem přirozených evolučních procesů,“ shrnul hlavní autor Kristian Andersen, imunolog a mikrobiolog z amerického institutu Scripps Research.

Vědci argumentují, že pokud by byl SARS-CoV-2 záměrně vytvořen, byl by odvozen od dobře charakterizovaných a v laboratořích běžně pěstovaných koronavirů, což v tomto případě neplatí.

Produkt virologické laboratoře?

Každopádně celý svět nyní s obavami sleduje šíření nového typu koronaviru, který má původ v čínském městě Wu-chan. Jde o zcela nový kmen koronaviru, který vědci u člověka dosud nezaznamenali.

Laboratoř leží jen 18 kilometrů od trhu, kde se poprvé objevil wuchanský koronavirus. | FOTO: archiv ppmagazínu.com (zdroj: gnews.orgú)

Profesor Marc Lipsitch z Harvardovy univerzity se domnívá, že nový koronavirus může v následujícím roce nakazit až 40-70 % světové populace. (Pro srovnání, španělská chřipka z let 1918-1919 měla smrtnost přibližně 2 %. Smrtnost u onemocnění SARS je přibližně 9,6 %.)

Casey Fleming, generální ředitel společnosti BlackOps Partners, expert na bezpečnostní problematiku a asymetrickou hybridní válku, v rozhovoru pro Epoch Times otevřel několik závažných bezpečnostních otázek, které s novým koronavirem vyvstaly.

Jednou z nich podle Fleminga také je, že tento nový virus mohl uniknout z virologické laboratoře ve Wu-chanu. Tato laboratoř je jedinou svého druhu v Číně, která má stupeň 4, což je nejvyšší bezpečnostní stupeň, a zacházet má údajně s nejnebezpečnějšími patogeny na zemi, jako je SARS, ebola či právě různé kmeny koronavirů. 

Na tom, že nový virus nemusí mít původ ve wuchanském tržišti, jak zní oficiální vysvětlení čínské vlády, nýbrž že mohl uniknout, ať už plánovaně či nešťastnou náhodou, právě z Wuchanského institutu virologie, se shodují i další odborníci a pozorovatelé.

Co se tam zkoumá?

Například Dany Shoham, bývalý vojenský zpravodajský důstojník, který se zabývá biologickou válkou, řekl pro Washington Times: „Některé laboratoře v tomto institutu se pravděpodobně angažovaly, z hlediska výzkumu a vývoje, v čínských (biologických zbraních), přinejmenším nepřímo. … V zásadě může vnější virová infiltrace proběhnout buď jako únik nebo jako nepozorovaná nákaza, kterou vynese někdo z pracovníků dotyčného zařízení ven. Mohl by to být i případ Wuchanského institutu virologie, ale zatím není důkaz o tom, že by taková nehoda nastala.“ 

O současném výzkumu v laboratoři ve Wu-chanu není mnoho informací.

O současném výzkumu v laboratoři ve Wu-chanu není mnoho informací, ale když zařízení vznikalo, měl být jeho prvním úkolem výzkum viru s nebezpečností BSL-3, který způsobuje krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Dalšími v pořadí měly být koronaviry, zejména SARS – tento výzkum už potřebuje laboratoř na úrovni BSL-4. A v budoucnu se pozornost vědců má obrátit také k ebole a horečce Lassa, které se vyskytují v Africe.

Už roku 2017 se ale objevily obavy, zda je wuchanská laboratoř dostatečně bezpečná, zejména v centru tak velkého města. Podle Richarda Ebrighta, molekulárního biologa z Rutgersovy university, virus SARS unikl z vysoce zabezpečených zařízení v Pekingu rovnou několikrát.

Hodnocení čtenářů5 Hlasování
98
74
NAŠE HODNOCENÍ

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
O koronaviru a zdravotnictví s Romanem Šmuclerem