Už týden je na světě vládní konsolidační balíček, souhlasí analytik finančních trhů a makroekonom Vladimír Pikora s označením, které pro něj použila vláda: Za pět minut dvanáct, anebo je už po dvanácté?
„Už je po dvanácté,“ odpovídá Vladimír Pikora na dotaz, jestli vláda neschválila úsporný balíček příliš pozdě. „Když vidím státní rozpočet letos a vidím výhled na příští rok, tak se bojím, že je jednoduše pozdě. Šetřit se mělo mnohem dřív.“
„Máme data za první čtyři měsíce. Deficit státního rozpočtu minus 200 miliard korun. To tu ještě nebylo. Mnoho lidí tvrdí, že to bylo za Babiše šílené, tak vysoký deficit ale za Babiše nebyl. Tohle je ještě horší než za Babiše,“ podotýká Vladimír Pikora s tím, že tehdy se řešil covid, a k útratám bylo tudíž ospravedlnění. „Je to šílené číslo.“
„Dneska máme již 23. května. K dnešnímu dni mohu očekávat, že jsme někde kolem 240 miliard. Za celý rok máme mít 295. Takže jestli máme dosáhnout těch 295 miliard, tak se musí ihned něco stát. Neumím si představit, že letošní rozpočet skončí pravděpodobně hůř, než kolik se původně uvádělo,“ dodává Vladimír Pikora. „Takže jestli nyní přiházet s nějakým balíčkem…? Pro příští rok ušetří nějakým 94 nebo 98 miliard – podle toho, jak která data bereme –, a jestli letos skončíme na 400 miliardách (deficitu, pozn. red.) a příští rok bude o stovku lepší, tak je to šílené. Je potřeba ten balíček udělat mnohem radikálnější.“
Rozvrat veřejných financí, který nyní pozorujeme, se dá podle Pikory řešit levicově tím, že se zvýší daně, nebo pravicově tím, že se sníží výdaje. „Vzhledem k tomu, že je vláda středová až spíš levicová, hledá řešení na straně daní,“ říká Vladimír Pikora s tím, že bychom měli udělat několik věcí:
- Snížit počet zaměstnanců tam, kde byl před deseti lety. To by přineslo úsporu přesahující 100 miliard korun každý rok.
- Zrušit většinu dotací. To bychom se opět pohybovaly kolem 100 miliard korun ročně.
- Zrušit daňové výjimky. Tady je složité, jak by byly obcházeny, ale byly by to desítky miliard ročně.
- Každé ministerstvo by navíc dostalo úkol škrtnout 10 procent výdajů. Opět více než 100 miliard korun.
Balíček je podle jeho mínění postaven proti OSVČ. „Je překvapivé, jak OSVČ drží pusu a krok. Na druhou stranu ty změny nejsou tak velké, aby to OSVČ neunesly. Proto ten klid. Kdyby byla vláda pravicová, nikdy by OSVČ více nedanila, jsou hybnou silou ekonomiky. Ekonomikou vpřed nehýbou úředníci, ani nyní protežovaní učitelé a zdravotníci, ale podnikatelé. Čím více půjde vláda po krku OSVČ, tím nižší bude růst produktivity práce. Právě na něm by měla stát důchodová reforma. Stačí, aby byl průměrný podnikatel produktivnější, a méně pracujících uživí více důchodců. Vláda by proto měla podporovat podnikatele, ale dělá pravý opak. To není pravicová politika.“