Pirát Michálek dává nabídku ministryni Benešové. | KOLÁŽ: PressPort Magazín (profimedia.cz; Eiko Ojala)

Pirát Michálek mi nabídl místo poradkyně budoucího ministra spravedlnosti mezi řečí ve Sněmovně, říká Marie Benešová

Nějakého Mikuláše Mináře, který ani nedostudoval, neřeším. Dějiny se pořád opakují. Lidé si z toho poučení neberou. A zase se to bude opakovat

Sponzorováno
Rozhovor
Rubrika Rozhovor PressPort Magazínu přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají co říct, nezávisle na jejich politické orientaci.

Jak působí na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za hnutí ANO) odchod ministra zdravotnictví z vlády? Cítí jistou satisfakci, podívá-li na neúspěšnou politickou kariéru Mikuláše Mináře, který ji tvrdě a dle všeho i neprávem kritizoval na masových demonstracích spolku Milión chvilek? A kolik ministerstvo spravedlnosti ročně vyplatí na náhradách škod poškozeným kvůli prohraným soudním sporům?

Co říkáte na změny v kabinetu, na odchod Jana Blatného?
My jsme se za těch pět měsíců, co účinkoval ve vládě, ani moc neviděli. Koronavirus tomu zabránil. Takže my se viděli na několika tiskových konferencích. Pak mi snad jednou volal. Ono ministerstvo spravedlnosti teď není v tom předním roji, jelikož koronavirus se týká hlavně zdravotnictví, ministra vnitra, ministra školství. Ti jsou v popředí. Dneska spravedlnost nikoho tolik nezajímá.

Stává se vám na vládě někdy, že také musíte jít na čerstvý vzduch jako nedávno odborář Josef Středula? 
Nestává. Asi víc vydržím. Vláda teď neprobíhá fyzicky. Probíhá přes videokonference. A Andrej Babiš určitě nekřičí. Na mne nekřičel nikdy. Řekla bych ale, že je někdy nervózní. Ale aby nebyl, protože to, co tady máme, to by znervóznilo každého. A vidíte, v celé Evropě vlády padají, koronavirus se přelévá. Jednou nadávají nám, jednou zase Francii. Je to velmi těžké – tato doba. A Andrej Babiš mi do ničeho nemluví. Do justice tedy určitě ne.

Dneska spravedlnost nikoho tolik nezajímá.

Než začala koronakrize byla média plná toho, existuje-li, či neexistuje účelové trestní stíhání na objednávku. Na co jste za dobu, co jste ve funkci, přišla?
Víc to neřeším. Trvám si na původním názoru (že je to možné, pozn.) a dokládala jsem to na jednotlivých kauzách. A potvrdil to mimo jiné i pan Šlachta. Nejsem kancelář, která to zařizuje. Je to prostě spolek lidí, co spolu mluví, co si vzájemně vyhovují. Motají se kolem politiky.

Co si ostatně myslíte o Robertu Šlachtovi a jeho hnutí Přísaha?
Mně osobně je sympatické, že se do toho dal. Uvidíme. Znám spoustu lidí, kteří ho chtějí volit. Jsem sama zvědavá. Osobně proti němu nic nemám. Byl to neúplatný srdcař. Sice byl trochu zbrklejší, ale úmysly měl čisté.

Co říkáte na osud Mikuláše Mináře? Hovořil svého času i o tom, jak právě vy budete ovlivňovat trestní řízení. Omluvil se vám někdo?
Omluvu ani nečekám. Čelila jsem dvousettisícovým demonstracím, kde běhali lidé s transparenty Rudá Marie. To nebyla vůbec pravda, protože jestli jsem na něco hrdá, tak na to, že jsem si nezavdala s minulým režimem. V KSČ jsem nebyla. Tito lidé vůbec netuší, že by se měli omluvit. To nevedou ve svém repertoáru. Když jsem byla na Seznamu, kde jsem dávala rozhovor, tak se pan moderátor pohoršoval nad mojí kritikou s tím, že oni (chvilkaři, pozn.) mají přece transparentní účet. Já ale viděla v životě už mnoho transparentních účtů, které se pak staly netransparentními. No, a toto se přesně stalo nyní. Co na to říct. Dopadli, jak dopadli. Děj událostí je tak rychlý a život je krátký. Spíš se snažím dělat svou práci, jak mám. Nějakého Mikuláše Mináře, který ani nedostudoval, neřeším. Dějiny se pořád opakují. Lidé si z toho poučení neberou. A zase se to bude opakovat.

Velké téma je stále délka trestního či soudního řízení. Jak jste v tomto ohledu pokročila, aby se zkrátily doby projednávání?
Neřekla bych, že jsme nějak v tomto ohledu výjimeční. Jsme někde uprostřed Evropy, co se délek řízení týče. Určitě nevynikáme, ale také nejsme na chvostu. Na okresech to nyní netrvá dlouho. Tam bych řekla, že naopak vylepšují průměr. Jsou tam zkrácená řízení. S velkými kauzami to vypadá tak, že se skutečně vlečou. Vzpomeňme na Vlastu Parkanovou, to jsou neuvěřitelná léta. Pak platíme poškozeným v případě proher neuvěřitelné škody. Minulý týden jsme dělali rekapitulaci. Za minulý rok jsme vyplatili 180 miliónů korun na náhradách škod poškozeným, což je hodně.

Je pravda, že vás navštívil pan Michálek z Pirátské strany s tím, abyste mu dělala poradkyni, až se stane ministrem spravedlnosti?
Pan Michálek byl u mne vícekrát. To tak ale přímo nebylo. To bylo mezi řečí ve Sněmovně. Nebyla to nějaká konkrétní nabídka. Ale zatím si to představit neumím.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME

BOX UNIVERSÁLNÍ
Pirát Michálek mi nabídl místo poradkyně budoucího ministra spravedlnosti mezi řečí ve Sněmovně, říká Marie Benešová
Hodnocení čtenářů1 Hlas
80
80
Diskusní pořady

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.