Tělo oběti COVID-19 v indonéské nemocnici. Poté, co pacient zemřel, ho zdravotní sestry zabalily do plastových vrstev a aplikovaly dezinfekční prostředek, aby se zabránilo šíření viru. | FOTO: Joshua Irwandi

Pneumologická společnost vydala v češtině nový přehled o COVIDU-19. Týká se i dlouhého průběhu

Existují souvislosti mezi nedostatkem vitamínu D a závažnějším onemocněním COVID-19

Zdravotnictví
Rubrika Zdravotnictví PressPort Magazínu se zabývá jak systémovými změnami, tak ryze zdravotnickými tématy.

Nový Informační přehled o onemocnění COVID-19 vydaly v těchto dnech společně organizace European Lung Foundation a European Respiratory Society. Vznikla jeho česká verze. Obsahuje několik informací specifických pro osoby s onemocněním plic, většina informací se však týká každého. 

Přehled byl vytvořen v lednu 2021 zejména s pomocí prof. Jamese Chalmerse, prof. Anity Simondsové, dr. Sabriny Bajwah. Celou brožuru najdete v PDF ke stažení zde. Níže naleznete vybrané informace:

Koronavirové onemocnění 2019 neboli onemocnění COVID-19 je způsobeno koronavirem těžkého akutního respiračního syndromu 2 (SARS-Cov-2). Tento virus u lidí nebyl spatřen do prosince 2019, kdy byl poprvé zaznamenán ve Wu-chanu v Číně. Koronaviry představují velkou a velmi běžnou rodinu virů, které způsobují různá onemocnění od běžné rýmy až po vážná onemocnění, jako je zápal plic a syndrom akutní dechové tísně (ARDS). 

Virus způsobující onemocnění COVID-19 je velmi nakažlivý a počet osob s tímto onemocněním po celém světě prudce narůstá. Dne 11. března 2020 prohlásila světová zdravotnická organizace (WHO) onemocnění COVID-19 za globální pandemii.

COVID-19 se u jednotlivých případů liší. Pravděpodobnost závažné nebo život ohrožující infekce je vyšší u starších osob a osob s dalšími onemocněními, COVID-19 však může mít škodlivé účinky na zdraví u kohokoli a v jakémkoli věku. To je důvodem, proč bylo vypuknutí onemocnění bráno velmi vážně. Dalším důvodem je to, že stále hledáme nejlepší způsob, jak osoby s onemocněním COVID-19 léčit, a že jsme až donedávna neměli k dispozici vakcínu.

Plicní onemocnění, které máte nebo jste měli dříve, nemusí mít nutně vliv na to, jestli se onemocněním COVID-19 nakazíte. Může však ovlivnit dobu vašeho zotavování nebo závažnost vašeho onemocnění. Pokud jste prodělali plicní onemocnění, z něhož jste se plně zotavili a které již nemá vliv na vaše dýchání, například zápal plic, pneumotorax (kolabovaná plíce) nebo propíchnutá plíce, pak u vás není riziko komplikací způsobené onemocněním COVID-19 zvýšeno. Určitá plicní onemocnění u vás mohou při nákaze onemocněním COVID-19 zvýšit riziko komplikací. Ta zahrnují mimo jiné:

  • Závažné astma
  • Bronchiektázii
  • CHOPN
  • Cystickou fibrózu
  • Emfyzém
  • Idiopatickou plicní fibrózu (IPF)
  • Imunitní onemocnění postihující plíce (např. lupus, revmatoidní artritida atd.) 
  • Rakovinu plic

Funkční vyšetření plic, jako je spirometrie, jsou stále důležitou součástí porozumění plicním onemocněním a pomáhají v jejich léčbě. Přestože na daném místě mohou být zavedena určitá bezpečnostní opatření, způsob, jakým bude vyšetření prováděno, se příliš nezmění. Koronavirus se šíří kapénkami a aerosoly ve vzduchu a funkční vyšetření plic může zvýšit množství, které uvolňujete. Většina funkčních vyšetření plic je však prováděna s filtrem, který je extrémně účinný v odstraňování virových částic. Možná si povšimnete jedné změny, a to té, že budete požádáni, abyste po dokončení  vyšetření vydrželi u ústenky s připevněným filtrem o trochu déle.

Dlouhý COVID

Většina lidí, kteří se z onemocnění COVID-19 vyléčí, nemá po krátkém  období v rozmezí dnů až týdnů žádné příznaky. Může se však stát, že budete příznaky pociťovat nějakou dobu (až měsíce poté). Někteří lidé se mohou začít cítit lépe, ale příznaky se u nich brzy opět objeví. Navrácení chuti a čichu pak může nějakou dobu trvat a u některých lidí zůstávají chuť a čich po onemocnění COVID-19 změněné delší čas. Může se vám také zdát, že se příznaky den ode dne mění. V současné chvíli probíhají výzkumy, které se snaží dlouhý COVID plně pochopit.

U malého počtu lidí se může vyskytnout ztráta paměti, porucha vědomí a delirium, převážně pak u starších osob s dřívějšími neurologickými onemocněními. U mírných případů můžete pocítit zmatení mozku se zamlženou pamětí a pocit zpomaleného myšlení nebo náročnějšího přemýšlení než obvykle. Tento příznak může přetrvávat u různých osob různě dlouhou dobu v rozmezí dnů až měsíců. 

Pacient připojený k mimotělnímu oběhu ECMO | FOTO: Northwestern Medicine

Toto jsou některé z příznaků, které se u vás v průběhu onemocnění COVID-19 mohou projevit. Je důležité mít na paměti, že každý člověk je jiný, a některé příznaky se tak u vás mohou projevit, zatímco jiné ne. Onemocnění COVID-19 je stále novým onemocněním a pořád se o něm učíme. S narůstajícím počtem osob s onemocněním COVID-19 mohou na tento seznam přibývat nové příznaky.

Souvislost s nedostatkem vitamínu D

Existují souvislosti mezi nedostatkem vitamínu D a závažnějším onemocněním COVID-19. Kdokoli, kdo v období mezi říjnem a březnem žije na severní polokouli (jako je severní Evropa), může být náchylnější k jeho nedostatku, jelikož si v těchto měsících nejsme schopni tvořit vitamín D na slunci. Lidé černého etnika a minoritních etnických skupin jsou obzvláště náchylní k nízkým hladinám vitamínu D, a to kvůli své barvě pleti a určitým kulturním praktikám. Náchylnější k nedostatku vitamínu D jsou také osoby s větším tělesným objemem. Vitamín D se nachází v jídlech, jako je vaječný žloutek, mastné ryby, fortifikované potraviny jako cereálie a některá rostlinná mléka, červené maso a játra. 

Jak se zúčastním výzkumu? 

Stále je toho mnoho, co o onemocnění COVID-19 nevíme. Abychom zjistili více informací, je potřeba, aby se lidé účastnili výzkumů. Pokud jste měli onemocnění COVID-19, myslíte si, že jste ho měli, nebo máte plicní onemocnění a zajímá vás účast ve výzkumu, jak pandemie ovlivňuje osoby s plicními onemocněními, obraťte se na nás prostřednictvím e-mailové adresy info@europeanlung.org.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Pneumologická společnost vydala v češtině nový přehled o COVIDU-19. Týká se i dlouhého průběhu
Hodnocení čtenářů3 Hlasy
84
85
Odborný redaktor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.