SPECIÁL COVID-19: AKTUALIZOVANÉ PODROBNÉ STATISTIKY Z ČESKÉ REPUBLIKY A SVĚTA →
Pekingské úřady chtějí otestovat 46 tisíc lidí, kteří pracovali nebo navštívili tržiště Sin-fa-ti. | FOTO: The Guardian

Počet nakažených překročil osm milionů

Egypt a Turecko hlásí zvýšené covidové bilance

Hodnocení čtenářů1 Hlasování
92

Počet nakažených koronavirem celosvětově překonal hranici osmi milionů. S odvoláním na vlastní statistiku o tom dnes informovala agentura Reuters. Více než čtvrtinu všech potvrzených případů, přes dva miliony, evidují Spojené státy. Nejrychleji nyní infikovaných přibývá v Latinské Americe, která z celosvětové bilance potvrzených případů registruje okolo 21 procent.

Pevninská Čína, v níž má světová pandemie svůj původ, zaznamenala v sobotu 57 nových případů nákazy koronavirem. Šestatřicet nových případů eviduje Peking, což je největší denní nárůst v hlavním městě od začátku zveřejňování dat.

Pekingské úřady chtějí otestovat 46 tisíc lidí, kteří pracovali nebo navštívili tržiště Sin-fa-ti, kde se prodává maso, ryby a zelenina. Zatím se k testu dostavilo 10 881 lidí. V Číně se koronavirem dosud nakazilo 83 132 lidí, počet mrtvých zůstává na 4634.

Wuchanský institut virologie několik měsíců před vypuknutím pandemie koronaviru, který se z Číny rozšířil do celého světa, obdržel zásilku nejnebezpečnějších virů na světě z kanadské Národní mikrobiologické laboratoře. Pro stanici CBC News to potvrdila jedna z vědkyň, která zajišťovala transfer zásilky. Kanadští experti uvedli, že přepravené viry v žádném případě nelze spojovat s pandemií koronaviru. Zásilka z mikrobiologického ústavu v kanadském Winnipegu dorazila do Wu-chanu někdy v první polovině roku 2019. O transport se starala Siang-kuo Čchiou, která byla ale později z winnipežské laboratoře propuštěna. Důvodem je podle dokumentů „porušení bezpečnostních předpisů“, laboratoř zdůraznila, že její vyhazov není nijak spojen se zásilkou do Wu-chanu. Podle ottawského epidemiologa Amíra Attarana je „celá věc nadmíru podezřelá“. „Budí to nedůvěru a znepokojení. Taková zásilka je potenciálně životu nebezpečná,“ sdělil reportérům CBC News.

V USA se celostátně drží denní počet nových případů kolem 21 000 a mrtvých na 800, ale situace není rovnoměrná. Panují obavy z druhé vlny.

Celkově je v Itálii 34 345 mrtvých a potvrzených 236 989 případů nákazy. Dvě nová ohniska jsou hlášena z Říma.

Nové denní minimum úmrtí (36) ohlásila Británie, což je nejnižší údaj od 22. března. Británie je ale stále nejpostiženější v Evropě. Má 41 698 mrtvých a 295 889 nakažených. Tříměsíční denní minimum ohlásila Itálie, kde za minulý den zemřelo 44 lidí. Celkově je v Itálii 34 345 mrtvých a potvrzených 236 989 případů nákazy. Dvě nová ohniska jsou hlášena z Říma.

Mnoho evropských zemí včera vstoupilo do zásadní fáze uvolňování opatření proti šíření pandemie covidu-19. Do značné míry byl obnoven volný pohyb osob uvnitř schengenského prostoru a život se dál přiblížil normálu v jednotlivých státech. Od včerejška lze opět vysedávat uvnitř pařížských kaváren, v Anglii se mohly otevřít zbývající obchody, v Itálii divadla a kina. Řecko zahájilo turistickou sezonu, zatímco sousední Turecko ovšem zaznamenalo nejvyšší počet případů nákazy virem SARS-CoV-2 od poloviny května.

Japonsko potvrdilo 47 nových případů nákazy koronavirem. Podle zprávy televize Asahi je to největší přírůstek od konce května, kdy vláda v Tokiu zrušila celostátní nouzový stav. V Íránu, který je mezi blízkovýchodními zeměmi jednou z nejpostiženějších, se denní bilance obětí po dvou měsících znovu přehoupla přes stovku. Od sobotního do dnešního poledne zaznamenaly íránské zdravotnické úřady 107 případů smrti pacientů s nemocí covid-19. Celkem tak v Íránu podlehlo pandemii koronaviru 8837 lidí a nakazilo se 187 427, z toho 2472 za posledních 24 hodin.

Ve Spojených státech už není povoleno na léčbu nemoci covid-19 předepisovat antimalarika chlorochin a hydroxychlorochin, která prosazoval prezident Donald Trump. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pondělí zrušil povolení pro mimořádné využití obou substancí pro léčbu nemoci covid-19, k níž se předtím mohl používat skoro tři měsíce.

Pozor na Egypt

Turecko zaznamenalo ve srovnání se začátkem června téměř dvojnásobný počet nakažených za 24 hodin – bylo jich 1562, zatímco začátkem měsíce 786. V zemi na covid-19 zemřelo už 4807 lidí. Egypt hlásí rekordní počet jak nově nakažených (1677) i zemřelých (62). Dohromady už egyptské úřady evidovaly 42 980 případů koronavirové nákazy a 1484 souvisejících úmrtí. Turistům se země otevře 1. července; zejména mezi Čechy je tato destinace oblíbená.

Takže ten, kdo čeká na uvolňování cest i mimo Evropu a těší se třeba na dovolenou právě u Rudého moře a pohostinnost Egypta, měl by zpozornět a sledovat další vývoj v zemi.

Málo testů v Brazílii

V Rusku, třetí nejpostiženější zemí na světě po USA a Brazílii, za poslední den přibylo 8835 případů nákazy koronavirem, 119 lidí zemřelo. Celkový počet nakažených dosáhl 528 964 a v souvislosti s koronavirem zemřelo už 6948 osob.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

V Brazílii přibylo za neděli 612 úmrtí s nemocí covid-19 a 17 110 nakažených koronavirem, informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Oba denní nárůsty jsou nižší než o den dříve, kdy ministerstvo oznámilo 892 úmrtí s covidem-19 za den a 21 704 nově nakažených. Celkem se v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, potvrdilo už 867 624 případů nákazy koronavirem Sars-CoV-2. To je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech.

Počty nakažených v Brazílii jsou ale podle expertů mnohem vyšší, země totiž provádí málo testů na koronavirus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně.

V Česku Správa státních hmotných rezerv vypsala dalších osm zakázek pro doplnění ochranných pomůcek do státních zásob. Konkrétně poptává 16 milionů roušek, 1,5 milionu respirátorů třídy FFP2, 256 000 ochranných brýlí, 167 000 štítů nebo 62 000 rychlotestů. Hodnota zakázek by se mohla pohybovat kolem 420 miliónů korun bez DPH.

Počet nakažených překročil osm milionů
Hodnocení čtenářů1 Hlasování
92

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Letošní dovolená? Pojďme ji strávit u našich rybníků, říká ministryně Klára Dostálová