Nyní čtete
Pod sochou císaře Josefa II. vyvolávali blanické rytíře proti oligarchovi Babišovi

Pod sochou císaře Josefa II. vyvolávali blanické rytíře proti oligarchovi Babišovi

Na Krakonošově náměstí v třicetitisícovém Trutnově v pondělí propukly „masivní“ protesty s názvem Jdeme znovu! Vzešly z iniciativy sdružení Milión chvilek pro demokracii. Pod sochu císaře Josefa II. zamířilo více jak deset demonstrantů, aby tak vyjádřili podporu nezávislé justici a varovali před staronovou šéfkou spravedlnosti Marií Benešovou a premiérem z hnutí ANO. Dva protestující si s sebou přinesli státní vlajky.

Zmíněná desítka lidí přišla, neboť vyslyšela poselství pražských pořadatelů: „Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině, či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989.“

Organizátor trutnovské demonstrace Jiří Roup s poukazem na poměrně malou účast sdělil: „Vzhledem k tomu, kolik nás tady je, tak nás možná velká část veřejnosti považuje za snílky. Na začátku všech důležitých procesů byl vždycky ale nějaký snílek. Třeba, že by mohla mít žena volební právo nebo že otrok nemusí být otrokem. Pak se to ve společnosti rozšířilo a lidé to vzali za své.“ Viz video níže.

Věřím, že se probudí (spící blaničtí rytíři v lidech, pozn.), přidají se k nám a budou se snažit zvrátit pokusy o nastolení oligarchického systému vlády.

Ne, v případě této kratičké glosy nejde o výsměch, jak by se mohlo zdát. Vždyť v Praze bylo zaplněno Staroměstské náměstí a lidé mají právo vyjádřit své názory a pocity na náměstích. V Trutnově ovšem „vyvolávali“ proti ministerskému předsedovi pořadatelé demonstrace na rozdíl od hlavního města blanické rytíře, což už – ve vší úctě k protestu – možná maličko kuriózní či bizarní je.

„Jde nám o to probudit dosud spící adepty demokracie. Nelze vyloučit, že mnozí z těch, kteří se o současnou politickou situaci nezajímají, v sobě mají blanické rytíře. Věřím, že se probudí, přidají se k nám a budou se snažit zvrátit pokusy o nastolení oligarchického systému vlády,“ prohlásil Roup. 

VIDEO: trutnovinky.cz

Již jsme psali, že případnou vinu, anebo nevinu premiéra v údajném dotačním podvodu (stejně jako jeho působení ve vládě) hodnotit nechceme. A ani antipatie či sympatie k tomu či onomu politikovi nejsou předmětem této glosy. Natož nezávislost justice. Prostě řečeno jinak: je-li ministerský předseda dobrý, či špatný, je-li, či není ohrožením demokracie nyní neřešíme. Již podruhé ne. Od toho jsou jiná média a lidé si umějí udělat názor sami. Naším leitmotivem je toliko shora zmíněná událost, její kontext:

Také čtěte

demonstrace proti Andreji Babišovi pod sochou císaře Josefa II., jenž protestujícím kyne pravicí ve městě, kde válel pivovarské sudy Václav Havel.

Z komentáře pana Petra Holce

Jaká ironie! Právě když byl Sobotka místopředsedou ČSSD, dělala Benešová stínovou ministryni spravedlnosti strany. A byl to právě Sobotka, kdo vzal Babiše do vlády. Teď proti oběma demonstruje. A stejně tak Dienstbier. Ten se stal spolu s Benešovou místopředsedou a „novou“ tváří ČSSD po pádu Paroubka, který ji předtím odvolal. I on teď musel na náměstí, aby demonstroval proti jejímu odvolání. Snad proto nenapadla Marcelu Augustovou v České televizi lepší otázka, než aby se Babiše zeptala, co si o nás pomyslí v zahraničí? Fakt těžko říct, tohle totiž hned tak nepřeložíte.

Benešová může být dobrou i špatnou ministryní. A vzhledem k životnosti ministrů v Babišově vládě taky může rychle být exministryní. Její „kauza“ je ale ve skutečnosti nejvíc „kauzou“ médií. Národní hrdinku jsme z ní udělali, když ji kdysi odvolal Paroubek, jemuž jsme my novináři vůbec nepřáli – a že vím, o čem mluvím. Její mediální kompro začalo vstupem do Rusnokovy vlády, jež byla vládou prezidenta Miloše Zemana, jehož taky moc nemilujeme, protože ani on moc nemiluje nás. Sešup do pekla teď dokonal vstup Benešové do Babišovy vlády, jemuž jsme už před časem vyhlásili džihád. Pro média je to další méně hvězdný moment.

ZDROJ: Petr Holec, info.cz

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměr
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


PressPort Magazín je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Každý den přinášíme čerstvé zprávy z domova i ze světa na doménách ppmagazin.com či pressportmagazin.cz. Obsah je po uplynutí určité doby automaticky mazán a nahrazován aktuálním. 

 

2020 © ppmagazín.com. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno.

Design Pribil ProductionIČO: 06437176

Posunout nahoru