Nyní čtete
Pod tibetskou vlajkou
 
 

V uplynulých dnech jsme si připomínali výročí povstání v Tibetu. Akce Vlajka pro Tibet je celorepubliková a poněkud nápadná, je dost těžké ji přehlédnout. A ignorovat.

Zaznamenala jsem argument, že podpora svobody Tibetu je pomýlená, protože v zemi vládl před čínskou okupací krutý teokratický režim, jehož reinstalaci bychom tamějším obyvatelům zajisté nepřáli. Tento argument pokládám za chybný; nahlíženo touto logikou by bylo možné omluvit kdejakou okupaci a například i operaci Barbarossa. Všelijaké problematické režimy vládly i jinde, a přesto to neznamená, že do země má vtrhnout silnější soused.

O Tibetu nevím téměř nic, nicméně pokud si Tibeťané přejí mít vlastní stát, domnívám se, že by jim měl být dopřán. Potíž je v tom, že na mých názorech (a názorech jakéhokoliv jiného Evropana) v této věci ani trošku nezáleží. Mohli bychom si stejně tak myslet, že Tibet má být základnou pro invazi na Mars, a mělo by to úplně stejný efekt, totiž žádný.

O Tibetu se v Evropě opravdu nerozhoduje. Což je sice k zlosti a je to také těžko pochopitelné – jak to, že čínské vůdce nezajímá, co si o jejich politice myslí primátor Hřib?

O Tibetu se v Evropě opravdu nerozhoduje. Což je sice k zlosti a je to také těžko pochopitelné – jak to, že čínské vůdce nezajímá, co si o jejich politice myslí primátor Hřib? Ale na druhou stranu je to příjemné, protože se o Tibetu dá bezstarostně plkat a mávat vlajkami a nikomu se nic nestane. Maximálně sepíšou v Pekingu nějakou nótu, na kterou si druhý den už nikdo nevzpomene. A člověk s tibetskou vlajkou nad hlavou si hned připadá tak nějak lepší, takový správňácký.

A to je také hlavní poslání celé akce Vlajka pro Tibet. Je to velmi laciné, stojí to jen kousek látky a námahu spojenou s vyvěšením. Pozitivní emoce, které to vzbudí, ale vysoce přesahují vynaložené náklady. Ovšemže nejde o přínos pro lidi, kterých se to týká, tedy Tibeťany, protože těm to vůbec nepomůže. Ale pomůže to nám. Mosty sice budou v havarijním stavu dál, doprava bude kolabovat a byty nezlevní, ale budeme mít lepší POCIT. A o tom to celé je.

Také čtěte

Protože ten pocit, že stojí na straně dobra, že se zastávají svobody, zkrátka jsou zase správně zorientovaní a ještě to dají světu (v tomto případě spíš městu) najevo, je pro některé lidi životní potřebou. 

Neodsuzuji to a nemíním to kritizovat. Když někomu dělá radost mávat tibetskou vlajkou, jen do toho. Tibetu to neuškodí, okno nebo zeď radnice se tím určitě nezničí. Číně to bude jedno a neodepře nám kvůli tomu levnou elektroniku. Tak proč neudělat něco pro sebe?

Jak se vám líbí článek?
1) Skvělé
0
2) Dobré
0
3) Průměrné
0
4) Nic moc
0
5) Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (1)
  • Pokud jde o Tibet, vyjadřovat se je ztrátou času. Nikdo neví, jak to tam doopravdy je a místo toho, aby se řešili nám bližší otázky, vyvěšujeme vlajku. Ví se za co. A odpovídám si : Nevíme, protože nic o Tibetu opravdu známu není.

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru