SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Usazování sochy na vrchol mariánského sloupu | FOTO: ČTK

Pohádky o Mariánském sloupu

T. G. Masaryk 23. prosince 1918 ve zprávě vládě prohlásil, že „socha byla pro nás politickou potupou“

Karol Hrádela
Karol Hrádela Komentátor
Aktualizace:
GLOSY | KOMENTÁŘE
Publicistická rubrika Glosy & Komentáře sestává z názorových článků autorů, kteří spolupracují s PressPort Magazínem.
Naše hodnocení článku
70

Čtu pohádky o Mariánském sloupu, o davu, o tom, čeho krásného je symbolem.

Hans Christian Andersen je proti některým vysvětlovačům českého barbarství ať při vzniku Republiky Československé (RČS) či po druhé světové válce úplná nicka. Pohádky a věšení bulíků na nos zvládají mnohem lépe. Tak si proto kladu otázku, zdali by se neměly některé souvislosti historie tohoto sloupu včetně důvodů jeho odstranění blíže vysvětlit – objasnit.

Třeba jak byl ohrožen nově vznikající stát v den, kdy ještě fungovaly na našem území některé orgány Rakouska-Uherska, kdy se vyhlašovala nezávislost německých provincií. Kdy nešlo vyloučit, že bez podobné akce stát zanikne či se stane zcela nevýznamným. Ještě byla válka a co bude, se dalo odhadovat. Ale ještě nebylo nic jisté.

T. G. Masaryk proto 23. prosince 1918 ve zprávě vládě prohlásil, že „socha byla pro nás politickou potupou“.

Skutečnost, že svržení sochy nebylo v rozporu s vůlí podstatné části obyvatelstva, se pak projevila i v tom, že svržení tohoto symbolu se obešlo bez potrestání těch, co jej svrhly. Pokud by se Rakousko-uherský stát dokázal udržet a vlna vlastenectví by opadla, nepochybuji, že by byl Franta Sauer přísně potrestán.

Nikdo z běžných obyvatel nemohl vědět, že když po demonstraci konané v nejbližší volný den před výročím bitvy na Bílé hoře (8. listopadu 1620) půjdou účastníci vzpomínající utrpení, které porážka českých stavů přinesla národu, svrhnout symbol této porážky, takže zhruba ve stejné době nenáviděný stát přestane existovat.

Že rakousko-uherská vláda podepíše v 15 hodin 3. listopadu 1918 ve Villa Giusti u Padovy s platností od stejné hodiny následujícího dne příměří s Dohodou.

Padlá socha, která by si sama o sobě bez účelu svého vzniku zasloužila respekt a ochranu slušných lidí, skoro jako by se stala v důsledku svého zneužití nejen symbolem útlaku a kolaborace, ale i symbolem pádu většinou nenáviděné monarchie. A symbolem obrody národa vedoucí k znovuzískání jeho hrdosti po tři sta letech potupy.

T. G. Masaryk proto 23. prosince 1918 ve zprávě vládě prohlásil, že „socha byla pro nás politickou potupou“.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Pohádky o Mariánském sloupu
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
74
70

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Opustit Facebookistán. Stalo se z něj doslova bitevní pole