Pokání skluzavkového fantoma: z věznice ve Světlé nad Sázavou nabízí poškozené měsíčně padesátikorunu

Není malých a velkých zločinů, nicméně spravedlnost v Česku zdá se být selektivní: za mřížemi příliš často nekončí pachatelé zločinů, kde vznikla stamiliónová nebo miliardová škoda, ale lapkové, chmatáci a podvodníčci – jako skluzavkový fantom.

Skluzavkový fantom, to je žena jménem Zuzana H. Rodem Češka, tohoto času „ubytovaná“ ve věznici s ostrahou v severozápadní části Světlé nad Sázavou, kde si odpykává trest už pomalu na devět stovek žen, a pověstí podvodnice.

„V roce 2009 jsme se zkontaktovali přes internet. Nabízela exkluzívní domky a skluzavky pro děti s tím, že to vozí její přítel z Itálie. Tak jsem si jedno zahradní skluzavkové centrum koupila… Nepřišlo nic, a mně vznikla škoda 8 505 korun,“ říká Petra, jedna z poškozených.

Těch bylo poměrně dost. „Kolem padesáti,“ dodává Petra. Případem se tak zabývala policie. Skluzavkový fantom, tedy paní Zuzana H., byla polapena, pravomocně odsouzena a nyní si odpykává tříletý trest. A kaje se.

„Vím, že je pro vás mé bývalé jednání nepochopitelné, přesto vás žádám o odpuštění,“ píše Petře z vězení Zuzana Hanáková. | KOLÁŽ: ppmagazín.com

Petra nyní ke svému překvapení nalezla v poštovní schránce dopis od odsouzené. „Vážená paní, omluvte prosím mou troufalost vás oslovit právě touto cestou, ale jinou možnost momentálně nemám,“ píše Petře paní Zuzana H. s vysvětlením, že podvodem řešila tehdejší exekuce.

Bylo ode mě velice špatné a sobecké od vás získat peníze, zboží nedodat a použít peníze pro potřeby své rodiny.
ZUZANA H., odsouzená

„Prosím, omluvte mé tehdejší jednání, kterým jsem vám způsobila jednak škodu a zároveň nepříjemnosti. Bylo ode mě velice špatné a sobecké od vás získat peníze, zboží nedodat a použít peníze pro potřeby své rodiny. Upřímně toho lituji. V tu chvíli jsem si absolutně neuvědomovala, jaké to může mít pro vás následky. Vím, že je pro vás mé bývalé jednání nepochopitelné, přesto vás žádám o odpuštění.“

Paní Zuzana H. nabízí Petře měsíční splátky vzniklé škody ve výši 50 korun. Celý případ bude ale mít nejspíš dohru v podobě společného setkání obou žen. Petra je totiž studentkou. „Navštívím ji a na tomto případu postavím konstrukci své práce na právech,“ rozhodla se. Třeba se nakonec obě ženy spřátelí.

Dopis, který Petra od Zuzany obdržela. | FOTO: ppmagazín.com

Kapacita věznice, kde si paní Zuzana H. odpykává trest, činí 756 míst, z toho je 754 míst pro výkon trestu odsouzených žen a dvě místa pro výkon vazby matky s dítětem do jednoho roku věku. Ve věznici je nyní 825 žen.

Věznice ve Světlé nad Sázavou bude mít brzy nový pavilon. Stavba asi za 165 miliónů korun začne zřejmě příští rok, potrvá přibližně rok a půl. Kapacita se zvýší o 200 míst na 956 lidí. Budova bude podle vedení splňovat nároky nejmodernějšího zabezpečení včetně vycházkových prostorů umístěných na střeše budovy.

Profilový obrázek
ppmagazín.com

ppmagazín.com je zpravodajsko-publicistická platforma. Sestává i z tematických příloh ppděti a ppženy & muži.

1 komentář
  1. Kde jsou za trestné činy nedosahující vysokých škod alternativní tresty. Jedním z důvodů vidím např. možnost splácení dluhů, namísto jejich navyšování ve věznicích, které jak vidno výše jsou přecpané vězni nad jejich kapacitu.

Reagujte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

■ nezávislýMAGAZÍN

PROJEKTY, to jsou dlouhodoběji sledovaná a obsahově rozsáhlejší témata (začasto sestávající z vícero článků), předně však společensky významná, která pravidelně sledujeme a aktualizujeme.

Czech CS English EN