Aktivistka Johanna Nejedlová | KOLÁŽ: PressPort magazín (s využitím fotografie časopisu Reflex)

Pokrytci: dokud byl za hvězdu, Feri se Nejedlové hodil. Nyní se na jeho kauze přiživuje

Navíc se ukázalo, že Nejedlová, zapálená bojovnice proti sexuálnímu násilí, o tom veřejném tajemství věděla

Monika Čírtková Komentátorka
Aktualizace:
Česko
Analytická rubrika PressPort Magazínu Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Tady máme čas prodiskutovat různá témata do detailu, proto se dnes zkusím na celou tu záležitost podívat ještě z jiného úhlu. A velmi nepříjemného. V komentování kauzy Dominika Feriho bude mít samozřejmě silný hlas spolek Konsent, reprezentovaný svou zakladatelkou Johannou Nejedlovou*. 

Přiznávám, že tuto dámu sleduji od doby, kdy jsem zjistila, že se hodlá vtírat do škol a pokoušet se tam vychovávat děti. Bohužel, podle mého názoru je k této činnosti nezpůsobilá, což mi aktuální kauza jen potvrzuje. 

Spolek Konsent podle vlastních deklarací bojuje proti sexuálnímu násilí; v praxi se asi spíš snaží vnutit mladým lidem své představy o tom, jak mají vztahy vypadat. Končící poslanec Dominik Feri, kterému by momentálně žádný ušlechtilý liberál nepodal snad ani sklenici vody, aktivity tohoto spolku v minulosti jako jeden z mála politiků podpořil a byl za to paní Nejedlovou veřejně pochválen. 

Pochopitelně; dokud byl za hvězdu, hodila se jí jeho popularita. Teď ale zažil strmý pád, a kdopak je v první řadě těch, kdo se budou na kauze přiživovat? Hádejte.

Člověk by si pomyslel, co má představitelka takového spolku říkat? Musí se zastávat obětí, musí to celé odsuzovat. Jenomže jsou i jiné možné reakce. Například reflexe vlastního omylu. Nebo by mohla alespoň špitnout, že obvinění jsou sice vážná, ale v minulosti se nařčený politik pokusil obrátit k její agendě pozornost mladých lidí, a tak snad by mu mohl být tento nepatrný skutek přičten k dobru. To by ale nešlo. Jak by se mohla Feriho zastávat? To se v progresívních kruzích nesmí, a to ani vůči lidem, k nimž jste ještě včera nábožně vzhlíželi.

Navíc se ukázalo, že paní Nejedlová, zapálená bojovnice proti sexuálnímu násilí, o tom veřejném tajemství věděla. A co udělala? Nic. Nevím o tom, že zveřejnila byť jenom jednu větu, že o jeho podporu nestojí, že se od dřívější spolupráce distancuje.

To je ta výchova mladých mužů v praxi. Použijeme je, když se nám hodí, kopneme do nich, když leží na zemi. 

Jestlipak pan Feri četl článek paní Nejedlové Holky to chtěj taky, kde připomíná, že ženy mají o náhodný sex stejný zájem jako muži? To jste věděli, že žena to, že nechce jít rovnou na věc, ale chce se třeba bavit o něčem jiném, často jen předstírá? Poučné. Pro mladé muže zvlášť.

*Pozn. red.: V kategorii Woman in Youth Activism v rámci cen Women of Europe zvítězila v roce 2019 v Bruselu Češka Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka neziskové organizace Konsent, která boří mýty okolo sexuálního násilí. Spolu s ní byla nominována Síona Cahillová, bojovnice za ženská práva v Irsku, a také Greta Thunbergová, klimatická aktivistka ze Švédska. Nejedlová působí také jako publicistka – své texty uveřejňuje v Heroine.cz, Cro Radio Wave a nebo A2larm. Je členkou výkonného výboru České ženské lobby a redakční rady Deníku N.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Pokrytci: dokud byl za hvězdu, Feri se Nejedlové hodil. Nyní se na jeho kauze přiživuje
Hodnocení čtenářů1 Hlas
95
95
Naše hodnocení