Aktivistka Johanna Nejedlová | KOLÁŽ: PPM (s využitím fotografie časopisu Reflex)

Pokrytci: dokud byl za hvězdu, Feri se Nejedlové hodil. Nyní se na jeho kauze přiživuje

Navíc se ukázalo, že Nejedlová, zapálená bojovnice proti sexuálnímu násilí, o tom veřejném tajemství věděla.

Tady máme čas prodiskutovat různá témata do detailu, proto se dnes zkusím na celou tu záležitost podívat ještě z jiného úhlu. A velmi nepříjemného. V komentování kauzy Dominika Feriho bude mít samozřejmě silný hlas spolek Konsent, reprezentovaný svou zakladatelkou Johannou Nejedlovou*. 

Česko
Analytická a názorová rubrika Česko se zabývá různorodými tuzemskými tématy.

Přiznávám, že tuto dámu sleduji od doby, kdy jsem zjistila, že se hodlá vtírat do škol a pokoušet se tam vychovávat děti. Bohužel, podle mého názoru je k této činnosti nezpůsobilá, což mi aktuální kauza jen potvrzuje. 

Spolek Konsent podle vlastních deklarací bojuje proti sexuálnímu násilí; v praxi se asi spíš snaží vnutit mladým lidem své představy o tom, jak mají vztahy vypadat. Končící poslanec Dominik Feri, kterému by momentálně žádný ušlechtilý liberál nepodal snad ani sklenici vody, aktivity tohoto spolku v minulosti jako jeden z mála politiků podpořil a byl za to paní Nejedlovou veřejně pochválen. 

Pochopitelně; dokud byl za hvězdu, hodila se jí jeho popularita. Teď ale zažil strmý pád, a kdopak je v první řadě těch, kdo se budou na kauze přiživovat? Hádejte.

Člověk by si pomyslel, co má představitelka takového spolku říkat? Musí se zastávat obětí, musí to celé odsuzovat. Jenomže jsou i jiné možné reakce. Například reflexe vlastního omylu. Nebo by mohla alespoň špitnout, že obvinění jsou sice vážná, ale v minulosti se nařčený politik pokusil obrátit k její agendě pozornost mladých lidí, a tak snad by mu mohl být tento nepatrný skutek přičten k dobru. To by ale nešlo. Jak by se mohla Feriho zastávat? To se v progresívních kruzích nesmí, a to ani vůči lidem, k nimž jste ještě včera nábožně vzhlíželi.

Navíc se ukázalo, že paní Nejedlová, zapálená bojovnice proti sexuálnímu násilí, o tom veřejném tajemství věděla. A co udělala? Nic. Nevím o tom, že zveřejnila byť jenom jednu větu, že o jeho podporu nestojí, že se od dřívější spolupráce distancuje.

To je ta výchova mladých mužů v praxi. Použijeme je, když se nám hodí, kopneme do nich, když leží na zemi. 

Jestlipak pan Feri četl článek paní Nejedlové Holky to chtěj taky, kde připomíná, že ženy mají o náhodný sex stejný zájem jako muži? To jste věděli, že žena to, že nechce jít rovnou na věc, ale chce se třeba bavit o něčem jiném, často jen předstírá? Poučné. Pro mladé muže zvlášť.

*Pozn. red.: V kategorii Woman in Youth Activism v rámci cen Women of Europe zvítězila v roce 2019 v Bruselu Češka Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka neziskové organizace Konsent, která boří mýty okolo sexuálního násilí. Spolu s ní byla nominována Síona Cahillová, bojovnice za ženská práva v Irsku, a také Greta Thunbergová, klimatická aktivistka ze Švédska. Nejedlová působí také jako publicistka – své texty uveřejňuje v Heroine.cz, Cro Radio Wave a nebo A2larm. Je členkou výkonného výboru České ženské lobby a redakční rady Deníku N.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Pokrytci: dokud byl za hvězdu, Feri se Nejedlové hodil. Nyní se na jeho kauze přiživuje
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
95
95
Naše hodnocení

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.