Andrej Babiš | FOTO: Profimedia

Pokud Babiše voliči chtít nebudou, tak si ho nezvolí. Tak kde je problém?

Byla to mimo jiné ODS a další strany současné koalice, které nám tento danajský nesystémový dárek, přímou volbu, přinesly

Politika
Analytická rubrika Politika PressPort Magazínu. Zabývá se vnitropolitickými tématy na celostátní úrovni, ale i regionálními.

Oznámení Andreje Babiše, že se hodlá ucházet o prezidentskou funkci, zapůsobilo na politiky i komentátory jako šrapnel. Pan premiér se dokonce nechal slyšet, že toto si naše země nezaslouží. Ačkoliv se nechystám pro Andreje Babiše hlasovat, dovolila bych si k věci připojit drobné poznámky.

Tak především, pro politika, který byl několik let ministrem financí a následně po celé volební období premiérem, je kandidatura na prezidenta zcela logickým vyústěním jeho politické kariéry. Prezidenty by se v zásadě měli stávat dlouholetí politici, zejména bývalí předsedové vlády. Oba pohavlovští prezidenti právě takovými byli. Nerozumím tedy tomu, co je překvapivého na včera oznámené kandidatuře Andreje Babiše, zejména pokud vezmu v úvahu, že o jeho úmyslech v tomto směru se hovoří mnoho měsíců, možná let.

Pan premiér se mýlí, když říká, že si to Česko nezaslouží, protože případné zvolení by Andreji Babišovi zajistilo imunitu před trestním stíháním. To je totiž pouze vedlejší efekt; celou kandidaturu na tento jediný aspekt zužovat nelze, navíc v situaci, kdy chce vláda prosadit zákon, který by Andreji Babišovi v příštím volebním období znemožnil vykonávat funkci ministra.

Mimochodem, snaha tímto způsobem vyřadit soupeře z politického boje se mně osobně příčí; vítězit se má kvalitní nabídkou ve volbách. Dovedu si představit, že tato kontroverzní okolnost některé voliče naopak přiměje k tomu, aby svůj hlas Andreji Babišovi hodili.

Ovšem, nastolena byla otázka, co si Česko zaslouží a co nikoliv. Podle mého názoru si voliči zaslouží široké a pestré pole kandidátů. A zaslouží si takového prezidenta, jakého si zvolí.

Rozčilovat se nad tím, že se o prezidentskou funkci přihlásil další kandidát, byť velmi silný, je dosti ademokratické. Proč by nemohl usilovat o zvolení? Pokud ho voliči chtít nebudou, tak si ho nezvolí. O jeho trestním stíhání jsou občané dokonale a velmi podrobně informováni. Tak kde je problém?

Pokud ten problém vězí v jeho minulosti, připomínám, že vládní koalice podpořila mj. generála Pavla, jehož minulost je také poskvrněna černými kaňkami, které se špatně čistí.

Myslím, že voliči si spíše nezaslouží špinavou kampaň, která nás pravděpodobně čeká. A je také otázka, zda si náš národ zaslouží přímou volbu prezidenta jako takovou.

Je ale vhodné připomenout, že to byla mimo jiné ODS a některé další strany současné koalice, které nám tento danajský nesystémový dárek přinesly. Našla jsem si na Novinkách.cz zprávu ze 14. prosince 2011 o tom, že přímá volba prezidenta byla schválena poslaneckou sněmovnou. U zprávy je reportážní fotografie s tímto popiskem: „Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) přijímá gratulaci k prosazení přímé volby prezidenta od kolegy Leoše Hegera (TOP 09). Mezi nimi ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).“

Navrhli jste to, hlasovali jste pro to, schválili jste to. Zasloužíte si to.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Pokud Babiše voliči chtít nebudou, tak si ho nezvolí. Tak kde je problém?
Hodnocení čtenářů1 Hlas
98
98
Komentátorka

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.