KOLÁŽ: PressPort Magazín

Pokud mají zvítězit zájmy důchodců, ANO by nemělo podat návrh na zrušení snížení valorizace penzí

Inflace se vyrovnává, pokud se nepletu, jediným subjektům – církvím, byť s určitým zpožděním. Důchodci mají evidentně slabší postavení...

Vím, že mnohým – a zejména některým politikům ANO – se nebudou líbit mé důvody k tomu, aby nepodávali návrh na zrušení novely zákona o důchodovém pojištění. Doufám však, že zvítězí zájmy důchodů.

Spotřebitelé
Rubrika Spotřebitelé se věnuje ekonomice a praktickým věcem, jež čtenáře pálí.

Podporuji naopak návrh bývalého politika ČSSD Michala Haška (aby ANO nepodalo zmíněný návrh na zrušení snížené valorizace důchodů, pokud by bylo hlavním cílem zrušení zákona, a ne pouze získání politických bodů). Není to proto, že bych snad chtěl umožnit prezidentu Petru Pavlovi prokázat, že jako první zákon podepsal, či nepodepsal právě ten protiústavní. Důležitý je výsledek z hlediska důchodců.

Hašek vzkázal: „Zcela vážně s ohledem na vyjádření prezidenta republiky Petra Pavla (Pavel novelu podepsal s tím, že proti ní podá ústavní stížnost, pozn. red.) jako občan vyzývám všechny opoziční strany, které avizovaly podání ústavní stížnosti v záležitosti omezení letošní valorizace penzí, aby to přenechaly prezidentovi republiky s tím, že se zapojí svými odborníky na ústavní právo a důchodovou legislativu do prezidentova týmu a podpoří jeho podání ústavnímu soudu. Prezident republiky tak bude mít šanci dokázat, že jeho pochybnosti o vládní novele i o způsobu jejího předložení, projednání a schválení, nebyly řečeny jen do větru.“

Od svého vzniku zveřejnil Ústavní soud ke dni 19. 3. 2023 celkem 91 269 rozhodnutí, z kterých vyhověl v případě ústavní stížnosti alespoň částečně v 5008 případech, tj. v 5,49 %. Z nich ve věci návrhu na zrušení zákonů a jiných právních předpisů bylo 1194 rozhodnutí a Ústavní soud vyhověl ve 295 případech, tj. v 24,71 %. Z těchto 1194 případů podal prezident 15 návrhů a Ústavní soud mu vyhověl v 9 případech, tj. v 60 %. Poslanci či jeden poslanec z 1194 rozhodnutí iniciovali 144, vyhověno bylo ve 40 případech (27,78 %).

Otázka tak zní, jestliže prezident, který je samozřejmě schopný a zná Ústavu, a dokonce i jmenuje ústavní soudce, a jehož úřad je historicky nejúspěšnější navrhovatel u Ústavního soudu, má pochybnosti o ústavnosti předpisu a uspívá v 60 % případů, mají návrh podávat poslanci, kteří mají úspěšnost jen 27,78 %? Neměli by nespokojení poslanci či jejich strany (hnutí) vyhovět návrhu Michala Haška? Pokud by v návrhu prezidenta něco chybělo, nic by jim přeci nebránilo podat později vlastní návrh; Ústavní soud by z nich udělal vedlejší účastníky; nic by neztratili z hlediska naděje na úspěch ve věci zrušení zákona, naopak by zvýšili naději na úspěšný výsledek.

Přál bych důchodcům spravedlnost, navíc se jim inflace ani dříve zcela nevyrovnávala. Inflace se vyrovnává, pokud se nepletu, jediným subjektům – církvím, byť s určitým zpožděním. Po vyplacení první roční splátky se výše nesplacené částky finanční náhrady každoročně zvyšuje o míru roční inflace zveřejněnou Českým statistickým úřadem pro kalendářní rok o dva roky předcházející kalendářnímu roku výplaty konkrétní roční splátky. Novou výši nesplacené částky finanční náhrady oznámí ministerstvo kultury dotčené církvi a náboženské společnosti. Ke snížení majetkového vyrovnání církvím však vláda nepřistupuje. Důchodci mají evidentně slabší postavení.

vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Pokud mají zvítězit zájmy důchodců, ANO by nemělo podat návrh na zrušení snížení valorizace penzí
Hodnocení čtenářů1 Hlas
0
0
Komentátor

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.