SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Vladislav Husák | ILUSTRACE: PressPort magazín

Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka. Kvůli jeho návštěvě hotelu povede i kázeňské řízení

Stella Čermáková Redaktorka | překladatelka
Aktualizace:
POLICIE
Rubrika Policie PressPort Magazínu. Zabývá se především policejními a bezpečnostními tématy.

Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu k 1. únoru z postu libereckého krajského policejního ředitele. Zároveň s ním povede kázeňské řízení, do jehož ukončení bude Husák na řadové pozici. Sobotní oslava podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy prý znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru.

Liberecký policejní ředitel se dnes sešel se Švejdarem na policejním prezidiu a požádal o dovolenou. Policejní prezident uvedl, že žádosti vyhověl. 

„Po dnešním jednání s plk. Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plk. Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl,“ napsal Švejdar. Již dříve uvedl, že účast libereckého policejního ředitele na oslavě považuje za neomluvitelnou.

Vladislav Husák událost okomentoval pro PressPort magazín, jiné mediální vyjádření, dodal, neposkytne. „Návštěva oslavy narozenin pana Bendy nebyla důvodem mé sobotní přítomnosti v hotelu Prince de Ligne v Teplicích. Mým cílem bylo dlouhodobě plánované setkání s panem Hniličkou a panem Šlégrem,“ řekl policista Husák. 

Podle něj jejich společným tématem je činnost sportovní unie, za kterou je oprávněn jednat. „S časem i místem schůzky jsem souhlasil, domluva byla po 19.00 hodině v Teplicích v již zmíněném hotelu Prince de Ligne,“ citoval web Husáka.

S oběma prý skutečně jednal a po schůzce měl v plánu pokračovat v cestě do Liberce. „To, že se v místě koná ještě rodinné setkání pana Bendy, jsem zjistil až na místě. Po zmíněné schůzce jsem následoval oba další účastníky a panu Bendovi jsem velmi krátce formálně pogratuloval,“ řekl magazínu. Husák nicméně nezdůvodnil, proč účastníky neupozornil, že oslavy nejsou za nynější situace legální a proč nepožádal o její rozpuštění. 

Husák podle webu uvedl, že „vzhledem k večerní hodině, povětrnostním podmínkám a únavě požádal pracovníka v recepci hotelu o možnost noclehu.“ Za porušení vládních nařízení to nepovažuje, odvolal se právě na to, že měl pracovní setkání. 

Husákovo vyjádření se pokoušela získat i Česká televize, jejíž reportéři spolu s CNN Prima na něj čekali před domem. Husák ale jen řekl, že vyjádření dal písemně a věcí se zabývá odbor vnitřní kontroly a že o záležitosti bude určitě mluvit s policejním prezidentem. Na dotaz, zda odstoupí, neodpověděl.

Bendovy narozeninové oslavy se účastnili také předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO), místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička po kritice rezignoval na poslanecký mandát. Zda skončí i v čele Národní sportovní agentury by podle KSČM měla rozhodnout vláda. Šéf vládní ČSSD Jan Hamáček řekl, že jde o odpovědnost premiéra a ANO.

Hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) od Husáka očekává veřejnou omluvu, k odstoupení ho nevyzývá. „Pokládám ho za policejního ředitele s mimořádnými zkušenostmi a organizačními schopnostmi. O to víc mě jeho chyba mrzí a očekávám jeho veřejnou omluvu za toto selhání. Nehodlám se ale připojovat k mediálně vděčným výzvám k odstoupení. Důsledky ze svého pochybení může vyvodit pouze pan ředitel nebo policejní prezident jako jeho nadřízený v kázeňském řízení,“ uvedl Půta v písemném prohlášení. 

Sobotní oslavu prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Policejní prezident odvolá krajského šéfa Husáka. Kvůli jeho návštěvě hotelu povede i kázeňské řízení
Hodnocení čtenářů2 Hlasy
97
97

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018.

Základní sekce jsou:

  1. PUBLICISTIKA
  2. DOMOV
  3. SVĚT

Tyto sekce a jejich rubriky jsou označeny svoji základní barvou (oranžová a červená) a články z nich je možno najít i v dalších rubrikách, zejména v sekci Přehledně.

Ostatní rubriky jsou zcela samostatné a jsou označeny příslušnou barvou.

Vydává Pribil Production.

Tvorba
webů
Profesionální stránky levně >>