SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Policie obvinila z vraždy žháře z Bohumína, hrozí mu doživotí

Rodinu chtěl prý jen postrašit

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení čtyřiapadesátiletého muže zadrženého v sobotu v souvislosti s požárem domu v Bohumíně. Řekl to dozorující státní zástupce Michal Król. Muž podle obvinění byt úmyslně zapálil. Při následném požáru zemřelo 11 lidí, z toho tři děti. U soudu může obviněný, který je nyní v nemocnici, dostat i doživotí.

„Mohu potvrdit, že policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání. Nyní budu rozhodovat o tom, zda a kdy podám návrh na vzetí obviněného do vazby,“ řekl Król. Dodal, že rozhodnutí padne v okamžiku, kdy prostuduje spis, na který nyní čeká.

Motivem žhářského útoku byly podle dostupných informací rodinné spory. Obviněný byl údajně příbuzný několika obětí. K motivu se žalobce zatím vyjadřovat nechtěl. Nekomentoval ani to, zda se obviněný při výslechu policii opět přiznal. „Vše je obsahem spisu, který nyní ještě nemám k dispozici,“ uvedl.

Dodal, že policisté muže obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Právní kvalifikace je v obou případech zvolena podle nejpřísnějších odstavců. U soudu tak obviněný může dostat výjimečný trest včetně doživotí.

V jedenáctém patře bohumínského panelového domu začalo hořet v sobotu odpoledne. V postiženém bytě se konala oslava narozenin. Té se účastnil i žhář. Podle dostupných informací byly motivem žhářského útoku rodinné spory. Experti u bytu našli stopy po hořlavině. I proto se s největší pravděpodobností požár tak rychle rozšířil. Šest obětí uhořelo v bytě, pět lidí zemřelo po vyskočení z okna.

Muž nyní leží v nemocnici, podle informací iDNES.cz se sám popálil, jeho stav však není vážný. Król také sdělil, že před zahájením stíhání muž vypověděl, že obyvatele bytu chtěl postrašit. 

„Z dosud získaných informací vyplývá, že přímo v bytě nebyl. Jedna z poškozených osob otevřela, aniž věděla, kdo za dveřmí stojí. On toho měl využít, část hořlaviny vylil do bytu a po zavření dvěří zbytek hořlaviny vylil na ně a zapálil,“ popsal státní zástupce.

„Co se týče jeho postoje, tak ještě v postavení podezřelé osoby uváděl, že šlo o jakýsi akt pohrůžky. Tvrdil, že nechtěl nikomu ublížit. Druhá věc je, zda mluví pravdu,“ upřesnil Król, jak uvedl server Novinky.cz

Čtyři zranění zůstávají v nemocnici. Stav dvou z nich je velmi vážný.

„Stav pacientů se nezměnil. Dva jsou umístěni na jednotce intenzivní péče ve velmi vážném stavu. Jeden z nich je napojen na plicní ventilaci,“ uvedla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Policie současně vyšetřuje rasistický článek o tragickém požáru v Bohumíně. Na twitteru to dnes uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V textu na serveru Vlastenecké noviny se píše, že oběti i údajný pachatel byli Romové. Bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že nešlo o příslušníky některé z menšin. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 11 lidí, včetně několika dětí, a dalších deset je zraněných. Autor článku píše o zemřelých jako o cikánech, škodné a parazitech.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME
Policie obvinila z vraždy žháře z Bohumína, hrozí mu doživotí
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0
Událost
Tragický požár
Místo
Bohumín
Začátek události
16:32
Status události
Dokončeno
Přeskočit ke zvýraznění
Žalobce požaduje vazbu
(red.)
(red.)
10. 8. 2020
16:35

– „Policie vydala usnesení o zahájení trestního stíhání,“ řekl žalobce a dodal, že soudu navrhl vzetí muže do vazby. „Vidím dva důvody. Jako hlavní je možný útěk. Obava pramení hlavně z výše trestu, který by v případě odsouzení jistě atakoval horní hranici i výjimečný trest,“ řekl. Dodal, že panuje i obava, že by muž opakoval trestnou činnost. Soud má o vazbě rozhodnout v úterý.

– Podle Króla se obviněný k zapálení bytu přiznal na místě policistům, přiznání později zopakoval při výslechu. „K činu se doznal. Vyslovil určitou formu lítosti. Podrobněji se ale nevyjadřoval. Jako motiv uvedl rodinné spory,“ řekl Król.

– V bytě, který muž zapálil, se konala narozeninová oslava. Podle Króla na ní žhář ale nebyl jako host. „Nebyl s největší pravděpodobností ani v bytě. Sám uvedl, že hořlavou látku vylil na dveře. Víc se k tomu nevyjadřoval. Hořlavina se ale nějak dostala dovnitř,“ uvedl Król. Podle dřívějších informací od hasičů se oheň rychle rozšířil a hořelo napříč všemi pokoji.

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Kriminalista Peleška: Zažil jsem, jak žena manžela zabila nožem