SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →

Policie prý zatkla koordinátory protestů v Minsku. Zásahy se stupňují

Aktualizace:
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

V Bělorusku již třetí noc pokračovaly protesty proti průběhu a falšování výsledků nedělních prezidentských voleb, v nichž podle centrální volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko. Zásahy speciálních policejních oddílů byly i v úterý večer a během následující noci brutální, jak dokumentují záběry zveřejněné na sociálních sítích. Státní agentura Belta napsala, že v Minsku byli zatčeni koordinátoři protestů a že škody způsobené během nepokojů v hlavním městě dosáhly půl milionu běloruských rublů (4,5 milionu korun).

Belta ve středu ráno bez bližších podrobností napsala, že byl zadržen muž, který si v 16. patře hotelu Belarus pronajal pokoj, z něhož koordinoval akce. Řídil prý tři muže, kteří pak dávali pokyny stovkám dalších lidí, s nimiž byli spojení.

PODPOŘTE
PressPort Magazín
DĚKUJEME

Od nedělních voleb vycházejí v Bělorusku do ulic tisíce demonstrantů nespokojených s Lukašenkovou vládou a odmítajících jeho zřejmě zmanipulované vítězství. Prezident ale dal jasně najevo, že je odhodlán udržet si úřad s nasazením „všech prostředků“.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších dalších více než 1000 zadržených. Podle ministerstva zdravotnictví do nemocnic sanitky rozvezly nových 51 zraněných civilistů. Zranění utrpělo i 14 policistů.

Mluvčí ministerstva vnitra Volha Čamadanová agentuře AFP řekla, že množství demonstrantů bylo uplynulou noc nižší než dříve a rovněž tak počet měst, kde se konaly protesty. Později ministerstvo upřesnilo, že těchto měst bylo 25. TASS s odvoláním na stejný zdroj napsal, že již bylo zahájeno 17 trestních stíhání kvůli napadení policistů.

Podle stále předběžných výsledků ústřední volební komise volby s účastí více než 80 % voličů vyhrál Lukašenko se ziskem 80 % hlasů. Termín oznámení konečných úplných výsledků ale komise doposud nesdělila. Podle agentury TASS má lhůtu do 19. srpna.

Současně ČRo informoval, že podle komunisty Zdenka Ondráčka hrály roli v běloruských protestech hrály ‚materiály‘ z Česka. „Mě bude především zajímat, jak se dostaly naše materiály do rukou demonstrantů,“ řekl pro server iROZHLAS.cz. Odmítá však sdělit, o jaké materiály šlo, a kdo je měl do země dostat. Na sociálních sítích také místopředseda výboru pro bezpečnost kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Ondráček o něm napsal, že dělá poskoka.

Komunistický poslanec má za to, že z Česka do Běloruska někdo distribuoval materiály, které se dostaly do rukou demonstrantů. „To mě bude určitě zajímat jako místopředsedu sněmovního výboru pro bezpečnost. Zajímalo by mě, kdo je tam vyvážel,“ odpověděl na dotaz redakce, zda mu vadí Petříčkovo prohlášení o tom, že Česko podporuje běloruskou občanskou společnost.

Ministr Petříček zopakoval, že Česko ani tuzemské bezpečnostní složky protesty v Bělorusku neorganizovaly. „Trvám na svém včerejším vyjádření, že české úřady se nepodílely na organizaci protestů. Nemám důvod nic měnit,“ uvedl ministr.

Petříček si stojí i za tvrzením, že Česko podporuje běloruskou občanskou společnost. „Podporujeme ji dlouhodobě a transparentně. Lidé mají mít právo pokojně se shromažďovat a vyjadřovat své názory,“ dodal ke kritice ze strany Ondráčka.

Policie prý zatkla koordinátory protestů v Minsku. Zásahy se stupňují
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Babiš demokrat aneb Běloruské rozčarování