FOTO: Sammlung Berliner Verlag Archiv

Naskicoval ji sám Hitler. Dnes budovu nacistické školy využívá česká policie

Dnes hrádek patří státu a spadá pod ministerstvo vnitra.

V Jihlavě byla za války jediná Hitlerova škola v protektorátu. Mládež se zde učila naprosté oddanosti nacistické myšlence. Nyní tamní hrádek nad zoologickou zahradou využívá policejní prezidium jako výjezdní budovu.

téma
Rubrika Téma se mj. zabývá závažnými kriminálními případy, které byly promlčeny. Zkoumáme i různé jevy napříč společností nejen v Čechách.

Umývárna byla pod střechou. Hoši vždy ráno vyběhli nahoru, tam se opláchli a pak běhali po parku do půl těla nazí. Budoucí studenti pochopitelně museli skládat přijímací zkoušky.

„Komise třeba otevřela okno a řekla: ‚vyskočte z okna.‘ Kdo se zarazil, měl smůlu. Jedině ten, kdo žil oddaností nacistické myšlence a Adolfu Hitlerovi, málem skočil. Někteří prý i skočili, dole však byla údajně připravená plachta,“ popisuje přijímací řízení Ladislav Vilímek, jihlavský archivář. 

O 74 let později kromě zasedání a porad samotného vedení policie ubytovává v objektu Útvar speciálních činností svědky různých trestných činů, kteří musejí zůstat pod policejní ochranou.

Výstavba byla za války přísně hlídaná a oddělená ostnatými dráty. Na hlídkách se podílely jednotky SS a německá protektorátní policie. Následkem toho tak dnes přes mřížovaná vrata v jihlavském parku Heulos prosvítá silueta germánského zámečku – bývalé školy Hitlerjugend.

FOTO: Sammlung Berliner Verlag Archiv

V celé třetí říši jich bylo celkem dvanáct. Měly ve školském systému nacistického Německa zcela zvláštní postavení. Ta jihlavská vznikla jako poslední z nich. Její oficiální název zněl Škola Adolfa Hitlera Čechy a Morava.

Cesta jihlavským lesoparkem k samotnému hrádku působí poněkud stísněně. Podobu už na pohled ponurého objektu z kamene a betonu naskicoval ostatně sám nacistický vůdce Hitler.

Hrádek otevíral Frank

Stavbu hrádku projektoval podle skici v roce 1940 berlínský architekt Franz G. Winter. Navrhl mohutnou budovu. Měla ústřední topení i kuchyň s elektrickými i plynovými spotřebiči. Až v roce 1943 nacisté rozhodli, že se hrádek stane prestižní internátní školou Adolfa Hitlera.

Otevřen byl na jaře roku 1944. Už v lednu toho roku se ale do školy Hitlerjugend nastěhovali žáci a vychovatelé. Ani to se neobešlo bez velkolepého shromáždění, kam přišli zástupci města i NSDAP. Na slavnostní otevření přijel i německý státní ministr pro Čechy K. H. Frank. Slavnost se odehrála na nádvoří, kde visely vlajky s hákovými kříži. Hudební kulisu vytvořil sbor policejního pluku SS.

Přehled škol Adolfa Hitlera

  • Ostpreussen (Tilsit)
  • Kurmark (Potsdam)
  • Köln-Aachen (Waldbröl)
  • Koblenz-Trier (Koblenz)
  • Sachsen (Plauen)
  • Thüringen (Weimar)
  • Franken (Hesselberg)
  • Hochland (Chiemsee)
  • Mecklenburg (Heiligendamm)
  • Saarpfalz (Landstuhl)
  • Schlesien (Bardo, Polsko)
  • Böhmen und Mähren (Iglau, dnes JIHLAVA)

Existuje i filmový záznam, který se v kinech promítal během května 1944 v rámci válečného týdeníku. „Město Jihlava je hodno vyznamenání, kterého se mu zřízením Školy Adolfa Hitlera dostává,” řekl tehdy Frank. Rok a dvanáct dní po tomto jeho projevu skončila válka porážkou Německa.

Výběr uchazečů o studium na jihlavském hrádku byl velmi přísný: kvalitní tělesné a duševní schopnosti byly samozřejmostí. Nesměl pochopitelně scházet dobrý rasový původ. Speciální důraz kladli v Hitlerově škole na tělesnou zdatnost. Žáci se věnovali lyžování, plavání, leteckému výcviku, plachtaření i sportovní střelbě. Učili se dva cizí jazyky, protože v osnovách se počítalo s výchovou budoucích vládců Evropy.

Až do roku 1962 žil v Baden-Badenu i Ferdinand Schaal, který přihlížel jihlavské slavnosti v hodnosti generála pancéřového vojska. Někteří historici žili v přesvědčení, že byl popraven v červenci 1944 v souvislosti s atentátem na Hitlera. Nebyla to pravda, což zjistil jihlavský badatel Vilém Wodák. Schaal se dožil v Baden-Badenu třiasedmdesáti let.

Po žácích zůstaly lyže a kalhoty

Před koncem války žáci a vychovatelé z nové školy utekli. Jihlavané, kteří tam do té doby neměli přístup, si pak rozebrali vybavení. Ve městě a okolí se pak třeba ještě několik zim po válce lyžovalo na kvalitních německých lyžích, které byly vyrobeny pro Hitlerjugend. A mladí jihlavští chlapci nosili upravené krátké kalhoty, které žáci také ve škole nechali.

V roce 1995 hrádek bezplatným převodem od ministerstva školství získala Střední policejní škola. Tehdy začala rekonstrukce za 40 miliónů korun. K budově patří i část lesoparku a sportoviště.

Dnes hrádek patří státu a spadá pod ministerstvo vnitra. V návaznosti na redukci počtu policejních škol, jež se dotkla i Jihlavy, byl objekt převeden do užívání policejnímu prezidiu.

  • Po osvobození v r. 1945: internát učnů Střediska pracujícího dorostu.
  • 1960 – 1965: ubytovna Pedagogického institutu.
  • 1965 – 1990: ubytovna Vysoké školy zemědělské Brno.
  • 1990 – 1994: bez využití.
  • 1995 – dnes: ministerstvo vnitra.
vaší podpory si vážíme
Zde můžete podpořit
PPMagazín
DĚKUJEME
Naskicoval ji sám Hitler. Dnes budovu nacistické školy využívá česká policie
Hodnocení čtenářů4 Hlasy
92
Redakce

Základní informace

PressPort Magazín (na doméně ppmagazin.com) je nezávislá celostátní publicistická platforma s orientací na tradiční hodnoty, která ctí svobodu slova a zakládá si na slušnosti, konstruktivní debatě a přitažlivé vizuální formě. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a všechny práce byly vykonávány bez nároku na honorář. PressPort Magazín si od té doby vybudoval slušnou pozici, kdy naše články přebírají i mainstreamoová tuzemská média. Z pohledu mediálního trhu jde o hotový produkt.