Nyní čtete
Politici a média: vlastní je ČSSD i KSČM
 
 

V Čechách se dlouhodobě vede diskuze o střetu zájmů současného premiéra Andreje Babiše. A nyní již nejde pouze o tuzemské téma – pro mnohé téma číslo jedna, zajímají se o něj i orgány EU.

Jestli Babiš v europarlamentu vystoupí, není jasné. Vláda by ale měla odpovědět na dopis, kterým se na ni v této věci obrátil komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Naším záměrem není bruselský požadavek (týká se eurodotací) rozporovat, ale namítnout, že pokud už, tak by se mělo měřit všem stejným metrem (týká se médií):

Dokud v tuzemsku neprošel zákon o střetu zájmů, byl Babiš, jak známo, stoprocentním vlastníkem Agrofertu, sdružujícího na 250 firem například z odvětví chemie či médií: kromě mediálního domu Mafra, jenž nyní rozšiřuje portfolio o tituly Bauer Media a vydává MF DNES anebo Lidové noviny, patřila Babišovi též stanice Impuls a TV Óčko. Jakmile zákon prošel, vložil akcie vloni v únoru do svěřeneckých fondů. 

Politik versus strana

Když politik vlastní sdělovací prostředky, nepůsobí to dobře a vždy to bude vzbuzovat podezření z ovlivňování politické scény v jeho prospěch, ale zákon byl šitý na jedinou osobu: v nepořádku totiž podle normy je, když vydavatelství patří politikovi, naopak ale nevadí, provozuje-li ho partaj. 

V nepořádku podle normy je, když vydavatelství patří politikovi, naopak ale nevadí, provozuje-li ho partaj.

Socialistům bylo proti srsti, že je Mafra součástí Agrofertu. Jenže ČSSD (jediný akcionář) také provozuje komerční vydavatelskou činnost, a to prostřednictvím vydavatelství Cíl. A kdyby se stalo jediným akcionářem Mafry, jež má podle obchodního rejstříku totožný předmět podnikání jako Cíl, hnutí ANO, bylo by to takto – po vzoru ČSSD – v pořádku?

Byť Cíl nemůže samozřejmě se svojí omezenou publikační nabídkou Mafře jakkoli konkurovat, jde o princip, a proto příklad druhý: KSČM vydává prostřednictvím akciovky Futura Haló noviny, šéfkou představenstva je poslankyně Miloslava Vostrá. To není střet zájmů? A existují politici, kteří v době své vrcholné politické kariéry drželi podíly v médiích či je vlastnili: Petr Bendl coby hejtman rádio, Karel Schwarzenberg Respekt. Proč to tehdy nevadilo?

Koncentrace mediální moci

Snaží-li se zahraniční tisk srovnávat, Babiš zdá se být novým Silviem Berlusconim, domnívá se třeba německý deník Süddeutsche Zeitung; někdejší italský premiér vlastní mnoho médií a je druhým nejbohatším mužem v zemi. Od maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána se Babiš podle Němců zase odlišuje tím, že u něj chybí důraz na národnostní vlnu: „Babiš je spíše pragmatik než ideolog.“

Také čtěte

Zůstaneme-li v cizině, tak lidem z okolí Orbána se teď podařilo ovládnout většinu soukromých maďarských médií: majitelé deseti mediálních domů oznámili v listopadu, že své tituly věnují bezplatně do nově vzniklé Středoevropské tiskové a mediální nadace. Hodnota těchto podniků s více než třemi tisícovkami zaměstnanců přesáhla 1,5 miliardy korun při ročním obratu 4,5 miliardy.

Slovenský příklad

Pokud někomu vliv politiků či mocných zákulisních hráčů typu Zdeňka Bakaly (vydavatelství Economia) na sdělovací prostředky vadí, lepší než kritika a otravné články, jež nic nevyřeší, je začít konat: je možno vzít si příklad ze Slovenska a Denníku N.; ten lze v současnosti označit na rozdíl od českého klonu za nezávislý (v dané míře možností, které nezávislost umožňují). Připravuje ho bývalé vedení redakce SME. Impulzem vzniku byl pokus finanční skupiny Penta o vstup do vlastnické struktury firmy Petit Press – vydavatele SME.

Česko by si možná takový projekt zasloužilo. Na druhou stranu za současnou situaci nemůže ani tolik Babiš (vždyť to byl jenom ambiciózní podnikatel a dělal to, co draví byznysmeni dělají – kupoval s jasným cílem), ale sami novináři. Svého času u nich převážily vlastní finanční zájmy a touha rychle zbohatnout nad zájmy veřejnými, a prodali proto akcie Mafry, což později vedlo k dnešnímu a začasto z jejich strany kritizovanému stavu.

Jak se vám líbí článek?
1/Skvělé
0
2/Dobré
0
3/Průměr
0
4/Nic moc
0
5/Katastrofa
0
Prohlédněte si komentáře (0)

Reagujte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


Nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018 a sestává z několika hlavních rubrik: ppinfo, postřehy a dalších a má i své subdomény (tematické přílohy ppděti aj.). Za týden měl web sto tisíc individuálních přístupů. Za měsíc čtvrt miliónu.

 

2019 © ppmagazín.com, Pribil Publishers. Publikování obsahu je bez písemného souhlasu zakázáno. Design Pribil Publishers. IČO: 06437176

Posunout nahoru