SPECIÁL COVID-19: Aktualizované statistiky z domova i ze světa →
Pandemie | ILUSTRACE: Eleanor Shakespeare

Polsko hlásí rekordní přírůstky nově infikovaných

Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

Ve Spojených státech za den přibylo nejméně 67 783 případů nakažlivého onemocnění covid-19 a 1183 souvisejících úmrtí. Brazílie za posledních 24 hodin zaznamenala dalších 57 837 potvrzených případů koronavirové nákazy a 1129 souvisejících úmrtí. Pevninská Čína zaznamenala během čtvrtka 127 nových případů koronaviru, což je nejvíc od 5. března.

Zejména však Polsko ohlásilo rekordní přírůstek případů koronaviru. Za 24 hodin v zemi přibylo 657 infikovaných. Oznámilo to polské ministerstvo zdravotnictví. Za minulý den zemřelo sedm pacientů. Vládní mluvčí Piotr Müller prostřednictvím twitteru oznámil, že vláda bude jednat o situaci i případných opatřeních.

Vše o koronaviru
Statistiky, spolehlivé články
SPECIÁL PRESSPORT MAGAZÍNU

Počet nakažených se tak v Polsku zvýšil na 45 688 a mrtvých na 1716. Nejhorší je situace v Slezském vojvodství, na něž připadá 227 z nových případů. Vláda tento týden nevyloučila obnovu karanténních opatření pro lidi vracející se ze zemí, kde se situace také začala horšit.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 1778 lidí, u nichž je podezření na covid-19. V karanténě je přes 97 000 lidí a více než 8000 pod epidemiologickým dohledem. Uzdravilo se více než 33 900 lidí.

Polsko prvního nakaženého ohlásilo 4. března, 20. března pak vyhlásilo epidemii a o dalších 11 dní později omezilo pohyb lidí. Část omezení zrušilo 20. dubna a další uvolnění následovala v květnu a červnu.

Podpořte
PressPort Magazín a naše autory
děkujeme

Rekordní nárůst případů ale země ohlásila také ve čtvrtek, kdy jich bylo 615 a kdy počet potvrzených nákaz překonal hranici 45 000. Premiér Mateusz Morawiecki řekl, že se vláda chce vyhnout nové masivní uzávěře a že o novém postupu rozhodne v srpnu.

Nevyloučil, že se Polsko bude muset vrátit ke karanténě a hovořil o 12 až 14 dnech. Zvažuje se karanténa pro lidi přijíždějící ze zemí, kde je nakažených stále mnoho a situace se zhoršuje. Morawiecki jmenoval Španělsko, vládní mluvčí navíc také Francii.

Dnes mluvčí Müller oznámil, že vláda se na svém nynějším jednání zaměří na omezení platná v současnosti a na jejich dodržování. „Bude se hovořit i o zavedení karantény pro lidi přijíždějící z určitých zemí,“ dodal.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz komentoval situaci na jihu Polska. Očekává, že se tam o víkendu údaj o nakažených ještě zvýší, až budou hlášeny výsledky testů lidí z dolu Bielszowice ve Slezském vojvodství. Testuje se tam 300 lidí a stejný počet i v dole Chwalowice, který je v Dolnoslezském vojvodství. Obě tyto části Polska sousedí s Českem. Mluvčí také řekl, že mnoho nových případů je i z Mazovského vojvodství a pochází z rodinných sešlostí, situace není dobrá ani v Malopolském vojvodství. V prvním případě přibylo nově 104 nakažených, ve druhém 77.

V Německu za poslední den přibylo 870 nových případů nákazy koronavirem. Přírůstek infekcí byl podobně vysoký i ve čtvrtek, kdy země ohlásila 902 nových potvrzených případů. V předchozích týdnech se německá denní bilance držela až na výjimky mezi 300 a 500 nově nakaženými.

Jak upozorňují polská média, od začátku epidemie překročil denní přírůstek nových případů hranici 500 jen desetkrát, ale v minulých třech dnech se drží nad touto hranicí.

Původní omezení zahrnovala uzávěru obchodů i zákaz vycházení s výjimkou nezbytných pochůzek. I když už nyní neplatí, hygienici stále vyzývají, aby lidé dodržovali odstupy, používali roušky a desinfikovali si ruce.

Polsko hlásí rekordní přírůstky nově infikovaných
Hodnocení čtenářů0 Hlasování
0
0

O nás

PressPort Magazín (ppmagazín.com; pressportmagazín.cz) je nezávislá zpravodajsko-publicistická platforma. Spuštěna byla dne 11. listopadu 2018. Vydává Pribil Production.

Další příspěvky
Odešel Jiří Brady (†90), pamětník holocaustu, kterého dle všeho zneužili čeští politici